Liepājas seja. Kur tā ir? Kas tā ir? Rožu laukums? Bet varbūt Zivju iela vai Vecās ostmalas promenāde? Stendera iela? Atbildi meklē divi jauni cilvēki no Sarkanās Saules Bufetes...

ROŽU LAUKUMS UN ZIVJU IELA, AKA BIROJS, 2001—2006.
FOTO: MĀRTIŅŠ SĪLIS
TEKSTS: MAREKS ALBERTS, Zivju ielas svētku idejas autors, organizators, RED SUN BUFFET īpašnieks, LAURA STŪRĪTE, mārketinga speciāliste

Domāju, nebūs par skaļu teikt, ka ikkatrs, kurš jelkad bijis Liepājā, licis saviem soļiem atbalsoties Zivju ielā. Ielā, kur 18. gadsimtā pie Kuršu laukuma atradies tirgus, kurā vietējie zvejnieki pārdevuši svaigos lomus. Tagad gan par ielas nosaukuma rašanās cēloņiem visā tās garumā – no viesnīcas "Līva" līdz pat krustojumam ar Peldu ielu – neliecina nekas. Nav zivju!
 
Toties ir daudz kā cita, kas lielai daļai viesu asociējas ar šo pilsētu – kultūras notikumu galva Liepājas Latviešu biedrības nams, melodiskā Latvijas 1. rokkafejnīca, lielākā ģitāra Latvijā un mūsu mīlētāko mūziķu plaukstu nospiedumu aleja. Vēl no 19. gadsimta saglabājies romantiskais Romas dārzs un ēka ar diviem dekoratīviem tornīšiem. Augstākā ir bibliotēka, kas kādreiz bijusi meiteņu ģimnāzija.

Tā ir iela, kas aicina ienākt, apskatīt, sajust gaisotni, lai vairāk saprastu Liepājas šarmu. Starp bruģakmeņiem iesprūdīs smailāki papēži, būs nedaudz jāpastāv rindā, lai samērītu savu un maestro Raimonda Paula plaukstu, melanholisko domu ritmus iztraucēs Latvijā pirmās atvērtās studijas "Rietumu radio" balss, bet – kontekstā. Iela ir īsa, bet tajā ir viss – kontrasti, tradīcijas, vērtības, popkultūra, komercija, dvēseles darbs, masas, altruisms. Viss! Nostājies vienā galā un pavēro, kas notiek otrā. Nekas nesaista? Iegrimsti Liepājas sirds bohēmā! Jo emocijas sākas sirdī, ko katram uzreiz neatklāj. Lai arī aizslēpts aiz kokiem un katram iebraucējam ne uzreiz manāms, Rožu laukums pulsē. Dienā – baumas un iepirkuma maisiņu satura pārcilāšana, vakaros – flirts. Varbūt rožu varētu būt vairāk, varbūt pietiek ar nosaukuma romantiku. Runā jau, ka kvantitātei neesot nozīmes...

Zivju iela ir Liepājas seja. Ja ne visa, tad vismaz tās divdomīgi smaidošo lūpu kaktiņi. Daudzo veikaliņu dēļ trijstūri starp Zivju, Kungu un Stendera ielu reiz sauca par Bodīšu laukumu. Tas ir pelnījis uzmanību! Ar devīzi "Izmet enkuru"! 2009. gadā Zivju ielā tika organizēti svētki. Īpašas nakts atlaides veikalos, pašmāju labumu tirdziņš, kultūras pasākumi. Ideja radās, apvienojoties vairākiem mazliet ķertiem, ambicioziem un uzņēmīgiem jauniešiem. Taču nākamajā rītā pamostoties bija sajūta, ka kaut kā pietrūcis. Ak, jā – nebija zivju! Ir iemesls rīkot svētkus vēlreiz.

Nākamajā gadā bija zivis, bet vēlme pēc svētkiem atkal un atkal nemazinājās. Tātad ar zivīm tiem nav nekāda sakara. Svētki ir ikdienišķā pārtapšana sevišķajā. Ja ik dienu tev jāsoļo pa šo ielu un vienīgie, kas tajā mainās, ir plakāti uz kino BALLE afišu staba, tad vienu dienu gadā ielas visā garumā tu izsoļo cauri svētkiem.

Sākumā bija iecere svētkus dēvēt par pozitīvo emociju nakti. Atmetām un laikam labi, ka tā. No nekā nekas nerodas. Ja ko radi ar prieku, tad ko gan tas spēj ģenerēt citiem? Un ir taču muļķīgi aprobežoties vien ar ielu un vairāk vai mazāk tās ēku pirmajiem stāviem. Varbūt laiks kāpt augstāk? Liepājā ir tik daudz vēl neatklātu jumtu!

© V10
Materiāla pārpublicēšanas gadījumā atsauce un saite uz www.irliepaja.lv obligāta.