Bērnu un pusaudžu izglītošana par drošību uz ūdens, vecāku bezatbildība, nepieskatot savus bērnu, peldēšanās alkohola reibumā un neaprēķinot savus spēkus, brīdinājumu un informācijas zīmju ignorēšana, dažādi neparasti atgadījumi ar dzīvniekiem – tāda īsumā ir pludmales glābšanas dienesta darba bilance aizvadītās vasaras sezonā.

Šī bija piektā vasara, kopš Pludmales glābšanas dienests savas funkcijas veica Komunālās pārvaldes vadībā, informē sabiedrisko attiecību speciālists Aigars Štāls.

Abās Zilā karoga peldvietās glābēji no maija vidus līdz septembra vidum strādāja ik dienu – no pulksten 10 līdz 22. Peldvietu novērošana notika, izmantojot videokameras un veicot patrulēšanu no krasta un jūrā.

Glābēji šovasar daudz darīja, lai skolēnus un jauniešus informētu un izglītotu par drošību uz ūdens. Ekskursijās uz glābšanas staciju no pirmsskolas izglītības iestādēm un vasaras nometnēm ieradās  aptuveni 180  bērni un jaunieši un 20 skolotāji.

Praktiskās nodarbības un informācija par drošību uz ūdens  sniegta arī 50 jaunsargiem un 10 instruktoriem. Pie glābējiem viesojās arī vairāki brīvprātīgo programmas dalībnieki no Spānijas, Mongolijas, Vācijas un Latvijas.

Visiem interesentiem bija iespēja iepazīties ar glābēju inventāru un aprīkojumu, uzzināt glābēju karogu un informācijas zīmju nozīmi; tikšanās laika tika rādīti paraugdemonstrējumi pirmās palīdzības sniegšanā un cilvēku glābšanā.

Notika arī mācības pašiem glābējiem, lai atkārtotu un pilnveidotu prasmes un zināšanas, kas nepieciešamas, lai sniegtu palīdzību uz ūdens vai krastā.

Pludmales apmeklētāji regulāri tika aicināti stingri ievērot glābšanas dienesta norādes un brīdinājumus, sadarboties ar dienesta darbiniekiem un iepazīties ar visu informāciju, kas pieejama pludmalē.

Peldvietās divi lielizmēra stendi apmeklētājiem sniedza informāciju par pludmales zonējumu, par drošību uz ūdens, glābēju signālkarogu nozīmi, par kārtības noteikumiem pludmalē, kā arī Veselības inspekcijas aktuālos datus par ūdens tīrību.

Daudzveidīgi un pamanāmi bija arī cita veida brīdinājumi un atgādinājumi uz pārģērbšanās kabīnēm liedagā, uz elektroniskā tablo pie katra novērošanas torņa.

Abu peldvietu robežas ūdenī, tāpat kā iepriekšējās vasarās, bija apzīmētas ar koši sarkanām, kopskaitā, 36 bojām. Drošas peldēšanas zonas liedagā labos laikapstākļos glābēji apzīmēja ar piloniem un norādi: "Peldēt starp karogiem!". Ja stipra vēja, viļņu un citu iemeslu dēļ peldēties bija bīstami, tad pie abu peldvietu novērošanas torņiem un liedagā glābēji pacēla sarkanos karogus.

Glābēji katru nedēļu apkopoja informāciju par atgadījumiem pludmalē.

Šovasar tāpat kā iepriekšējās sezonās joprojām bija vērojama vecāku bezatbildība – šovasar bez vecāku vai citu pieaugušo radinieku pieskatīšanas peldējušies vismaz 160 bērnu, kas ir vairāk nekā pagājušā gadā, kad no jūras glābēji izraidīja 141 bērnu.

Pateicoties glābēju vērīgumam un ātrai reakcijai, 12. augustā no dziļuma krastā un drošībā tika nogādāts mazgadīgs bērns, kurš viens kaut kā bija aizkļuvis līdz sarkanajai bojai uz otrā sēkļa. Pamanījis, ka zem kājām pazūd smilšainais pamats, mazais bija kritis panikā, bet par laimi spēja noturēties virs ūdens, vicināties ar rokām un saukt palīgā. Tikmēr viņa vecāki atpūtās kafejnīcā "7 līnija".

15. augustā ap pulksten trijiem dienā glābēji, veicot patrulēšanu Dienvidrietumu pludmalē, pamanīja, ka DA vējš jūrā dzen piepūšamo matraci ar diviem nepilngadīgiem bērniem, kuri paši to nemaz nebija pamanījuši. Nekavējoties glābēji devās palīgā, un bērni ar visu peldlīdzekli tika izvilkti krastā. Arī šajā reizē mazie bija atstāti bez vecāku uzraudzības.

Jāatceras, ka pat jūras krastā bērnus nepieciešams pieskatīt. 30. jūnija pievakarē ap pulksten 19.00, netālu no Dienvidrietumu pludmales novērošanas torņa atskanēja palīgā saucieni. Turpat kāpās bija noticis smilšu nogruvums un zem tā aprakts 13 gadus vecs zēns. Pirms tam viņš ar draugu kāpu nogāzē neapdomīgi bija izrakuši dziļu tuneli vai bedri. Glābēji atsteidzās pēdējā mirklī, atbrīvoja zēna galvu un ķermeni, izvilka no smilšu kaudzes un izsauca Neatliekamo medicīnisko palīdzību. Par laimi puika piedzīvoja tikai pamatīgu izbīli, taču arī šajā gadījumā varēja notikt liela nelaime.

Bieži pludmales apmeklētāji peldēja aiz bojām vai jūrā devās, kad pacelts sarkanais karogs, respektīvi, kad ir spēcīgs vējš, lieli viļņi, stipras sānu straumes; tāpat daudz pludmales apmeklētāju peldējās, būdami alkohola reibumā.

Šovasar pludmales glābēji ir izglābuši divus slīkstošus vīriešus. Abi negadījumi notika 30. jūlijā, jūrā iepretim mūzikas festivāla norises teritorijai.

Vienā gadījumā cilvēks peldēt bija devies stiprā alkohola reibumā, otrā gadījumā – peldēja uz savu laivu, kas atradās tālu jūrā. Laivas īpašnieks tika izglābts aptuveni 200 metrus no peldvietas bojas, ar nespēka pazīmēm.

Ļoti bieži glābšanas dienestam bija jāaizrāda suņu īpašniekiem, kas, pretēji pilsētas noteikumiem un pludmales zonējumam, pretēji pie visām izejām speciāli papildus uzstādītajām brīdinājumu zīmēm, ar saviem četrkājainiem draugiem bija ienākuši zonā, kur dzīvniekus ievest nav atļauts.

Šī vasara pludmalē, iespējams, pilsētnieku atmiņā paliks ar neparastiem un negaidītiem "viesiem".  

Pavasarī krastā bija izmests beigts alnis un vairākas reizes šajā sezonā arī beigti roņi. Atradumus savāca un utilizēja dzīvnieku patversmes darbinieki.

Naktī no 3. uz 4. jūliju vairāki jaunieši liedagā pamanīja valzirgu, kas bija izpeldējis krastā, lai atpūstos. Ar bildēm viņi dalījās sociālajos tīklos, kur sekoja komentāru birums. Vēlāk Baltijas jūrā ieklīdušais dzīvnieks, kā ziņoja mediji, gāja bojā Somijas piekrastē.

17. jūlijā Centra pludmalē glābēji pamanīja viļņu izskalotu aptuveni 1,5 metrus garu un apmēram 80 kilogramus smagu zobenzivi – tā tika nodota Dabas muzejam, kas no okeānu iemītnieces solīja paturēt galvaskausu un skeletu muzeja krājumam.

Bet 26. augustā Centra peldvietā ūdenī tika pamanīta dzīva odze. Čūsku noķēra un  pēc tam dzīvnieku patversmes Lauvas sirds pārstāvis viņu izlaida mežā.