"Viens no veiksmīgākajiem mūsdienu industriālajiem objektiem Liepājā," par "Līvu alu" saka raksta autore. Tik tiešām: glīts, neizplata ne smakas, ne kaitīgus putekļus...

LĀČPLĒŠA & LĪVU ALUS DARĪTAVA, Ganību iela 9/11, AKA BIROJS, 2001.
Latvijas arhitektūras 2002. gada skates atzinība ražošanas ēkai.
FOTO: ALDIS NIEDOLS
TEKSTS: DACE KĀRKLA, Liepājas muzeja direktore

"Līvu alus" darītava ir viens no veiksmīgākajiem mūsdienu industriālajiem objektiem Liepājā, ar kuru pilsētniekiem ir pamats lepoties. Tā lieliski papildina paplukušo ezermalas rūpniecisko vidi, kur aizgājušajos laikos ar lielu jaudu strādāja lepnais kokapstrādes uzņēmums "Baltija" un izslavētā Liepājas sērkociņu fabrika, bet šodien darbojas vairāk ārzemēs pazīstamais un cienītais koka mēbeļu ražotājs "Erke" un tuvumā atrodas Liepājas Speciālās ekonomiskās zonas administratīvās ēkas.

Fasādi trīs stāvos veido stiklota siena gan ielas, gan sētas pusē. Šajā ēkas daļā iekārtoti biroji, no kuriem paveras skats uz pilsētas apkārtni. Darba telpu atdala stikla starpsienas, radot iespaidu, ka darbiniekiem ne mirkli nav iespējams noslēpties no priekšnieku un citu kolēģu acīm. Domāju, šajā gadījumā ēkai izvēlētais apdares materiāls sevi pilnībā attaisno un nav uzskatāms par pašmērķi, kā tas nereti mēdz būt ar citām stikla kastēm pilsētvidē. Ēkas stiklojums lieliski papildina tuvējos Liepājas ezera un tirdzniecības kanāla ūdeņus un sasaucas vienotā dziesmā vai stāstā par jūras braucēju un zvejnieku pilsētu, ko apstiprina Liepājas ostas vēsture.

Runājot par atsevišķām detaļām, veiksmīgas ir stiklotās grīdas, kas rada ēkas telpiskumu un savieno publiskās telpas ar alus ražotni. Ja nemaldos, pēc ēkas nodošanas ekspluatācijā 2001. gadā, tā bija vienīgā ēka pilsētā, kas deva iespēju pamest skatu caur stāviem un ielūkoties alus darināšanas procesā. Tas apmeklētājam sniedz ne tikai izzinošu efektu, bet arī zināmu emocionālu pārdzīvojumu. Ņemot vērā tuvumā esošo Ganību ielas automaģistrāli, kas spoguļojas stiklos, arī garāmgājēji ļauj vaļu atspulgu rotaļām kopumā smagnējā un pelēcīgā apkaimē.

Man ļoti žēl, ka toreizējiem īpašniekiem nebija svarīgi attīstīt kafejnīcu "Četri kausi", kas atradās augšstāvā, jo tur varēja nesteidzīgi baudīt kafiju un vērties romantisku apcerīgumu rosinošajās Liepājas ārēs. Iespējams, toreiz, kad kafejnīca darbojās, liepājniekiem tā likās nomale un labāk kafiju iebaudīja centrā. Žēl.

Šodien "Līvu alus" darītavai blakus atrodas arī "Kurzemes bekons" stiklotā ēka, kas rada vienotu ansambli un stāstu par to, ka arī industriālā vide spēj būt estētiska un gaumīga.

© V10
Materiāla pārpublicēšanas gadījumā atsauce un saite uz www.irliepaja.lv obligāta.