Ūdenslīdēji nākamgad varētu nolaisties pie pirmā Latvijas Kara flotes kuģa "Virsaitis", kas nogrima 1941.gadā pie Igaunijas ūdeņiem, un līdz karam bāzējās Liepājā.

Šos plānus Latvijas Radio raidījumā "Krustpunktā" pavēstīja Latvijas aizsardzības ministrs Artis Pabriks ("Vienotība").

"Plāni ir, taču diemžēl, kā daudzas lietas, iekavējās. Pēdējo reizi par šo vraku es tiku runājis ar Igaunijas jauno aizsardzības ministru [Urmasu Reinsalu], un es viņam iesniedzu vēstuli, aicinādams sniegt visu palīdzību. Pēdējie dati izskatās, ka tomēr šis kuģis drīzāk ir Igaunijas ūdeņos nekā Somijas," norādīja ministrs.

Pērn oktobrī Pabriks paziņoja, ka pie Somijas krastiem atrasts kuģis "Virsaitis".

Nolaišanos pie kuģa pagaidām apgrūtina ne tikai finansiālā puse, bet arī speciālisti ieteikuši vasaras beigās to nedarīt, līdz ar to kuģi varētu apskatīt tikai nākamvasar, sacīja ministrs.

"Vēl viena lieta, kas apgrūtina šo darbību, bez finansiālās daļas, līšanai zem ūdens, proti, man vismaz speciālisti teica, ka vasaras otrā puse ir mazāk izdevīga, līdz ar to man šķiet, ka mēs īsti neko nevarēsim sākt kā tikai nākamvasar," pastāstīja Pabriks.

Aizsardzības ministrijai joprojām ir vēlēšanās šo kuģi rūpīgi izpētīt, un ministrs būtu ļoti priecīgs, ja no kuģa varētu izcelt vēsturiskas detaļas, kuras nodot Kara muzejam, lai iemiesotu piemiņu.

Pabriks jau pērn rudenī paziņoja, ka finansiālu apsvērumu dēļ kuģi pagaidām nav paredzēts izcelt.

Kara kuģis "Virsaitis" būvēts Vācijā, peldējis ar Padomju Latvijas, Latvijas Republikas un vēlāk arī PSRS karogu. "Virsaitis" ūdenī tika nolaists 1921.gada 12.jūnijā un bija pirmais Latvijas kara flotes kuģis, kas vēlāk pildīja flagkuģa funkcijas. "Virsaitis" bija galvenis Latvijas kuģis pagājušā gadsimta 20.‒30.gados. 1941.gada 2.decembrī, evakuējot Sarkanās armijas daļas no Hanko pussalas karabāzes Somu jūras līcī, "Virsaitis" uzbrauca uz mīnas un nogrima.