Vienā no aizvadītās nedēļas karstākajām dienām, 30. jūnijā, biedrības "Impact Hub" un biedrības "Zaļo un viedo tehnoloģiju klasteris" iekšpagalmā Strautu ielā 4 pulcējās krietns pulks dažādu uzņēmumu, biedrību un mācību iestāžu pārstāvji, kuri vai nu ir iesaistīti viedās moduļu ēkas "Green Box" demo versijas tapšanā vai ir ieinteresēti iepazīt, kā tā funkcionē, kādus ieguvumus sniedz tās lietotājiem un vai tiešām tā ir "nulles patēriņa" māja.


Visu viedās mājas tapšanā iesaistīto saraksts. Foto: irliepaja.lv.


Viedo jeb pašpietiekamo ēku svinīgi un oficiāli "palaida dzīvē" Zaļo un viedo tehnoloģiju klastera valdes priekšsēdētājs Salvis Roga un Liepājas domes izpilddirektora vietnieks Mārtiņš Tīdens.


"Vai jūs gribētu, lai tur, kur jūs dzīvojat, nebūtu par enerģiju jāmaksā vispār? Šī ēka tāda ir, un kā demo versija – vienkārši perfekta, jebkuram, kam ir interese, ir iespēja atnākt paskatīt māju un papētīt tehniskās iekārtas, parametrus, uzzināt, kur tādas var dabūt, aprunāties ar speciālistiem par niansēm," uzsvēra Tīdens, piebilstot, ka šodien domāšanai šādu gudru risinājumu virzienā ir jāmainās ar tikpat lielu ātrumu kā mainās gāzes cenas.


Salvis Roga savā uzrunā akcentēja sadarbību, atzīstot, ka ir ļoti lepns par to, ka "uzņēmumi ir ar mums": "Šodien ar mums ir teju simts uzņēmumi, kuru darbinieku skaits ir virs četriem tūkstošiem, apgrozījums briest pie miljarda, un lielākā daļa ir eksports – tas nozīmē, ka ir kaut kāda uzticības deva un ka mēs kaut ko darām pareizi, un vedam jūs kopā".


Viedā moduļu ēka "Green Box" Strautu ielā 4. Foto: irliepaja.lv.


Runājot par "Green Box" ēku, Roga atzina, ka "labas lietas netop viegli" un pauda prieku par to, ka "sadarbība izdevusies" un


māja ir "taustāms rezultāts", kuru sponsorējuši astoņpadsmit uzņēmumi,

ieliekot tajā savu naudu un savus "gadžetus".


"Sadarbībā ir milzīgs spēks un esmu pārliecināts, ka šī ēka iedvesmos mūsdienīgot, efektivizēt ne tikai savus dzīvokļus un mājas, bet arī uzņēmumi radīs virkni jaunu produktu, jaunas idejas, ko varam uztaisīt, izstrādāt, uzražot," pauda Roga.


Roga arī atzina, ka ēka nekad nebūs pabeigta – vienmēr būs vieta jauniem papildinājumiem un uzlabojumiem, "piemēram, vēl vakar "Green Box" atslēdzām ar čipu, taču jau šodien ēkas durvis iespējams atvērt ar telefonu".

Plānots, ka ar jaunākajām tehnoloģijām, viediem un energoefektīviem risinājumiem aprīkotā ēka gada griezumā nepatērēs nevienu kilovatstundu, bet


šobrīd visi ieguvumi no šādas viedās mājas, iespējams, vēl pat nav zināmi, tos redzēsim pēc gada, uzsvēra Roga.

Sācies viss esot ar SIA "InPass" līdzīpašnieka Raivja Ekšteina zvanu, kurš rosinājis "uztaisīt gudru māju un nolikt jūras malā". Nākamais solis bijis zvans Jānim Akerblūmam no SIA "VIA-S Modular Houses", vai ir iespējams uztaisīt šādu demo māju, un tad pakāpeniski piepulcināti pārējie sadarbības partneri.


Mārtiņš Tīdens (no labās) un Salvis Roga atklāj viedo māju. Foto: irliepaja.lv.


Arī SIA "Schneider Electric Latvija" produktu attīstības vadītājs Baltijas valstīs Gatis Arājums norādīja, ka "Green Box" ēka vēl ir tikai sākuma stadijā: "Viedo risinājumu galvenais mērķis ir sistēmas darbība maksimāli automātiskā režīmā, tas ir, lai, ienākot telpā, sistēma automātiski tiek pielāgota klienta vajadzībām. Sistēma ir darbināma attālināti un vienmēr ir iespēja to pielāgot, uzlabot un papildināt, tādēļ novēlu lai Zaļo un viedo tehnoloģiju klastera komanda neizsīkst iniciatīva un jaunas idejas."


Viedās mājas atklāšanu Zaļo un viedo tehnoloģiju klasteris bija sarīkojis kā semināru ar visu mājas tapšanā iesaistīto dalību, nosaucot to "Energoefektīvie risinājumi Green Box".


Tajā tika prezentēti ekonomiski efektīvi un viedi enerģijas taupīšanas risinājumi, kā arī interaktīvais "Smart Living" rīks, lai popularizētu ilgtspējīgus un energoefektivitāti paaugstinošus nosacījumus mājsaimniecībās, noteiktu energoefektivitātes pakāpi savā mājoklī un veicinātu atbildīgu enerģijas patēriņu.


Savu ieguldījumu un risinājumus "Green Box" tapšanā prezentēja Zaļo un viedo tehnoloģiju klastera sadarbības partneri un biedri, sniedzot arī individuālas konsultācijas. Tika prezentēti viedā aprīkojuma ražotāju risinājumi energoefektivitātes paaugstināšanā, kā arī augstas efektivitātes apgaismojuma, apsildes, santehnikas, ventilācijas, siltumizolācijas u.c. sistēmām.


"Green Box" tapšanā savu ieguldījumu snieguši tādi uzņēmumi, kā SIA "VIA-S Modular Houses", "Arbo Windows", "Sadales Tīkls", "Latvenergo", "Schneider Electric Latvija", "Feilo Sylvania", "Inženiertīklu konsultāciju birojs", "Damson", "Zehnder Baltics", "LMT", "Tolik Corp", "Motiva", "Hansgrohe", "Geberit Latvija", "Elis" un Liepājas Valsts tehnikums.


Tikšanās tika organizēta Interreg Igaunijas – Latvijas pārrobežu sadarbības programmas projekta "Praktiski risinājumi gudrai energoresursu izmantošanai" (Smart Living) ietvaros.


Līdz gada beigām gan Latvijā, gan Igaunijā notiks plaša sabiedrības informēšanas kampaņa, kuras galvenais uzdevums būs veicināt sabiedrības izpratni par videi draudzīgu dzīvesveidu un pārdomātu enerģijas patēriņu, uzsverot arī atjaunojamo energoresursu izmantošanu. Latvijā projektu īsteno "Zaļo un viedo tehnoloģiju klasteris" un "Vidzemes plānošanas reģions", Igaunijā – "Tartu reģionālā enerģētikas aģentūra".


Vairāk informācijas: Zaļo un viedo tehnoloģiju klastera mājaslapā un Facebook lapā.