Liepājas Mūzikas, mākslas un dizaina vidusskola (LMMDV) no piektdienas, 30. oktobra, Liepājas tramvaja vagonā Nr. 236 eksponē dizaina plakātus. Izstāde tramvajā ir viena no aktivitātēm ilgtermiņa iniciatīvai, kuras ietvaros dizaina plakāti tiek eksponēti tramvajos dažādās pasaules pilsētās. Iepriekš dizaina plakātu izstāde eksponēta Vīnes tramvajā, Austrijas dizaina foruma ietvaros. Plakāti izstrādāti par vadmotīvu izmantojot piecdesmito gadu plakātu dizainu, informē portālu informē PIKC Liepājas Mūzikas, mākslas un dizaina vidusskola.

Stāsts aizsākās četrdesmito gadu beigās, kad Vīnes publiskajā transportā parādījās īpašs reklāmu formāts. 34 x 37 cm lieli plakāti reklamēja jaunus produktus, pakalpojumus un uzvedības standartus. Grafikas darbi pavadīja cilvēkus uz darbu, skolu vai vienkārši īsināja ceļu. Designaustria (Vīne, Austrija), kam pieder 600 plakātu izlase, apmeklējot dažādas pilsētas, izrāda to turnejās no 50.g./60.g. līdz pat šodienai. Stāsts ir par pagātni: kas notika šajā laikā tavā pilsētā; un par šodienu – tagadni: kāda ir sabiedriskā transporta nozīme mūsdienās, kā mēs spējam konstruēt un veidot publisku telpu sabiedrības komunikācijai.

Liepāja izvēlēta par vienu no izstādes pilsētām, jo tieši Liepājā atklāja pirmo elektrisko tramvaja līniju Latvijā 1899. gada 18. septembrī. Tāpat kā notiek dizaina paradigmu maiņa, līdzīgi attīstās un mainās pasaule mums apkārt, arī plakātu māksla. Mainās paustais mērķis un vēstījums, jo Liepājas tramvajs dažādos laikmetos ir piedzīvojis pārmaiņas – gan mainot tramvaja vagonus, modernizējot pakalpojuma pieejamību, gan rekonstruējot tramvaja līnijas un papildinot galamērķus, nodrošinot pakalpojuma pieejamību arvien plašākam patērētāju lokam.

Ņemot vērā valstī noteiktos ierobežojumus, LMMDV iniciatīva ar Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstu nodrošina mākslas procesu un rezultātu pieejamību plašākam sabiedrības lokam mobilā un ikvienam pieejamā, nestandarta ekspozīciju telpā – tramvajā. Šāda iniciatīva ir būtiska kultūras procesu norisē esošajos apstākļos, paužot būtiskus vēstījumus un nodrošinot mākslas procesu nepārtrauktību un ilgtspēju.

Seši studenti no Latvijas Mākslas akadēmijas, informācijas dizaina eksperta Martina Fosleitnera vadībā, un seši LMMDV audzēkņi dizainera, pedagoga Ivara Pilipa-Matisona un radošās komandas vadībā prezentē savus dizaina risinājumus, lai radītu vairāk patīkamu mirkļu sabiedriskā transporta pasažieriem un veicinātu diskusiju sabiedrībā par informācijas dizainu un tajā paustajiem vēstījumiem digitālā laikmeta griežos.

Vairāk informācija par plakātiem no Vīnes pieejama tramthings3437.info.