Jūlija domes sēdē deputāti pieņēma lēmumu par jaunas šķiroto tekstila atkritumu uzglabāšanas vietas izveidi Cukura ielā 8/16. Šeit tiks savākti tekstila atkritumi no visiem pilnsabiedrības "Vides pakalpojumi Liepājai" tekstila atkritumu savākšanas punktiem.


"Vides pakalpojumi Liepājai" (strādā ar preču zīmi "Vides pakalpojumu grupa") līdz šim Liepājā uzstādījusi 12 tekstila šķirošanas konteinerus (sk.zemāk), un vismaz vēl kādus trīs plāno uzstādīt, portālam irliepaja.lv pastāstīja uzņēmuma izpilddirektore Ramona Pitena.


Pilnsabiedrībai "Vides pakalpojumi Liepājai" ar pašvaldību ir noslēgts līgums par sadzīves atkritumu apsaimniekošanu teritorijā no pilsētas dienvidu robežas līdz Tirdzniecības kanālam. Otrpus kanālam saimnieko SIA "Eco Baltia vide", kas līdz šim uzstādījusi konteinerus četrās adresēs Liepājā.


Kā pastāstīja Pitena, tekstila atkritumus uzņēmums eksperimentālā kārtā sācis pieņemt apmēram pirms diviem gadiem.


"Sākumā tekstilu pieņēmām mūsu šķirošanas laukumā Kapsēdes ielā, un sapratām, ka varam uzstādīt arī šķirošanas konteinerus. Vēl jau tikai iešūpojamies šajā darbā, bet izskatās, ka iedzīvotājiem ir interese par tekstila atkritumu šķirošanu," atzina Pitena.


Pēc viņas sacītā ar tekstila šķirošanas konteineriem situācija ir labākā nekā ar citu atkritumu šķirošanu – šajos konteineros iedzīvotāji vismaz nemetot nešķirotus sadzīves atkritumus. Dažkārt gan esot tā, ka


arī šajos konteineros nonāk tiem neparedzētas lietas. Piemēram, kopā ar bērna apaviem un apģērbu tiek izmests arī neliels saliekamais skrejritenītis.

Tāpēc, lai lietošanai vai pārstrādei derīgais tekstils nenonāktu atkritumu poligonā, ir svarīgi šķirot pareizi. Tas arī ļaus saudzēt dabu un samazināt rēķinus par sadzīves atkritumu izvešanu.


"Vides pakalpojumu grupa" ir izstrādājusi ieteikumus pareizai tekstila atkritumu šķirošanai.


Kāds tekstils der šķirošanas konteineram
Tekstila šķirošanas konteinerā var ievietot visa veida apģērbu, somas un mājas tekstilu – palagus, dvieļus, aizkarus, kas pašam ikdienā vairs nav nepieciešams, taču aizvien ir labā stāvoklī.


Drēbēm un apaviem jābūt tīriem, sausiem, bez pelējuma pazīmēm, nesaplēstiem. Pieļaujams tekstils arī ar nelielu traipu vai caurumu, ko var viegli izlabot.


Nedrīkst ievietot tekstilu, kas ir mitrs vai slapjš, sapelējis vai pievilcies ar specifisku smaku, netīrs ar krāsu, eļļu vai naftas produktu paliekām; apavus, kuri vairs nav pāris vai ir bez zoles, rāvējslēdzēja, cauri vai saplēsti; audumu atgriezumus un pārpalikumus.


Tekstila konteiners ir paredzēts tikai un vienīgi tekstilam. Tajā nedrīkst mest sadzīves atkritumus, elektrotehniku, plastmasu vai citu iepakojumu, citādi tas sabojās konteinerā ievietoto sašķiroto tekstilu, un tas nonāks atkritumu poligonā.


Paklājus, kas lielāki par 1,5 x 2 metriem, ir jāutilizē kā liela izmēra atkritumi.


Kā pareizi iesaiņot tekstilu
Tekstilu, kuru vēlaties nodot šķirošanas konteinerā, obligāti jāievieto cieši noslēgtā sainī. Tam vislabāk izvēlēties polietilēna maisu, kas tekstilu pasargās no mitruma un izkrišanas uz zemes konteinera tukšošanas laikā.  


Kas notiek ar sašķiroto tekstilu
Konteineros ievietotais tekstils tiek nogādāts uz šķirošanas centru. Kvalitatīvs apģērbs, apavi un mājas tekstils tiek novirzīts atkārtotai lietošanai, piemēram, nonāk labdarības organizācijās vai atkārtotā lietošanā citiem mērķiem. Tekstils, kas nav piemērots atkārtotai lietošanai, bet joprojām ir derīgs un ar nelieliem defektiem, tiek nodots pārstrādei.


Lietošanai un pārstrādei nederīgie tekstila izstrādājumi nonāk atkritumu poligonā.


Ja tekstila konteiners ir pilns
Ja konteiners ir pārpildīts un tajā vairs nav vietas, neatstājiet sagatavotos maisus blakus konteineram. Lai atrastu tuvāko konteineru, zvaniet uz tālruņa numuru 63457777 vai skaties tīmekļa vietnē.


Der zināt
Jo vairāk šķirojam, jo mazāk jāmaksā par nešķiroto sadzīves atkritumu izvešanu – to paliek mazāk, un ir iespēja samazināt atkritumu izvešanas biežumu.


Līdz 2035. gadam Latvijai piecas līdz sešas reizes jāsamazina poligonos noglabātais atkritumu apjoms – pašlaik tie ir 50-60% atkritumu, bet izvirzītais mērķis ir 10%.


Jebkuram atkritumu poligonam ir "dzīves ilgums"; ja tas tiek piepildīts, jāveido jauns. Mūsu pašu rokās ir iespēja parūpēties, lai Latvijā šādu poligonu ir iespējami mazāk.


Vides pakalpojumu grupas uzstādītie tekstila savākšanas konteineri atrodas:
1.Dzērves iela 25;
2.Ganību iela 36/48;
3.Graudu iela 20;
4.Klaipēdas iela 132;
5.Klaipēdas iela 116;
6.Kūrmājas prospekta galā uz laukuma;
7.Laivinieku iela 7/13;
8.Lauku iela 58;
9.Lielā iela 12 (no Radio ielas puses);
10.Muitas iela 3;
11.Roņu iela 1/3/5;
12.Kapsēdes iela 3f (šķirošanas laukums).

SIA "Eco Baltia vide" uzstādītie tekstila savākšanas konteineri atrodas:
Pulkveža Brieža ielā 14;
Tirgus ielā 22;
Ezermalas ielā 11;
Ziemeļu ielā 13 (trīs konteineri).