Noslēdzies "Zaļā josta" rīkotās kampaņas "Tīrai Latvijai" izlietoto bateriju vākšanas konkurss mācību iestādēm. Iesaistījās 55 003 bērni un jaunieši no 233 izglītības iestādēm visā Latvijā.

Sadarbībā ar AS "BAO" drošai pārstrādei otrreizējās izejvielās nogādātas 21,14 tonnas izlietoto bateriju, informē SIA "Zaļā josta" mārketinga vadītāja Laima Kubliņa.

Kampaņa "Tīrai Latvijai" norisinājās 2018/2019. mācību gada garumā. Tās ietvaros "Zaļā josta" organizēja izlietoto bateriju un makulatūras vākšanu, kā arī izglītojošu vieslekciju ciklu Latvijas izglītības iestādēs. Izlietoto bateriju vākšanai šajā mācību gadā izdevies iesaistīt 233 izglītības iestāžu audzēkņus, kā arī skolu personālu, bērnu radiniekus un ģimenes. Rezultātā savāktas 21,14 tonnas izlietotu bateriju, kuras ar AS "BAO" starpniecību nogādātas pārstrādes rūpnīcās un pārtapušas otrreizējās izejvielās.

Jāatgādina, ka izlietotas baterijas ir videi kaitīgi atkritumi, kuri, nepareizi apsaimniekoti, spēj ne tikai piesārņot augsni un gruntsūdeņus ar ķīmiskiem savienojumiem un smagajiem metāliem, bet arī radīt nopietnus veselības traucējumus. Tāpēc to pareiza apsaimniekošana ir īpaši būtiska.

Visvairāk izlietoto bateriju savāktas un izvestas no Rīgas pilsētas mācību iestādēm – kopumā 3 tonnas 21,6 kg. Labi rezultāti arī Liepājas mācību iestādēm, savācot 1 tonnu un 663 kg bateriju. Līdzīgi sasniegumi arī Jelgavas pilsētas un novada mācību iestādēm, kas savākušas 1 tonnu 144,80 kg izlietoto bateriju.

Savukārt, vērtējot mācību iestāžu atsaucību un arī pašu konkursa dalībnieku – bērnu un jauniešu – atsaucību, uzslavas iegūst Rīgas pilsēta, kuru konkursā pārstāvēja 11211 skolēni, Daugavpils pilsēta un novads, kuru konkursā pārstāvēja 4077 skolēni, kā arī Liepājas pilsēta un novads ar 3725 dalībniekiem.

Apkopojot konkursa rezultātus, noteikti uzvarētāji divās nominācijās – pēc savāktā bateriju apjoma uz vienu izglītības iestādes audzēkni un pēc savāktā apjoma uz visu mācību iestādi kopumā.

Pēc savāktā bateriju daudzuma uz vienu audzēkni izglītības iestādē pirmo vietu iegūst Beverīnas novada pašvaldības Kauguru pagasta pirmsskolas izglītības iestādes "Pasaciņa" audzēkņi, kuri vidēji savākuši 15,88 kg bateriju katrs. Otro vietu iegūst Tilžas vidusskolas vispārējās pirmsskolas izglītības grupas audzēkņi, savācot vidēji katrs 12,77 kg bateriju. Savukārt trešo vietu valsts mērogā ieņem Kalupes pamatskolas audzēkņi, kuri savākuši vidēji 10,85 kg bateriju katrs.

Pēc visvairāk savāktā bateriju daudzuma izglītības iestādē pirmo vietu izcīna Beverīnas novada pašvaldības Kauguru pagasta pirmsskolas izglītības iestādes "Pasaciņa" audzēkņi, kas pārstrādei nogādāja 1 t 270 kg izlietotu bateriju. Otro vietu iegūst Draudzīgā aicinājuma Liepājas pilsētas 5. vidusskolas audzēkņi par savāktiem 930 kg izlietoto bateriju. Savukārt trešo vietu ieņem Smiltenes vidusskolas audzēkņi par savāktiem 887 kg izlietotu bateriju.

Īpaši sasniegumi izlietoto bateriju vākšanā Latvijas aktīvākajiem atkritumu šķirotājiem, kam izdevies pašu spēkiem savākt iespaidīgu bateriju apjomu. Olivers Dāvis Bičulis no Beverīnas novada pašvaldības Kauguru pagasta pirmsskolas izglītības iestādes "Pasaciņa" konkursa ietvaros savācis 1 t 200 kg bateriju, Rasma Ondzule no Kalupes pamatskolas pārstrādei nogādāja 705 kg bateriju, Artemijs Arkudinovs no Rīgas 10. vidusskolas savācis pārstrādei 480 kg izlietotu bateriju, Edvards Busulis no Talsu pirmsskolas izglītības iestāde "Zvaniņš" savācis 370 kg bateriju, turpretī Emīls Biserovs no Rīgas 84. vidusskolas pārstrādei nogādāja 250,30 kg šo videi kaitīgo atkritumu.

Kampaņas "Tīrai Latvijai" dalībnieku sveikšana norisināsies 2019. gada 24. maijā Tērvetē, kur "Latvijas meža dienu 2019" ietvaros tiks rīkoti gadskārtējie Zaļās jostas Vides svētki. Pirmo trīs vietu ieguvēji katrā nominācijā no konkursa organizētājiem un atbalstītājiem saņems balvas 400 EUR, 300 EUR un 200 EUR vērtībā. Savukārt čaklākos izlietoto bateriju vācējus gaida pārsteiguma balvas no konkursa atbalstītājiem. Visiem kampaņas dalībniekiem par godu pasākuma dienā uzstāsies jauniešu iemīļoti mūziķi un tiks dāvāta bezmaksas iespēja iesaistīties daudzveidīgās vides spēlēs un radošajās darbnīcās.

Izlietoto bateriju vākšanas konkursu "Tīrai Latvijai!’’ organizē "Zaļā josta" sadarbībā ar AS "BAO" un Valsts izglītības satura centru.