No sarkaniem ķieģeļiem būvētā Paula Maksa Berči projektētā un 1888. gadā par liepājnieku saziedoto naudu celtā kādreizējā Jaunliepājas ugunsdzēsēju depo torni ieskauj sastatnes, un ir redzams, ka ēku kompleksā Jelgavas ielā 41 notiek būvdarbi.


Vēl pērnā gada sākumā nebija skaidru ziņu, kas notiks ar ēkām, kurās atradās Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Kurzemes reģiona brigādes Liepājas 2. daļas postenis, kas pēc apvienošanas ar 2. daļu tika likvidēts. Ēkas un garāžas pēc apvienošanas palika tukšas, un Nodrošinājuma valsts aģentūra, kas apsaimniekoja Iekšlietu ministrijai piederošo kompleksu, vispirms to piedāvāja pašvaldībai, bet, kad tā atteicās pārņemt 0,2 hektāru lielo nekustamo īpašumu, sastāvošu no dzīvojamās ēkas, garāžām un noliktavas, nodeva to izsolei. Izsoles sākumcena bija 118 745 eiro.


Jelgavas 41 pirms būvdarbu sākšanas. Foto: irliepaja.lv.


Kompleksu iegādājās SIA "Vega 1 Serviss", uzņēmums, kurš nodarbojas ar aukstumiekārtu, dzesēšanas iekārtu, siltumsūkņu, ventilācijas, kondicionēšanas un apkures iekārtu uzstādīšanu, apkalpošanu un remontu.


"Mēs gribētu šo kompleksu atjaunot vēsturiskajā skatā," portālam irliepaja.lv pastāstīja viens no uzņēmuma īpašniekiem Normunds Niedols.


Pēc Niedola sacītā, arhitekts Guntis Jurjāns ir izstrādājis ēku atjaunošanas būvprojektu, savukārt kā interjera konsultanti jaunie īpašnieki pieaicinājuši Zigrīdu Atāli. Saskaņā ar būvprojektu galvenās ēkas pirmajā stāvā plānots "Vega 1 Serviss" birojs, otrajā stāvā tiek atjaunoti tur esošie dzīvokļi. Ēkai tiek atjaunots jumts, kuram dakstiņi vesti no Vācijas, jau nomainīti logi – baltās plastmasas vietā tagad ir vēsturiskie koka loga. Savukārt garāžu vietā būs aukstumiekārtu tirdzniecības un servisa telpas.


"Tā māja jau tāda sirsnīga. Cenšamies saglabāt visu, ko var saglabāt, studējam bilžu grāmatas un vecās pastkartes, lai labāk saprastu, kāda izskatījās vēsturiskā celtne. Atjaunojam arī torni, kurā ugunsdzēsēji kādreiz žāvēja slapjās šļūtenes," stāsta Niedols.


Bijušās VUGD garāžas. Foto: irliepaja.lv.

Viņš cer, ka galveno ēku izdosies pabeigt līdz gada beigām, lai gan šaubas esot – vēsturisku ēku atjaunošana nesokas tik ātri. To, ka šis ir grūts objekts, apliecina arī arhitekts Guntis Jurjāns.

Iepriekš VUGD Preses un sabiedrisko attiecību nodaļas priekšniece Inga Vetere portālam irliepaja.lv atklāja, ka 1888. gadā celto 2. daļas posteņa telpu nolietojums ir 95 procenti, tajās ir daudz plaisu, metāla konstrukcijas ir nolietojušās, izrūsējušas un iespaidīgā būve kopumā vairs nespēj veikt savas funkcijas. Ēku renovācija notikusi pirms 40 gadiem – 1981.gadā. Lai ēkas atjaunotu, būtu nepieciešami lieli ieguldījumi. Šādu līdzekļu nebija arī pašvaldībai.