Visi, kas apmeklējuši Zirgu salu, ir pamanījuši arī tur uzbūvēto Dabas māju, un, iespējams, pabrīnījušies, kāpēc interesantā būve stāv tukša. Taču ir jāpagaida vien pāris nedēļu, un Dabas mājas durvis vērsies apmeklētājiem, sola Kristīne Pujāte, kuras vadītais Izglītības pārvaldes Zinātnes un inovāciju centrs (agrākais "Zinoo") Autoru ielā 4/6 ir arī Zirgu salā esošās Dabas mājas saimnieks.


Projekts kopā ar norvēģiem
"Šobrīd esam uzsākuši projektu, ko finansē Norvēģu finanšu instruments un kurā plānots izveidot saturu Dabas mājai un arī Zinātnes un inovāciju centram (ZIC) Autoru ielā. Sāksim ar Dabas māju," stāsta Kristīne Pujāte.


Zinātnes un inovāciju centra vadītāja Kristīne Pujāte. Liepājas domes foto.

Kopējais uz trim gadiem piešķirtais finansējums Daba mājai un ZIC ir vairāk nekā 900 000 eiro. Šajā summā iekļautas gan satura izveides izmaksas, gan pedagogu un ekspertu algas, norvēģu partneru daļa.

Liepājas partneris Dabas mājas ekspozīcijas izveidē šajā projektā ir Tronheimas zinātnes muzejs, kurš savukārt sadarbojas ar partneriem Londonā, bet otrs partneris Latvijā ir Daugavpils ZIC. Bez Tronheimas zinātnes muzeja liepājnieku partneris projektā ir arī Norvēģijas pilsētas Nērbo zinātnes muzejs un Liepājas Universitāte (LiepU), ar kuriem kopā tiks izstrādātas Liepājas ZIC izglītības programmas.


"Mūsu mērķgrupas ir skolēni, studenti un pedagogi, taču Dabas mājas ekspozīciju būs iespēja apskatīt ikvienam," skaidro Pujāte.


Kamēr top ekspozīcija, – izstādes
Cerējuši, ka satura izveide būs pabeigta reizē ar Dabas māju, taču dažādu iemeslu dēļ tas nav izdevies, līgums par finansētāju parakstīts tikai 23. jūlijā, un jau 27. jūlijā projekts uzsākts.


Liepājas domes foto.


"Esam tikuši līdz stadijai, kad zinām, kas tur būs, bet priekšā vēl visi iepirkumi, būvniecība, izglītības programmu izstrāde utt. Kāds laiks paies."


Pujāte lēš, ka tas varētu būt nākamā gada pavasaris, kad Dabas mājā jau parādītos pirmie eksponāti.


Kamēr Dabas mājas pastāvīgā ekspozīcija vēl tikai top, lai ēka nestāvētu tukša, ZIC nolēmis izlīdzēties ar izstādēm. Pirmā būs Latvijas Dabas muzeja sagatavotā izstāde "Svešie mūsu dabā" – par augu un dzīvnieku invazīvajām sugām Latvijas mežos, laukos un ūdeņos. Šo izstādi, papildinātu ar vietējiem eksponātiem, ZIC iecerējis atvērt jau 28. augustā.


Bez pastāvīgās ekspozīcijas Dabas mājā plānots izveidot arī nelielu vides zinātņu laboratoriju, ko varēs izmantot skolēni un skolotāji.


Ekspozīcijas izveidē plānots iesaistīt ne tikai LiepU Dabas un inženierzinātņu, bet arī jauno mediju un audiovizuālās mākslas fakultātes studentus un pasniedzējus, kas strādās pie videomateriālu un virtuālās realitātes objektu izveides.

"Gribam Dabas mājā ielikt jaunās tehnoloģijas, bet, protams, par vides tēmu – ezera, Baltijas jūras, "Natura 2000" teritorijām, izcelsim to, ar ko šeit esam bagāti."

Lielākie zinātnes centri Ventspilī un Cēsīs
Norvēģu instrumenta finansētais projekts Latvijā kopumā notiek četrās pašvaldībās, un Liepāja šajā projektā ir ar pieticīgāko finansējumu, lai arī tas ticis palielināts, uzzinot, ko tieši Liepāja vēlas radīt, stāstā Kristīne Pujāte.


"Norvēģiem ļoti patika tas, kā mēs to redzam, ko gribam ar šo projektu izdarīt."


Sākotnēji norvēģu finansētais projekts bijis paredzēts tikai trim pašvaldībām – Ventspilij, Cēsīm un Daugavpilij. Taču ilgstošu sarunu gaitā – pamatojot, prezentējot – izdevies projektā iekļaut arī Liepāju, atņemot nedaudz no paredzētā finansējuma pārējām pašvaldībām.


"Milzīgs zinātnes centrs top Ventspilī, tajā būvniecībā vien tiks ieguldīts ap desmit miljoniem eiro. Līdzīgs centrs būs arī Cēsīs, tikai tas veltīts vienai – kosmosa tēmai."


Kristīne Pujāte cer, ka ar laiku paplašināsies arī Dabas māja, vismaz plānots ir, ka projekta otrajā kārtā tiks uzcelta Dabas mājas piebūve. Tāpēc Dabas mājas logi šobrīd pavērsti uz stāvlaukuma pusi – patiesībā tur vajadzētu atrasties otrai mājai, kuras logi gan būs pret ezeru.


Liepājas domes foto.