Pirmsskolas izglītības iestāde „Dzintariņš” aizvadītās nedēļas nogalē viesojās Siguldā, kur notika vērienīgs vides un veselīgas atpūtas pasākums visai ģimenei festivāls “Tīrai Latvijai!”.  

Zaļās jostas rīkotajā festivāls pulcēja vairāk nekā 5 000 bērnu un jauniešu no visas Latvijas, kas mācību gada garumā bija aktīvi darbojušies “Zaļās jostas“ rīkotajos makulatūras, izlietoto bateriju nolietotās elektrotehnikas konkursos, tādējādi veicot lielu darbu, lai saglabātu Latvijas dabas resursus, samazinātu iespējamo vides piesārņojumu ar atkritumiem, un nododotu savāktus atkritumus otrreizējai pārstrādei.

Pirmsskolas izglītības iestāde “Dzintariņš” šogad pirmo reizi piedalījās makulatūras (savācām 28 098 kg), izlietoto bateriju (savākti 250 kg) un nolietotās elektrotehnikas (1410 kg) konkursos.

Iesaistījāmies tāpēc, ka atkritumu šķirošana samazina atkritumu apsaimniekošanas izmaksas, vienlaikus nodrošinot tīru vidi un saglabātus dabas resursus nākamajām paaudzēm. Vieglāk atkritumu šķirošanu apgūt, praktiski darbojoties, un vislabāk to darīt jau pirmsskolā, ģimenē. Uzrunājot radus, draugus un paziņas netieši arī viņi tika iesaistīti un mācīti šķirot atkritumus.

Iesaistījās visi – bērni, viņu ģimenes, darbinieki, draugi, radinieki, mikrorajona iedzīvotāji, dažādas uzrunātas iestādes.

Daļai cilvēku, joprojām ir negatīva attieksme pret atkritumu šķirošanu. Vieglāk pieņemt domu, ka nodot otreizējai pārstrādei varētu avīzes, žurnālus, grāmatas. Jā protams tos var un vajag nodot, bet būtiskākais saprast, ka tikpat svarīgi un nozīmīgi ir neizmest, brokastu pārslu kastes, rotaļlietu papīra iepakojumu nelielus papīra gabaliņus u.tml. Tas prasa tikai nelielu piepūli atlikt citā maisā vai kastē  papīru, nevis  mest visu vienā atkritumu konteinerā. Panākumu atslēga slēpjas pareizā rīcībā vispirms jau pašam ar saviem atkritumiem.

Siguldas svētku laukumā pulcējās vairāk kā četrdesmit dažādas vides izziņas, sporta, cilvēkam un dabai draudzīga dzīvesveidu veicinošas organizācijas un uzņēmumi, piedāvājot pasākuma apmeklētājiem plašu vides izglītības un izklaidējošu programmu ar radošajām darbnīcām, konkursiem un citām aktivitātēm. Pasākumā piedalījās Zaļās jostas simbols – Ezītis, Cūkmens, Tarzāns, kas bērniem ļoti patika. Dalībniekus priecēja Ralfs Eilands, grupa “Musiqq” un Jānis Lūsēns, kā arī bērnu un jauniešu vokālais ansamblis “Kolibri”.

Konkursa uzvarētāji saņēma balvas no Zaļās jostas, AS BAO, AS Latvijas Valsts meži, Līgatnes dabas takām, Ventspils Piedzīvojumu parka, Kurzemes Democentra, Ventspils Jaunrades nama, Rīgas Zooloģiskā dārza, Latvijas Dabas muzeja un daudziem citiem pasākuma atbalstītājiem.

Godalgoto pulkā bijām arī mēs, pirmsskolas izglītības iestāde “Dzintariņš”, uzvarējām makulatūras vākšanas konkursā 2014./2015. mācību gadā – saņēmām balvu nominācijā „Visvairāk savāktais makulatūras daudzums izglītības iestādē”, jo bijām ieguvuši 1.vietu.

Savākti 28 098 kg un izglābti 393 372 koki. Iespaidīgs skaitlis! Balvā saņēmām dāvanu no Mammas dabas un Latvijas Valsts mežiem – ekskursiju “Izzini mežu” Tērvetes dabas parkā.

2.vietu individuālājā vērtējumā makulatūras vākšanā saņēma Laura Strautmane  no “Dzintariņa”. Viņa savāca 10 032 kg. Tas ir liels darbs un entuziasms, ko paveica arī Lauras vecāki un omīte Ingrīda, sadarbojoties ar Lauras skolotājām Dzintru un Daci. Šis ir viens no piemēriem, ka pozitīvas  vecmāmiņas bērnības atmiņas un prasme vākt un nodot makulatūru tiek nodota nākamajām paaudzēm, un tas jau kļūst par dzīvesveidu.

Visi konkursa dalībnieki par katru savākto tonnu makulatūras saņēma 5 kg otrreizēji pārstrādāta biroja vai zīmēšanas papīra. Ja citas iestādes nesa pa pāris paciņām papīra, tad mūsu tētiem nācās pasvīst, lai aiznestu līdz autobusiņam 140 kilogramu  “Dzintariņam” sarūpētā papīra.

Vislielākais gandarījums ir, ka daļa ģimeņu apguvušas prasmi šķirot un vēlas to darīt arī turpmāk. Pirmklasnieks atbraucot no festivāla “Tīrai Latvijai” paziņo vecākiem, ka runās ar savu skolotāju un mēģinās iesaistīt arī savu klasi un skolu makulatūras vākšanas pasākumā. Tad ir vislielākais prieks.

Šie ir mūsu pirmie soļi ceļā uz ekopirmsskolu un dāvana mūsu pirmsskolas izglītības iestādes “Dzintariņš”  35. dzimšanas dienā.

Vides festivāls “Tīrai Latvijai!” ir jaunu ierosmju un atziņu avots. Tā ir ikgadējā kopā sanākšana, lai atskatītos uz padarīto, suminātu labākos un izjustu gandarījumu, ka cilvēku, kurus rūp vides un pašu dzīves kvalitāte labākas nākotnes nodrošināšanai, patiesībā ir tik daudz.