Aizsardzības ministrijas uzdevumā šobrīd tiek nojaukta kārtējā vēsturiskā Karostas ēka – Imantas ielā 1. Liepājas Zaļā centra vēstule ministram ar lūgumu saglabāt ēku procesu neietekmēja.

Patlaban nojaukšanas darbi rit pilnā sparā – kā novēroja portāls, milzīgā ēka jau gandrīz pārvērsta iespaidīgā gruvešu kalnā, un šobrīd SIA "Eirobūvmetāls" strādnieki no būvgružiem ceļ ārā un attīra veselos ķieģeļus. Tos krauj glītās grēdās, lai pēc tam vestu prom.

Kā redzams dabā, līdz ar milzīgās ēkas nojaukšanu tiks izjaukta arī šī Karostas rajona vēsturiskā struktūra, tās plānojums.

Zaļais centrs ar lūgumu nesākt vēsturiskās ēkas nojaukšanu, bet šim nolūkam atvēlētos līdzekļus – 32 733,95 eiro – izmantot konservācijai, pie ministra vērsās 16.jūnijā (sk.šeit). Kā portālam sacīja SIA "Eirobūvmetāls" pārstāve, nojaukšana sākta 15.jūnijā, un to paredzēts pabeigt līdz augusta vidum. Tiesa, Karostas iedzīvotāji stāsta ko citu – reāla ēkas nojaukšana sākusies tikai pēc Jāņu brīvdienām, un, kā portālam sacīja darbu vadītājs, iepriekš "Eirobūvmetāls" tikai gatavojies nojaukšanas darbiem.

Zaļā centra vadītāja Inese Eistere uzskata, ka darbi forsēti tieši pēc vēstules saņemšanas: "16.jūnijā aizsūtījām vēstuli [ministram Raimondam] Vējonim, un pēc Jāņiem māju sāka noārdīt. Te ir kaut kāda ķēdīte starp pašvaldību un ministriju, kurai sekoja steidzīga darbība!"

Jau vēstīts, ka ēka Imantas ielā 1 atrodas Karostas aizsargājamās apbūves kvartālā. Kvartālu Liepājas pilsētas jaunajā teritorijas plānojumā, kas tika izstrādāts 2012.gadā, izdalīja Valsts Kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas (VKPAI) arhitekts Jānis Lejnieks. Viņš iezīmēja teritoriju Karostā, kuras ēkas, metāla kaluma žogi, ēku parametri un plānojums būtu jāsaglabā.

Karostas arhitekte Iveta Ansone, atbildot uz portāla jautājumu, skaidroja, ka "Karostas aizsargājamās apbūves kvartālam" nav oficiāla statusa, tas plānā esot iezīmēts tikai pašu zināšanai, lai iespēju robežās mēģinātu saglabāt tur esošo vēsturisko apbūvi.

"No būvprojekta redzams, ka ēkas nolietojums bija 80%, VKPAI noteikusi, ka saglabājamas ir tās ēkas, kuru nolietojums nepārsniedz 45%, tāpēc arī inspekcija ir saskaņojusi nojaukšanu. Būvvalde no savas puses pieprasīja arī ēkas tehnisko apsekošanu, un atzinums bija, ka tā ir ne vien nolietojusies, bet arī bīstama," sacīja Ansone.

Aizsardzības ministrijas (AM) Preses nodaļas vecākā referente Daina Ozoliņa portālam sniedza šādu atbildi:
"Ēka Imantas ielā 1, Liepājā ir avārijas stāvoklī, tā apdraud cilvēku dzīvību. Liepājas pašvaldība vairākas reizes ir sastādījusi apsekošanas aktus par ēkas bīstamību.

Ik gadu vairākas reizes tiek konstatēts, ka nepiederošas personas iekļuvušas ēkā, lai gan logi un durvis ir aizmūrēti. Mūris tiek izlauzts, un aiznests viss, ko var izmantot (metāla daļas, kokmateriālu, ķieģeļus).

Valsts aizsardzības militāro objektu un iepirkumu centrs (VAMOIC) vairākas reizes vērsies pie Liepājas pašvaldības ar lūgumu nodrošināt šai pilsētas daļā regulāras kārtības sargu patruļas.

Lai Aizsardzības ministrija nodrošinātu ēkas un tai pieguļošās teritorijas fizisku apsardzi, katru gadu būtu nepieciešams no 35 000 līdz 60 000 eiro. Tehnisko apsardzi nav iespējams nodrošināt, jo ēkai nav atjaunota elektroapgādes sistēma.

Ja netiek nodrošināta ēkas apsardze, veikt jebkādus ieguldījumus ēkas saglabāšanā ir nelietderīgi, jo nepiederošas personas ne tikai sabojās un izlaupīs pagaidu izbūves, bet arī var sarīkot ugunsgrēkus.

AM rīcībā nav tādu finanšu resursu, lai ēku atjaunotu un uzturētu (ēkas renovācijas iespējamās izmaksas sastāda ne mazāk kā 1 000 000 eiro), tāpēc to paredzēts nojaukt, lai tā neapdraudētu cilvēku dzīvību. Ēkas nojaukšana ir saskaņota ar Liepājas domi.

Ēka nav iespējams izmantot AM un Nacionālo Bruņoto spēku tiešo uzdevumu pildīšanai."

Pērn, iztērējot 32 907 eiro (bez PVN), ministrija Karostas aizsargājamās apbūves kvartālā jau nojauca ēkai Imantas ielā 1 blakus esošās ēkas Studentu rotas ielā 16 un Studentu rotas ielā 18, kuras Aizsardzības ministrija pārņēma no Liepājas pašvaldības 2008.gadā.