Vairāki portāla irliepaja.lv lasītāji pievērsuši uzmanību topošās vieglatlētikas manēžas būvlaukumam, konkrēti – izcirsto koku daudzumam.

Arī apskatot dažādus iecerētā projekta attēlus un lasot paskaidrojuma rakstus, īsti nav skaidrs, vai Brīvības/Jelgavas/1905.gada ielās nocirsto koku vietā būs tikai autostāvvietas, par kurām, starp citu, nevienā oficiālā pašvaldības relīzē nekas nav teikts, vai tur, kā iepriekš solīja projekta autors, arhitekts Andris Kokins, tiks arī atjaunots likvidētais vēsturiskās liepu alejas posms.

2015.gadā, nodot publiskajai apspriešanai ieceri par 62 koku (25 liepas, 21 kļavu, 15 apses, 1 augļu koks) izciršanu manēžas būvlaukumā, dome to pamatoja ar SIA "K Idea" izstrādātā projektu "Liepājas vieglatlētikas manēža Rīgas ielā 50, Liepājā" realizāciju. Arhitekta Kokina paskaidrojuma rakstā gan nav runa par 62, bet mazāku skaitu koku: "Uzsākot būvniecības darbus paredzēts likvidēt 16 liepas, kuras aug Brīvības ielā starp ietvi un brauktuvi un 6 Holandes liepas skolas pagalmā. Pagalmā likvidējamas arī gar žogu augošās 11 kļavas un vairāki desmiti koku sējeņi, kuru celmu diametrs nepārsniedz 20 cm".

Kokins savā paskaidrojuma rakstā pieminējis arī autostāvvietas: "Izbūvējot plānotās stāvvietas gar Brīvības ielu, projekts paredz jaunu Holandes liepu dižstādi (augstums~ 4 m, stumbra apkārtmērs ~16 cm) stādījumus, kas saglabātu Brīvības ielas stādījumu kultūrvēsturisko un ainavisko nozīmi. Autostāvvietu labiekārtojums paredz zaļo "aizsargbuferzonu", kas norobežotu stāvvietas no Brīvības ielas, attālinātu aktīvo transporta plūsmu no skolas teritorijas, vizuāli paplašinātu labiekārtojuma zonu."

Koku ciršanas apspriešanas rezultātus domes mājaslapā liepaja.lv atrast nav iespējams, bet, kā toreiz rakstīja irliepaja.lv, vairums (25) no 39 apspriešanas dalībniekiem atbalstīja koku izciršanu. Starp tiem 11, kuri bija "pret" vairāki iebilda pret to, ka koki tiek izcirsti auto stāvvietu ierīkošanai, un ieteica izmantot esošās stāvvietas Jaunliepājas tirgus laukumā vai izbūvēt pazemes autostāvvietas. Starp citu, šobrīd netiek izmantotas zem Olimpiskā centra uzbūvētās autostāvvietas, jo tur ierīkota pagaidu vieglatlētikas manēža. Pēc jaunās manēžas uzbūvēšanas šajā vietā atkal varētu būt autostāvvietas.

Šādu jautājumu portāls uzdeva pašvaldībai, atbildi publicēsim, tiklīdz būsim saņēmuši.

Kādā no pašvaldības sūtītajām relīzēm teikts, ka "gar Brīvības ielu plānots atjaunot aleju, iestādot 11 Holandes liepu dižstādus". Taču, kā jau iepriekš teikts, dažādos projekta attēlos aina tiek zīmēta atšķirīgi. Turklāt 11 "dižstādu" ir vairāk nekā divas reizes mazāk par nociršanai nolemtajām liepām.

Tāpēc sekosim līdzi un skatīsimies, kāda būs "bilde" pēc manēžas pabeigšanas.

Vieglatlētikas manēžas (oficiālā adrese: Rīgas iela 50) tapšanas priekšvēsture ir bijusi pietiekami "sapiņķerēta" – 2014.gadā dome pieņēma lēmumu par būvprojekta izstrādi, 2015.gadā – izsludināja iepirkumu būvniekiem, taču 2016.gadā, kā bija iecerēts, būvēt nesāka, jo iepirkuma rezultāts tika apstrīdēts. Strīds beidzās ar to, ka Iepirkumu uzraudzības birojs tomēr noraidīja lētāko piedāvājumu, ko bija iesniedzis SIA "Merks", un priekšroku deva koncerna "UPB" piedāvājumam. Rezultātā manēžas būvniecības izmaksas ievērojami pieauga – no pieciem miljoniem uz vairāk nekā septiņiem miljoniem eiro, pret ko domes sēdē strikti, bet nesekmīgi iebilda opozīcijas deputāti.

Uzziņa
Līgums ar AS "UPB" par vieglatlētikas manēžas būvniecību tika parakstīts pērn augustā, un, kā informēja pašvaldība, tajā paredzēts, ka darbi veicami 16 mēnešu laikā.

Vieglatlētikas manēžas būvniecību finansē gan valsts, gan pašvaldība. Izglītības un zinātnes ministrija piešķīrusi valsts līdzfinansējumu 3 585 625, 00 eiro, savukārt Liepājas pašvaldība plāno tērēt 3 462 853, 49 eiro.

Kā iepriekš medijus informēja dome, 4900 m2 platībā plānots izvietot 200 m skrejceļu ar 4 celiņiem pa apli, iesildīšanās laukumu 6x40 m, 60 m sprinta taisni ar 4 celiņiem, sektorus ar nepieciešamo aprīkojumu augstlēkšanai, tāllēkšanai un lodes grūšanai, laukums basketbola, florbola, iekštelpu futbola un volejbola sporta spēļu vajadzībām, šķēpmešanas treniņsektors un saliekamās skatītāju tribīnes ar ne mazāk kā 500 sēdvietām. Tāpat plānota klints kāpšanas siena, trenažieri un sektors vingrošanai ar līdztekām un citu nepieciešamo inventāru.

Papildu vieglatlētikas manēžai tiks būvēta arī četrstāvu ēka, kurā atradīsies ģērbtuves un apmeklētāju centrs, ēdnīca gan skolēniem, gan manēžas apmeklētājiem ar virtuvi un ēdamzāli, mācību klases, manēžas un Sporta spēļu skolas administrācijas kabineti, bibliotēka un sportistu internāts. Četrstāvu ēka būs savienota ar 5. vidusskolas ēku un manēžu.

(Avots: Liepājas dome)