Lai turpinātu savu jau gadiem ierasto misiju – iepazīstināt lasītājus ar Liepājas vēsturi – portāls ar šo rakstu sāk jaunu sēriju "Kādas bildes stāsts". Sērijā tiks apskatītas un aprakstītas fotogrāfijas no populārās Liepājas vēsturisko bilžu grāmatas "Pastaiga pa skaisto Liepāju", kuru biedrība "Liepāja 400" izdeva šāgada pavasarī.

Pirmais stāsts ir par Annas Jazdovskas pansija Peldu ielā 64.

Divu stāvu koka nams celts 19. gadsimta septiņdesmito gadu beigās, un tā pirmais īpašnieks bijis tirgotājs E. Štrauss, tādēļ līdz pat tā nojaukšanai 2018. gadā liepājnieki to arī dēvēja par "strausu māju", jo arī ēkas fasādes jumtgales dekoru rotāja divi kokgriezumā darināti emu strausu attēli. Pēdējais nama pirmskara īpašnieks bija Hozioisku ģimene.

1937. gadā mājas labās puses dzīvojamajos apartamentos iekārtojās atraitne Vanda Anna Jazdovska un atvēra pilnu pansiju "ar brokastīm, vakariņām un, ja viesi vēlējās, arī pusdienu".  Pansija ar tās miera pilno, plašas ģimenes mājīguma atmosfēru sevišķi vasarās bija ērti sasniedzama ar sezonas tramvaju, jo tā sliedes veda gandrīz gar pašām namdurvīm. Ziemā pansija gan bija slēgta. Īsu saimnieciskā uzplaukuma laiku Annas Jazdovskas viesu apartamenti piedzīvoja 1939. gada rudenī, kad, gaidot atejošo kuģu reisus uz Vāciju, visas istabas bija pārpildītas ar skumjiem vācbaltu aizbraucējiem un viņu ģimenēm.

Fotogrāfijas fragments ar strausiem tuvplānā.

Anna Jazdovska nomira 1939. gada 12. novembrī, apbedīta Liepājas katoļu kapsētā Kaiju ielā. Kādu laiku – līdz 1942. gadam – ar iepriekšējo nosaukumu “Annas Jazdovskas pansija", darbojās Annas meitas Lidijas pansija Hika ielā 14, līdz karš arī viņu bēgļu straumē aizrāva uz Vāciju, bet piecdesmitajos gados uz ASV.

Staņislavs Jazdovskis (1863. – 1931.) bija Liepājas muitas kameras ierēdnis, vēlāk direktors un pirmais Latvijas Republikas Liepājas muitas priekšnieks no 1918. līdz 1920. gadams, Liepājas Biržas komitejas valdes loceklis un vēlāk vicepriekšsēdētājs.       

Par to, ka notiks 2016.gadā nojauktās ēkas vietā, mūsu portāls jau rakstīja pērn.

Grāmatu "Pastaiga pa skaisto Liepāju", kurā ir vairāk nekā 200 vēsturisko bilžu, mūsu pilsētā var iegādāties grāmatnīcās "Zvaigzne ABC", "Jānis Roze" un "Globuss", Liepājas reģiona tūrisma informācijas birojā, viesnīcās "Promenade Hotel" un "Art Hotel Roma", kā arī pašā biedrībā "Liepāja 400", zvanot 26559809.

P. M. Berči projektētā vasarnīca 19.gadsimta beigās. Foto no grāmatas "Bertschy".