Šogad janvārī aprit 25 gadi, kopš Liepājā izveidota pirmā sociālā dzīvojamā māja Flotes ielā 14. Savā 25. gadskārtā mājas iedzīvotāji un darbinieki ir priecīgi par tikko izremontētajiem pirmā stāva gaiteņiem, divām mūsdienīgi atjaunotām virtuvēm un 30 jaunām durvīm, un to, ka remontdarbi mājas iekšienē šogad vēl turpināsies, informē Liepājas Sociālā dienesta sabiedrisko attiecību speciāliste Gunta Jākobsone.
 
Sociālo dzīvojamo māju Flotes ielā 14, bijušajā armijas viesnīcas ēkā, ierīkoja 1996.gada decembra beigās. Tas bija laiks, kad īpašniekiem atgrieza denacionalizētos īpašumus, un pašvaldībai nācās palīdzēt daudziem liepājniekiem atrast  jaunas mājas.

Sociālo dzīvojamo māju par savām mājām šobrīd sauc 143  trūcīgie un maznodrošinātie liepājnieki, no kuriem daži šeit dzīvo kopš pirmās dienas.  Šī māja ir kā pirmais pakāpiens uz patstāvīgu dzīvi arī daudziem Nakts patversmes klientiem, kuri palikuši bez mājām un vēlas kaut ko savā dzīvē mainīt.  Mājas abos korpusos ir pavisam 152 dzīvokļi. Šeit ir arī krīzes dzīvoklis liepājniekiem, kuri paliek bez pajumtes dažādās ārkārtējās situācijās.

Kā pastāstīja mājas vadītāja Baiba Purmale, tūlīt sāksies nākamie remontdarbi - kanalizācijas stāvvadu nomaiņa, kuri ir kritiskā stāvoklī un kalpo kopš ēkas pirmsākumiem. Klientiem uzstādīs arī 60 jaunus WC mezglus. Tas izmaksās kopumā 46 000 eiro no pašvaldības budžeta. Šogad pakāpeniski uzsāks arī atsevišķu istabiņu remontu. Kopš pagājušā gada gandrīz pusē mājas dzīvoklīšu vecās durvis nomainītas uz jaunām. Lai gan ēkas ārpuse renovēta un nosiltināta 2008.gadā ar ES finansējumu, mājas iekšpusē pamatīgs remonts, izņemot apkures sistēmas nomaiņu un ieejas mezgla flīzējumu, ēkas pastāvēšanas laikā nav veikts.

Liepājā pavisam ir piecas sociālās dzīvojamās mājas, kurās dzīvo ap 600 iedzīvotāju. Sociālais dzīvoklis atšķiras no parastā dzīvokļa ar to, ka Sociālais dienests katru mēnesi sedz 2/3 maksu par īri, apkures periodā 65% no maksas par apkuri un visus maksājumus par koplietošanas telpām (virtuvēm, dušām).

Īres tiesības uz dzīvokli sociālajā dzīvojamā mājā var tikt piešķirtas maznodrošinātām vai trūcīgām personām (ģimenēm). Lai pieteiktos rindā uz dzīvokli sociālajā dzīvojamā mājā,  jāiesniedz pieteikumu Liepājas pilsētas pašvaldības Mājokļu nodaļā, bet lēmumu par dzīvokļa piešķiršanu pieņem Liepājas pilsētas domes Dzīvokļu komisija.