Piektdien, 2.augustā, Glābšanas stacijā un pludmalē tika atklāts Latvijā pirmais pludmales pieejamības jeb invalīdu peldēšanās komplekss.

Atklāšanā klāt bija arī veselības ministre Ingrīda Circene, pašvaldības amatpersonas, daži deputāti, ar projektu saistītie būvnieki – SIA „Mūrnieks” un SIA „Scan-plast”, projekta vadītāja Elīna Tolmačova, kā arī potenciālie klienti – gan individuālie, gan tādi, kas apvienojušies dažādās biedrībās.

To, ka projekts ir unikāls vismaz Latvijai, uzsvēra visi runātāji. Mēra vietnieks Jurijs Hadarovičs atzina – ko līdzīgu esot redzējis vienīgi Francijā.

Sveicienu bija atsūtījusi arī labklājības ministre Ilze Viņķele: „Liepājas pašvaldība spējusi realizēt projektu, kas nodrošina vides pieejamību cilvēkiem ar invaliditāti un pauž svarīgu ziņu – šī attīstība būs ilgtspējīga. Novēlu, lai šai jaunajai Liepājas pieredzei sekotu arī citas pašvaldības un mēs kopā varētu baudīt vasaru, siltu sauli un ūdeni arvien biežāk. Paldies visiem cilvēkiem, kas šajā projektā ir ieguldījuši savu laiku, ticību un pieredzi.”

Komplekss ietver cilvēkiem ar kustību un redzes traucējumiem pielāgotas pārģērbšanās, labierīcību un dušu telpas.

No ģērbtuves invalīdi pa platu, ratiņkrēsliem un cilvēkiem ar redzes traucējumiem pielāgotu laipu var doties uz jūru. Tur, piepalīdzot kādam no četriem speciāli apmācītajiem invalīdu asistentiem, kas turpmāk dežūrēs Glābšanas stacijā, cilvēks no ratiņkrēsla var pārsēsties īpašā peldēšanas ratiņkrēslā, ar kuru asistents viņu pēc tam iestumj jūrā.

Platā laipa līdz ūdens malai gan nesniedzas, lai arī esot pagarināta par 40 m, salīdzinot ar citām pludmales laipām. Tas, ka invalīds ratiņkrēslā diez vai pats var tikt līdz ūdens malai (viens no ratiņkrēslā sēdošajiem vīriem – Jānis – portālam apliecināja, ka nevarot vis), gan neesot būtiski, portālam sacīja mēra vietnieks Gunārs Ansiņš – tik un tā invalīdam vienam pašam nav atļauts jūrā peldēties.

Savukārt invalīdiem ar redzes traucējumiem radīta īpaša audioboju sistēma, ko radījis SIA „Konsulta” Andra Priževaita vadībā.

Bojas izvietotas jūrā pretī Glābšanas stacijai. Katru no tām ar pulti no krasta var ieslēgt, ja peldētājs tai pietuvojas, ļaujot viņam saprast, ka tālāk peldēt nedrīkst.

Arī krastā atrodas speciāla skaņu sistēma, kas savukārt palīdz orientēties un atrast pareizo virzienu, kad peldētājs vēlas atgriezties krastā.

Audiobojas īpaši slavēja ministre Ingrīda Circene, kā arī deputāts un Liepājas neredzīgo biedrības vadītājs Māris Ceirulis, kurš apgalvoja, ka interesi par tām jau esot izrādījuši piecu valstu speciālisti.

Cilvēkiem ar redzes traucējumiem pie Glābšanas stacijas ieejas parka pusē uzstādīta arī taktilā karte, kurā sataustāmas glābšanas stacijas būves un izeja uz jūru.

Pludmales pieejamības komplekss uzstādīts un aprīkots Latvijas – Lietuvas pārrobežu sadarbības projekta LLIV-322 „Mana sociālā atbildība” ietvaros.

Latvijas – Lietuvas pārrobežu sadarbības programmas projekta LLIV-322 „Mana sociālā atbildība” ieviešanu Liepājas pilsētas pašvaldība uzsāka 2012. gada 2.aprīlī. Projekts tiks realizēts līdz 2014.gada 1.aprīlim.

Projekta mērķis ir veicināt vienlīdzīgas pieejas nodrošināšanu un invalīdu integrācijas sabiedrībā veicināšanu.

Kopējais projekta budžets EUR 1 137 609,23, programmas līdzfinansējums 85% jeb EUR 966 967,85 un partneru līdzfinansējums 15% jeb EUR 170 641,38.