Ceturtdien, 12.martā, Pilsētas attīstības komitejā deputāti akceptēja Būvvaldes priekšlikumu piespiedu kārtā nojaukt degradēto un bīstamo namīpašumu Dzintaru ielā 2/Peldu ielā 45.

Grausta (īpašuma kadastrālā vērtība ir 16 851 eiro) nojaukšanu līdz cokolstāvam deputāti uzdeva organizēt Komunālajai pārvaldei. Tā kā ēka ir bijusi arhitektoniski un mākslinieciski vērtīga un ir veikta tās izpēte, vairākas konstrukcijas un būvdetaļas tiks saglabātas un nodotas glabāšanai Liepājas muzejam.

Pēc Komunālās pārvaldes iepirkuma pabeigšanas domes Finanšu pārvalde piešķirs nepieciešamos finanšu līdzekļus bīstamo konstrukciju demontāžai. Pēc tam izmaksas tiks piedzītas no namīpašnieka Jāņa Gaiļa (zemesgrāmatā tiesības nav nostiprinātas, zemes īpašums vienādās daļās pieder Gailim un pašvaldībai). Tiesa, ja būs iespēja ko piedzīt, kā to komitejas sēdē norādīja izpilddirektors Edgars Rāts.

Kā Attīstības komitejā norādīja Būvvaldes vadītājas vietnieks Arvīds Vitāls, 2013. gada 6.martā, pēc tam, kad būvvaldes speciālisti bija apsekojuši ēkas Peldu un Dzintaru ielas stūrī, tika ierosināta administratīvā lieta par vidi degradējošu un cilvēku drošību apdraudošu ēku Dzintaru ielā 2/Peldu ielā 45 sakārtošanu vai nojaukšanu.

Kā informē būvvaldes sabiedrisko attiecību speciālists Aigars Štāls, cilvēku drošību un vidi degradējošu, sabrukušu un cilvēku drošību apdraudošu būvju konsultatīvā padome 2013., 2014. un 2015. gadā vairākkārt ir izskatījusi jautājumus par šā nekustamā īpašuma sakārtošanu. Taču reālas darbības, lai ēku sakārtotu vai nojauktu, nav notikušas vai nav devušas rezultātu, komitejas sēdē atzina Vitāls.

Īpašuma tiesiskais valdītājs gan klātienē, gan rakstiski ir paudis gatavību un apņemšanos to darīt, kā arī skaidrojis iemeslus, kāpēc ir grūtības īpašumu sakārtot. Pēc Būvvaldes iniciatīvas 2013.gada novembrī no Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas tika saņemta atļauja minēto ēku demontāžai līdz cokolam, kas valdītājam atļāva rīkoties ar mantojumu atbilstoši Būvvaldes lēmumam, taču tas netika izdarīts.

Būvvalde 2014.gada 13. janvārī atkārtoti pieņēma lēmumu par ēku Dzintaru ielā 2/Peldu ielā 45 sakārtošanu un uzdeva Gailim līdz 15.aprīlim iesniegt īpašuma arhitektoniski māksliniecisko inventarizāciju (ēkas fotofiksāciju, fasāžu un fasāžu detaļu uzmērījumu) un bīstamo konstrukciju demontāžas projektu.

Īpašuma arhitektoniski māksliniecisko inventarizācijas dokumentus, kurā iekļautas inventarizēto ēku demontāžas prasības, īpašnieks iesniedza sešus mēnešus vēlāk – 2014. gada 15.oktobrī, taču prasība veikt demontāžu (līdz 1. septembrim) tā arī netika izpildīta.

Būvvalde, vairākkārt uzklausot tiesiskā valdītāja viedokli (pēdējā viedokļa sniegšana notika 2015.gada 4.martā) un izvērtējot rakstveida iesniegumus, secināja, ka lēmumu labprātīga izpilde nenotiek jau piecus mēnešus. Šā gada 8. janvārī Būvvalde pieņēma divus brīdinājumus par piespiedu izpildi, kas netika apstrīdēti un ir stājušies spēkā.

Ēkas Dzintaru un Peldu ielu krustojumā rada izteikti degradējošu ietekmi uz pilsētvidi, jo īpaši – ievērojot, kas tās atrodas tuvu aktīvajai atpūtas zonai – Jūrmalas parkam. Demontējot ēkas, tiks ne tikai sakārtota pilsētvide, bet arī novērsts apdraudējums trešajām personām.

Kopš 2013. gada marta Būvvalde pieņem lēmumus par ēkām, kas nedara godu pilsētai. Būvvalde pieprasa šādu ēku sakārtošanu vai nojaukšanu, saskaņo izpildes termiņu un papildina šādu ēku vai objektu reģistru, kas ir pieejams pašvaldības mājas lapā, sadaļā Būvniecība.