Kopš pērnā gada vasaras vidus (jūnija) "Līvu alus darītavā" Ganību ielā 9/11 alus brūvēšana ir pārtraukta. Cerams, uz laiku. Tomēr alus darītavas īpašnieces SIA "Cido Grupa" valdes loceklis Marijus Valds Kirstuks pagaidām par nākotnes plāniem Liepājā nerunā.

"Pastāvīga akcīzes nodokļa pieauguma, reklāmas un pārdošanas ierobežojumu, kā arī valsts demogrāfiskās situācijas dēļ, pēdējo desmit gadu laikā Latvijas alus tirgus ir sarucis par aptuveni 25%. Arī "Covid-19" radītā krīze ir radījusi papildu izaicinājumus gan uzņēmējdarbībā kopumā, gan tieši dzērienu ražošanas jomā –


neprognozējami un strauji mainīgi tirgus nosacījumi, neparedzama patērētāju uzvedība, kā arī praktiski slēgts viesnīcu, restorānu, kafejnīcu un bāru (HORECA) kanāls.

Tirgū ir vispārēja neziņa par situācijas attīstību nākotnē.


Šo iemeslu dēļ uzņēmums nonāca pie lēmuma ražošanu Liepājas ražotnē pārtraukt un patlaban Latvijā īpaši attīstīt tā portfelī ietilpstošās craft un ekskluzīvās augstākās kvalitātes alus šķirnes, savukārt pārējās, ieskaitot zīmolu "Staburags", turpināt ražot pēc tradicionālām receptēm un pastāvīgi augstā kvalitātē uzņēmuma grupas citās ražotnēs Lietuvā, Somijā un Dānijā.


Šis lēmums neietekmēs "Cido grupas" augstākās kvalitātes alus zīmolu piegādi tirgū. Mēs esam pārliecināti, ka mūsu pieredzējusī aldaru komanda nodrošinās augstākos ražošanas kvalitātes standartus un precīzu tradicionālo alus darīšanas recepšu ievērošanu. Vadošajām alusdarītavām šī ir ierasta prakse – stingrā uzraudzībā un pēc tradicionālām receptēm ražot produkciju savās alusdarītavās visā pasaulē," portālam irliepaja.lv atklāja Kirstuks.

"Līvu alus" darītavu 2000. gadā uzcēla uzņēmējs Andris Griģis. Kā vēsta aģentūras LETA arhīvs, jaunajā uzņēmumā tika ieguldīti četri miljoni latu, un tas bija lielākais projekts pārtikas jomā Liepājā. Savā pirmajā darbības gadā alus darītava realizēja 1,78 miljonus litru alus, kas veidoja 1,9% no kopējā Latvijas alus darītāju savienībā iekļauto uzņēmumu realizētā alus.


Portāls "Delfi" vēsta, ka "2007. gadā, kad "Līvu alus" bija trešā lielākā alus darītava Latvijā ar aptuveni 10% tirgus daļu, jau pavasarī uzvirmoja neoficiāla informācija par iespējamu alus darītavas pārdošanu, par ko lika nojaust arī SIA "Griģis un Co" restrukturizēšana, izveidojot meitasuzņēmumu SIA "GDG"".


Maksātnespējas pieteikuma iesniegšanas brīdī parādsaistības bija aptuveni 14 miljoni latu. 2007. gada vasaras beigās oficiāli kļuva zināms, ka alus darītavu par 12,2 miljoniem latu pārņem dāņu "Royal Unibrew". Griģis 2013. gadā tika pasludināts par maksātnespējīgu.


Sākotnēji "Cido grupai" ar alus ražošanu Liepājā veicās –


jau 2011. gada janvārī, tikai pāris gadus pēc alus darītavas pārņemšanas, "Līvu alus" bija otrs lielākais pašmāju alus zīmols.

2014. gadā Liepājā tika sākta vairāku šķirņu "Lielvārdes alus" darīšana – "Lielvārdes gaišais", "Lielvārdes tumšais", "Lielvārdes kviešu", vēlāk tās papildināja "Lielvārdes beļģu dubbel", "Lielvārdes kriek" (ķiršu alus), "Ozolu nefiltrētais" un "Lielvārdes Citra".


2017. gadā uzņēmums Liepājā sāka ražot jaunu tumšā alus šķirni – "Lielvārdes upeņu stauts", kā arī paplašināja alus ražošanu ar jaunu zīmolu "Staburags", izveidojot trīs zīmola šķirnes un jauninājumā ieguldot 120 000 eiro. 2018. gadā alus darītava "Lāčplēsis" ziņoja, ka Liepājā ražotā alus "Staburags" zīmola attīstībā plāno investēt 100 000 eiro, jo "Staburags" alus sērijas pārdošanas rezultāti gada laikā kopš ražošanas sākšanas ir bijuši veiksmīgi, līdz ar to uzņēmums nolēmis paplašināt produkciju ar jaunu alu "Staburags Īpašais". Jaunais alus paplašināja esošo sortimentu – "Staburags Gaišais", "Staburags Tumšais" un "Staburags Baltais alus".


Publicitātes foto.


Kopumā SIA "Cido grupa", lai paaugstinātu produktu kvalitāti un alus darītavas kapacitāti, kopš 2008. gada "Līvu alus darītavā" ieguldījusi vairāk nekā trīs miljonus eiro.

Uzziņa
"Cido pārtikas grupa" dibināta 1994. gadā. Uzņēmuma pamatkapitāls ir 1 117 054 eiro, tas nodarbina 330 darbiniekus.

Kopš 2004. gada "Cido pārtikas grupa" ir Dānijas AS "Royal Unibrew" grupas uzņēmums. Savukārt "Royal Unibrew" ir Skandināvijas otra lielākā alus ražotāju grupa, kurai Latvijā pieder alus darītava "Lāčplēša alus" un bezalkoholisko dzērienu ražotājs "Cido". 2019. gadā kļuva zināms, ka SIA "Cido grupa" kļūs arī par alus darītavas SIA "Bauskas alus" vienīgo īpašnieci.