Atbildot uz portāla irliepaja.lv jautājumu, vai tiešām izejas uz pludmali jāveido kā kaili un plati koridori, pa kuriem vējš iepūš smiltis pat parkā un reizēm ūdens skalojas pāri veloceliņam (Pērkones ielas glā), kā arī atbildot uz lasītāja jautājumu, kāpēc bija slēgta izeja uz pludmali Vaiņodes ielas galā, Komunālā pārvalde sagatavojusi šādu skaidrojumu:

"Šonedēļ veikta izejas uz pludmali Vaiņodes ielas galā smilšu līdzināšana un paplašināšana. Nākamās nedēļas sākumā šeit laipas būs atliktas atpakaļ un gājēju taku atkal varēs izmantot pludmales apmeklētāji.

Iepriekš šāda izeju tīrīšana veikta Jūrmalas un Peldu ielas galā.

Ziemas sezonā Jūrmalas, Peldu, Vaiņodes, Liedaga ielas galā un Kūrmājas prospekta galā daudzus gadus tiek atstātas un regulāri uzturētas gājēju laipas.

Pēdējos gados vairākās izejās uz pludmali dabas procesu rezultātā kāpas ir ievērojami paaugstinājušās. Centra pludmalē pirms apmēram 10 gadiem notika pēdējā kārklu stādīšana – tas, iespējams, veicinājis smilšu uzkrāšanos/pieaugumu primāro kāpu joslā.

Līdz ar to pēdējos gados ne tikai ir apgrūtināta pludmales pārskatīšana no Glābšanas stacijas puses, bet arī gājēju taku tīrīšana. Turklāt pa stāvajām nogāzēm un aizputinātajām laipām gan virzienā uz pludmali, gan atpakaļ ir sarežģīti pārvietoties māmiņām ar bērnu ratiņiem, vecākiem cilvēkiem un cilvēkiem ar īpašām vajadzībām.

Par to Komunālā pārvalde iepriekšējos gados ir saņēmusi iedzīvotāju un pludmales apmeklētāju sūdzības.

Pārpūsto smilšu novākšanu pludmales izeju galos ir vieglāk un operatīvāk paveikt ziemas vai pavasara mēnešos, nekā aktīvās peldsezonas laikā atkārtoti demontēt laipas un ar tehniku atstumt smiltis no laipas zonas.

Lai darbs būtu efektīvāks, laipas zonu sagatavošanā tiek izmantots traktors ar lāpstu.

Komunālā pārvalde ir rēķinājušies ar to, ka vējainā laikā smiltis pēc šiem darbiem var iepūst parkā vai pat atsevišķu ielu galos. Tādā gadījumā notiks veloceļa, parka celiņu un ielu papildu tīrīšana. Tā esam rīkojušies arī iepriekšējos gados, sevišķi pēc lieliem vējiem, kas pie mums nav retums.

Šogad ir plānots atsevišķās izejās uz pludmali veidot dabiskas barjeras, kas mazinās smilšu pārpūšanu. Konkrētie risinājumi vai paņēmieni vēl tiek izvērtēti.

Lai atsevišķās vietās mazinātu smilšu pārpūšanu, biotopu speciālisti iesaka izmantot dažādas dabai draudzīgas metodes. Viena no tām (primāro un sekundāro kāpu joslā) ir stādījumu veidošana, izmantojot smiltāja kāpuniedres (Ammophila arenaria) un smiltāja kāpukviešu (Leymus arenarius) vai arī priedīšu kā kāpām piemēroto augu stādījumus. 

Tā pirms diviem gadiem pieminekļa apkaimē jau tika iestādīti vairāki desmiti priedīšu, kas jau ir labi ieaugušas kāpu nogāzēs.

Ziemas sezonā no 13 gājēju laipām uz pludmali paliek tikai piecas. Esam uzsākuši arī citu izeju sagatavošanu, lai līdz peldsezonai, kas sāksies maijā, tās būtu iztīrītas un aprīkotas ar laipām.

Smiltis no kāpām nekur netiek aizvestas, tās tiek nostumtas liedaga pusē vai arī kāpu padziļinājumos.

Aigars Štāls, sabiedrisko attiecību speciālists"