Tieši pirms gada noslēdzās pašvaldības izsludinātais metu konkurss par skvēra labiekārtojumu Republikas un Valdemāra ielas krustojumā. Vai sekos arī turpinājums darbos?

Šādu jautājumu uzdeva portāla lasītāja.

Komunālās pārvaldes sabiedrisko attiecību speciālists Aigrs Štāls pastāstīja, ka patlaban notiek skvēra, kam tika dots Berči vārds, labiekārtojuma projektēšana.

"Projektam Būvvaldē ir jābūt 9. decembrī, taču var gadīties, ka projektētājs prasa pagarinājumu," sprieda Štāls.

Projektētājs ir SIA "A.R.T. Projekts" arhitekts Andris Tomsons.

Pēc Štāla teiktā, labiekārtojums tiek projektēts tikai pašvaldībai piederošajam zemesgabalam, ārpusē atstājot ietves, kas iet tam apkārt un ir labā stāvoklī, kā arī Liepājas Universitātei (LiepU) piederošo zemesgabalu.

"Labiekārtojumā tiks ņemti vērā pērn notikušā metu konkursa rezultāti, kas tiek pilnveidoti un attīstīti, ņemot vērā inženierkomunikāciju tīklu, izmantotos materiālu, kopšanas, vides pieejamības, drošības un citas prasības un vajadzības," skaidroja Štāls.

Vai Liepājas Universitāte iesaistīsies projekta īstenošanā, pagaidām nav zināms. Augstskolas vadība esot uzrunāta un pašvaldība ir gatava sarunas turpināt, taču šobrīd LiepU piekrišanas vēl nav, sacīja Štāls.

"Liepājas Universitāte meklē Berči skvēra labiekārtošanas jautājuma risinājumu kopā ar Liepājas pilsētas domi. Šis jautājums ir procesā, un iesaistītas ir abas puses – Liepājas pilsētas dome un Liepājas Universitāte," portālam sacīja rektore Dace Markus.

Būvniecība, ņemot vērā iepirkumu procedūras un naudas piešķiršanu, varētu sākties nākamajā gadā.

Metu konkursā par skvēra labiekārtojumu Republikas un Valdemāra ielas krustojumā 1. vietu un prēmiju 2500 eiro ieguva mets ar devīzi "Makss 0016". Atverot slēgtās aploksnes, noskaidrojās, ka 1. vietas ieguvējs ir SIA "A.R.T. projekts", ko pārstāv ainavu arhitekte Indra Ozoliņa, mākslinieks Reinis Kuncītis un arhitekts Andris Tomsons.

Metu konkursa mērķis bija brīvā konkurencē iegūt iespējami labāko risinājumu mūsdienīgam skvēra labiekārtojumam, kas veltīts pilsētbūvniecības periodam 19. un 20. gs. mijā un šī laika posma Liepājas arhitektam Paulam Maksam Berči; konkursa mērķis bija noskaidrot arī būvprojekta izstrādāšanas un būvniecības iespējamās izmaksas.

Kopējā skvēra platība ir 2916 kvadrātmetri, no kuriem 1381 kvadrātmetri ir pašvaldības īpašums, savukārt 1536 kvadrātmetri – Liepājas Universitātes īpašums.

Lai īstenotu  1. vietas ieguvēju piedāvāto skvēra labiekārtojuma variantu, projektēšanai un būvniecībai kopumā varētu būt nepieciešami aptuveni 120 000 eiro un vides objekta izveidei – vēl aptuveni 40 000 eiro. Skvēra pārbūve būs iespējama pa kārtām.

"Esam saglabājuši šā skvēra struktūru tādu, kāda tā bija 19. gadsimtā – romantisku, ar vēsturisko celiņu tīklu, apstādījumu bagātību. Taču soliņi, apgaismojums, segums, velosipēdu novietnes un citi elementi būs izgatavoti  no mūsdienīgiem, ilgtspējīgiem, drošiem materiāliem," par meta ieceri stāsta ainavu arhitekte Indra Ozoliņa.

Skvēra centrā atradīsies Maksa Paula Berči tēla siluets, kas veidots no izlocīta plakanmetāla, ap kuru uz zemes stilizētas saules staru formā izvietotas bronzas plāksnes ar arhitekta projektēto un katram liepājniekam pazīstamo ēku siluetiem. Naktīs ēku logos iedegsies apgaismojums. "Vides objekts skvēra centrā atgādinās par pazīstamā arhitekta mantojuma dzīvotspēju cauri gadsimtiem."