Šai nevajadzētu būt klusākajai vietai Liepājā. Taču Liepāja jau daudzus gadus kļuvusi par vienu no klusākajām pilsētām. Neraksturīgi pilsētai.

SPĒĻU ZĀLE KLONDAIKA, Stendera iela 3, AKA BIROJS, 2006.
FOTO: MĀRCIS GRĪNBARTS
TEKSTS: AIVARS un INGA KLEINI, gleznotāju un zīmētāju plenēra "Pilsēta un jūra" organizatori, mākslinieki

"Klondaika" atrodas Stendera un Baznīcas ielas stūrī. Līdz 20. gadsimta 80. gadiem šeit vēl varēja skatīt 17./18. gadsimtu mijas ēkas, kuras sasaucās ar Svētās Trīsvienības baznīcu un veidoja pilnvērtīgu vēsturisku noskaņu.

Spēļu mājas celtniecībai izvēlētā vieta blakus dievnamam, protams, ir zaims, bet tā ir šodienas realitāte. Runājot par jaunās ēkas arhitektūras vērtībām, jāsaka, ka ir radīts optimālais kompromiss, ņemot vērā formu, saturu un izvietojumu. Pilsētas ainava no tā ieguvusi. Spēļu zālei gan iederētos lielāka atraktivitāte arī ārējā veidolā. Gribētos šajā Liepājas rajonā autentiskāku rekonstrukciju, bet līdz tam mūsu sabiedrība laikam netiks.

Ēka vērtējama pēc principa – labāk tā, nekā nekā. Tās arhitektūra ir klasiski atturīga gan siluetā, gan kolorītā. No iekšienes un ārienes forma atbilst saturam – butaforija. Iluzorā vide ēkas funkcijai ir pilnīgi loģiska. Tuvplānā jūtama šodienas celtniecības materiālu diktētā vēstures imitācija gan eksterjerā, gan interjerā. Pozitīvi, ka ievērotas bijušās proporcijas un atjaunots dakstiņu jumta klājums. Veiksmīgs un interesants ir arhitekta risinājums, aizplīvurotības efekta radīšanai izmantot ažūru koka režģi ielas fasādē. No attāluma par ēkas funkciju liecina tikai lielais logo, un, mūsuprāt, tas ir pietiekami.

Vecpilsētas mazo, bruģēto ieliņu rajons mūsdienās vairāk paredzēts mierīgai pastaigai, tāpēc ir akceptējams, ka šeit nav lielas autostāvvietas un piebrauktuves. Ieejot telpās, priekšstats mainās. Interjers par 100 procentiem izveidots, lai radītu sentimentālu Amerikas vesternu krogus iespaidu. Cilvēkam, kas spēj "aizpeldēt" ilūziju un fantāziju pasaulē, šāda vide ir okey. Acīmredzot valstī mainoties spēļu zāļu politikai, iestādījumā nav jūtama ellītes atmosfēra, jo nav daudz automātu un trokšņu. Drīzāk kluss krodziņš un klubiņš, kur var atveldzēties vasarā un sasildīties ziemā.

© V10
Materiāla pārpublicēšanas gadījumā atsauce un saite uz www.irliepaja.lv obligāta.