Būvvaldes komisija ceturtdien, 14. martā, pieņēma ekspluatācijā vides pieejamības objektu, kas nodrošina ērtāku piekļuvi vienam no pirmā stāva dzīvokļiem Mirdzas Ķempes ielā 10.

Šajā daudzdzīvokļu mājā dzīvo arī cilvēks, kurš pārvietojas ratiņkrēslā, informē Būvvaldes sabiedrisko attiecību speciālists Aigars Štāls.

Šis ir pirmais projekts, kas pilsētā īstenots atbilstoši Liepājas pilsētas domes 2018.gada 15.februārī pieņemtajiem saistošajiem noteikumiem, kas paredz iespēju liepājniekiem, kuri pārvietojas ratiņkrēslos un kuriem piešķirta 1. vai 2. invaliditātes grupa, pieteikties pašvaldības vienreizējam pabalstam – vides pieejamības uzlabošanai viņa dzīves vietā. Maksimālais finansējums 10 000 eiro.

Projekts izstrādāts un īstenots pēc Sociālā dienesta pasūtījuma, pacēlāja izbūves darbus organizēja Komunālā pārvalde.

Ēkas dienvidu pusē, pie aizstiklotās dzīvokļa lodžijas, ir izbūvēta iekārta, kas nodrošina personas ratiņkrēslā pārvietošanu no zemes līmeņa līdz lodžijas grīdas līmenim, tas ir, 1,34 metru augstumā.

Lodžijas ārsienā ir iebūvētas plastmasas durvis, kas piemērotas, lai ar ratiņkrēslu iekļūtu dzīvoklī.

Uzstādīšanai pie mājas ir izvēlēts skrūves tipa pacēlājs "Zanits–1", kura tehniskie raksturlielumi un lietošanas ērtības atbilst projekta nosacījumiem. Tehnika ir izgatavota Latvijā, tā ir droša ekspluātācijā un iegādāta par pieņemamu cenu. Ja kādreiz gadīsies elektroenerģijas padeves traucējumi, platformu būs iespējams pacelt un nolaist ar roku palīdzību.

Iekārtai ir trīs gadu garantijas remonts, bet divas reizes gadā tai būs nepieciešama tehniskā apkope.

M. Ķempes 10 ārējās vides pielāgošanu šādā veidā ir atbalstījusi lielākā daļa no dzīvokļu īpašniekiem – "par" balsojuši 63 no 86 jeb 73 procenti dzīvokļu īpašnieku.

Lai varētu uzstādīt iekārtu, pie mājas pēc izgatavotāja shēmām ir iebetonēti pamati ar stiegrojuma sietu, zem betona pamata ierīkota blietētu šķembu kārta 150 mm biezumā. Vertikālā pacēlāja elektroapgāde paredzēta no esošās dzīvokļa sadales.

Pacēlājs projektēts un izbūvēts atbilstoši būvnormatīvam "Publiskas būves" prasībām vides pieejamībai.

Pacēlāja platformas izmēri – 900x1400 mm, celtspēja – līdz 350 kg, pārvietošanās ātrums – līdz 10cm/s, platformai ir divas norobežojošas sānu malas, uz platformas ir izvietotas vadības pogas.

Šobrīd Komunālā pārvalde un Sociālais dienests risina jautājumus, lai vides pieejamību uzlabotu pie vēl vienas daudzdzīvokļu mājas – Piltenes ielā 10.

Uzziņai
Būvdarbi veikti: no 2018.gada 21.decembra līdz 2019.gada 14.martam
Būvdarbu ierosinātājs: Liepājas pilsētas domes Sociālais dienests
Projektētājs:  SIA “V Projekts"
Būvdarbu veicējs: SIA “Būvkompānija MBR"
Būvuzraugs: SIA "LIKOR"
Būvniecības kopējās izmaksas (pēc būvniecības ierosinātāja apliecinājuma): 8395,97 euro ar PVN.