Skolēnu klimata hakatonā "Young Climathon" uzvar Draudzīgā aicinājuma Liepājas pilsētas 5.vidusskolas komandas ideja par lietotni pārtikas ilgtspējīgākai izmantošanai, aģentūru LETA informēja Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Sabiedrisko attiecību departamenta projektu vadītāja Lāsma Vaivare.


Aplikācija, kurā lietotājiem pieejama informācija par pārtikas pārpalikumiem tuvumā esošās iestādēs, palīdzētu taupīt resursus, kas tiek patērēti ēdiena sagatavošanai, nodrošinātu ar ēdienreizi iedzīvotājus, kuriem ir grūtības par to parūpēties pašiem, un mazināt pārtikas produktu izniekošanu.


Hakatons notika otro reizi, tajā piedalījās 65 skolēni un 14 atbalsta personas no Liepājas, Rīgas, Daugavpils, Limbažiem, Jersikas, Babītes, Jelgavas, Skrīveriem un Ventspils.


Otrās vietas ieguvēji – Andreja Upīša Skrīveru vidusskolas komanda – rosina veidot velo novietni ar zaļo jumtu, kas, izvietota pie skolas, veicinātu aktīvāku velo izmantošanu skolēnu un skolotāju vidū. Šī komanda saņēma arī Eiropas Savienības mājas specbalvu un skatītāju simpātiju balvu.


Savukārt Babītes vidusskolas komanda uzskata, ka interesi par atjaunojamo enerģiju varētu veicināt īpaši aprīkota pārvietojama telpa, kurā caur praktisku darbošanos un dažādiem interaktīviem uzdevumiem būtu iespējams izzināt enerģijas veidus un ceļu līdz elektrībai. Šī komanda hakatonā izcīnīja trešo vietu.


Caur spēli radīt interesi par zaļo enerģiju aicina arī Ventspils Pārventas pamatskolas komanda - tās ideja par izlaušanās spēli ieguva Rīgas specbalvu, bet Liepājas specbalva piešķirta ambiciozai Daugavpils Valstspilsētas vidusskolai idejai par ar saules baterijām darbināmu elektroauto. RTU specbalvu iegūst Rīgas 40.vidusskolas komanda par aplikāciju teritoriju piesārņojuma mazināšanai.


"Young Climathon" tiek rīkots, lai sekmētu skolēnu izpratni par klimata pārmaiņu un vides izaicinājumiem, kā arī vairotu ilgtspējīgu pakalpojumu, produktu un iniciatīvu radīšanu. Šogad hakatona norises laiks sakrīt ar ANO Klimata pārmaiņu konferenci, kurā valstu līderi mēģina vienoties, kā paātrināt cīņu pret klimata pārmaiņām.


Latvijas skolēni hakatonā meklēja veidus, kā panākt cilvēku pārsēšanos no privātām automašīnām uz videi draudzīgākiem pārvietošanās līdzekļiem, vairot sabiedrības atbildību par klimata pārmaiņām un palīdzēt pilsētām kļūt videi draudzīgākām. Viņi arī domāja, kā caur interaktīviem eksponātiem muzejos, zinātnes centros un izstādēs izglītot jauniešus par zaļo enerģiju.


Izaicinājumus definēja AS "Latvenergo", Rīgas un Liepājas pašvaldība.


Ar skolēniem strādāja mentori no "Latvenergo", Rīgas un Liepājas pašvaldības, Rīgas Enerģētikas aģentūras, biedrības "Zaļā brīvība", AS "Sadales tīkli", RTU Zinātnes un inovāciju centra, apvienības "Pilsēta cilvēkiem", Zaļo un viedo tehnoloģiju klastera, Vides izglītība fonda, biedrības "Zinis", ES mājas, zinātnes centra "Vizium".