Ostas teritorijā, Oskara Kalpaka ielas malā, top iespaidīga būve – SIA "Eipu" jaunais dzeramā ūdens pārkraušanas termināls ar trīs ūdens rezervuāriem, kuros varēs uzglabāt ūdens krājumus aptuveni 90 miljoni viena litra ūdens pudeļu apjomā. Darbi tuvojas noslēgumam, savā Facebook lapā informē Liepājas Speciālās ekonomiskās zonas (SEZ) pārvalde.

Objektā joprojām saimnieko būvnieki, bet milzīgie rezervuāri vairs pat nav redzami, tie paslēpušies zem zemes virskārtas, kas jau sākusi zaļot. Pavisam drīz tikai zinātājiem būs skaidrs, ka zem zaļā mauriņa paslēpta iespaidīga Liepājas ostas infrastruktūras daļa.

Terminālu, ko bija plānots nodot ekspluatācijā līdz šā gada beigām, būvnieks sola pabeigt 2024. gada pirmajā pusē.

Jau vēstīts, ka pērnvasar SEZ termināla vajadzībām SIA "Eipu" iznomāja uz 30 gadiem papildu platību – daļu Brīvostas akvatorijas; daļu Sadales mola; daļu zemesgabala Brīvostas ielā 2F un daļu zemes vienības Brīvostas ielā 2G.


Iepriekš starp SEZ pārvaldi un SIA "Eipu" bija noslēgts apbūves tiesību līgums ūdens uzpildes termināla būvniecībai par Liepājas ostas teritorijā esošu 275 000 m2 lielu zemes gabalu Oskara Kalpaka ielā 117 un 123.
Dzeramā ūdens termināla būvniecība plānota ar mērķi nodrošināt tālāku dzeramā ūdens tirdzniecību.


SIA "Eipu" 2022.gada martā uzsāka teritorijas atbrīvošanu no kokiem un krūmiem, bet nedēļu vēlāk – arī būvdarbus. Darbus veic SIA "UPTK", projektu izstrādājusi SIA "K Idea".


Pēc būvvaldes sniegtās informācijas objektā paredzēts izbūvēt laukumus konteineriem, žogu, ceļus un autostāvvietu ar cieto segumu, konteineru uzpildes ēku, ūdens noliktavu un kompakto transformatoru apakšstaciju.


SIA "Eipu" vienīgais valdes loceklis ir liepājnieks Krists Griģis (pirms tam – Antra Griģe) un tā darbības veids ir dzērienu vairumtirgošana. Uzņēmums reģistrēts 2018. gada decembrī Jaunajā ostmalā 1, tajā pašā adresē, kur reģistrēts cits Griģiem piederošs uzņēmums – SIA "Bātas avots".


Kopš 2021. gada februāra SIA "Eipu" 100% īpašnieks ir Kiprā reģistrēts uzņēmums "LIFEBLNC Limited", bet kā patiesā labuma guvējs norādīts kāds Kipras Republikas pilsonis Chrysanthou Chrysanthos.

Pērn jūnijā arī Ventspils brīvostas pārvalde noslēdza līgumu par apbūves tiesību ar Andrim Griģim piederošu uzņēmumu – SIA "BLNC" – par 25 miljonus eiro vērta dzeramā ūdens uzkrāšanas termināla un eksporta infrastruktūras būvniecību aptuveni 7,1 hektārus lielā zemesgabalā Ventspilī, P.Stradiņa ielā 20.


Plānotais kravu apgrozījums tiek lēsts 3 – 6 miljonus tonnu gadā.