Ar Karostas vizītkarti – vēl tikai uz papīra uzliktu būvi, kura, cerams, kādreiz būs arī dabā redzama, beidzas grāmatas "liepājiņa" stāsti. Paldies Indrai Ķempei, kas deva iespēju publicēt šos tekstus!

ŪDENSLĪDĒJU MĀCĪBU CENTRA SPORTA KOMPLEKSS, PROJEKTS, Atmodas bulvāris 3/7, Karosta, HUMA ARHITEKTU STUDIJA, 2007.
Atvērta Liepājas ūdenslīdēju mācību centra sporta kompleksa arhitektūras metu konkursa uzvarētāja darbs.
ATTĒLI: HUMA ARHITEKTU STUDIJA
TEKSTS: KASPARS VĀRPIŅŠ, Liepājas Izglītības pārvaldes projektu administrators

Liepājas dzīvē sportam ir liela nozīme, izaudzināti daudzi sportisti, kas pārstāvējuši pilsētu un Latviju ievērojamos sporta pasākumos. Diemžēl piemērotas sporta celtnes pilsētā nav pietiekošā skaitā. Nesen tika atklāts Liepājas Olimpiskais centrs, tomēr sportot gribošo ir daudz vairāk nekā esošās fizisko aktivitāšu ēkas spēj nodrošināt.

No praktiskā viedokļa, būtu nepieciešams vēl kāds sportošanas komplekss, jo vairāk – ja tas atrastos Karostā. Liepājas ūdenslīdēju mācību centra sporta kompleksu apmeklētu ne tikai karostnieki, pāri atjaunotajam Kalpaka tiltam dotos arī Ziemeļu priekšpilsētas iedzīvotāji. Papildu ieguvums ir netālā pludmale un blakus esošais mežs, ko var izmantot gan sportiskām aktivitātēm, gan veselīgai atpūtai. Piekļūšana nav pārāk apgrūtinoša, jo tuvu kursē sabiedriskais transports. Pie kompleksa un zem tā būs plaša autostāvvieta. Nav sarežģīti tur nokļūt ar velosipēdu.

Visvairāk man patīk, ka no dažiem skatupunktiem ēka vizuāli atgādina zemūdeni, kas ir Karostai atbilstoši, jo saistība ar jūru un armijas klātbūtni tai ir liela. Tā būs interesanta vizītkarte bijušajai pilsētas armijas daļai. Lai gan ēkas nesošās konstrukcijas ir no betona, nav aizmirsts par dabīgo vidi, jo tiks saglabāta liela daļa apkārtējo koku, kā arī apzaļumojums būs pietiekošs. Iespēju vērot zaļo apkārtni no iekštelpām dos samērā plaši izmantotais bezrāmju stiklojums.

Funkcionālajā ziņā komplekss liekas pārdomāti izplānots, jo ir atdalīti trīs galvenie novirzieni – ūdenslīdēju mācību centrs, vieglatlētikas manēža un peldbaseins. Manuprāt, veiksmīgi izvēlēts modelis, ka mācību centrs ir kompleksa sastāvdaļa, bet, cik noprotams, nav paredzēts publiskai lietošanai. Atsevišķās piekļuves ejas veidotas tā, lai peldbaseina un manēžas apmeklētāju ceļi nekrustotos ar slēgtā mācību centra pievadiem. Apsveicami, ka tehniskās telpas atradīsies pagrabstāvā, ēkai plešoties vertikāli, nevis horizontālā platībā, ar to vairāk saudzējot dabu.

Aplūkojot projekta vizualizācijas, savu acu priekšā jau iztēlojos, kā ēka izskatītos dabā, kā arī gūstu priekšstatu par to, kāds būtu telpu izkārtojums. Rūpīgāk papētot, man ļoti iepatikās tieši stiklojums, kas, atrodoties sporta kompleksā, ļautu baudīt burvīgus ārskatus.

© V10
Materiāla pārpublicēšanas gadījumā atsauce un saite uz www.irliepaja.lv obligāta.