Publicitātes foto.


Ceļojošo izstādi "Vietas, ko maina būves" publikai atvēra 2019. gada 14. oktobrī. Kopš tā laika izstāde paviesojusies daudzviet Latvijā. Tagad tā piestājusi Liepājā, viesnīcā "Promenāde ", kur būs skatāma līdz 20. jūlijam. Trīs no 18 izstādes stendiem stāsta par Liepājas objektiem.


Izstādes saturs veidots izglītojošs, viegli uztverams, interesants, un tai pašā laikā ir ar precīzu vēstījumu, kas saprotams gan profesionāļiem, gan plašai sabiedrībai. Galvenais izstādes vēstījums ir par būvēm, kuras uzlabojušas vides kvalitāti vai pozitīvi ietekmējušas ekonomiskos procesus.


Kādi stāsti redzami un lasāmi izstādē?
Pozitīvas pārmaiņas piedzīvojis Liepājas centrs, tramvaja tiltam pār kanālu kļūstot izturīgākam, skaistākam un drošākam, darbus vadot uzņēmumam "Rīgas tilti", piesaistot "CTB" un citus būvniekus.


Arī inteliģento inženierrisinājumu uzņēmums "Fima" ir devis savu intelektuālo ieguldījumu Liepājas pilsētvides uzlabošanā, modernizējot Liepājas speciālās ekonomiskās zonas dzelzceļa infrastruktūru.


Atjaunotu vēsturisku ēku šarms ir īpašs visās izpausmēs, bet ja vēl tiek atjaunots slavena arhitekta radītais apjoms, ieguvēji ir pilsētas iemītnieki un viesi.

Ielūkojieties stendā, kur redzama Liepājas viesnīca "Art Hotel Roma", kas tapusi 1882. gadā pēc arhitekta Paula Maksa Berči projekta.


Vērienīgo un konstruktīvi unikālo Jelgavas brīvdabas estrādes Mītava apjomu radījuši arhitekts Vents Grietēns, "Igate Būve" un "IKTK", realizējot Jelgavas pašvaldības uzdevumu.


Apjomos, bet ne inovācijās mazāka ir kāda moderna koka privātmāja, kas apliecina koka kā būvmateriāla konkurētspēju privātajā sektorā. To paveicis arhitekts Agnis Lukšēvics, konstrukcijas izgatavojuši "IKTK".


Krievu salā uzņēmums "A.C.B." apkārtni pret piesārņojumu pasargājis, uzbūvējot liela mēroga vēju slāpējošu žogu. Tā ir inovatīva tehnoloģija, kas līdz Latvijai atceļojusi no Kanādas.


Tenisam un labai arhitektūrai tikai šķietami nav nekā kopēja. Patiesībā šīs lietas ir saistītas, ja par mērķi tiek izvirzīts radīt sportam spožu, estētisku treniņu un sacensību bāzi, kā to varam vērto modernizētajos Lielupes slēgtajos tenisa kortos. Nozīmīga darbu daļa veikta "Riga rent" speciālistu rūpīgajā dalībā un uzraudzībā. Šeit trenēsies ne vien Latvijas tenisa zvaigznes, kas nes valsts vārdu pasaulē, bet notiks arī starptautiska līmeņa sacensības.


Viens no izstādes stendiem veltīts Mežaparka estrādes pārbūvei. Šajā objektā pētīt vērienīgās, liektās konstrukcijas uzbūvi brauks no visas pasaules, bet Rīga būs ieguvusi unikālu brīvdabas estrādi, kuras projektu izstrādājuši arhitekti Austris Mailītis un Juris Poga, bet pasūtītājs – Rīgas domes Īpašuma departaments.


Rīga ir pievilcīga vieta ārzemju investoriem, kuru viens no mērķiem ir radīt pienesumu pilsētvidē un biroju ēku segmentā ar rūpīgi pārdomātiem projektiem. "Eastnine AB" Kr.Valdemāra ielā būvēs darījuma centru, priekšroku dodot kokam.


Vēl viens koka būvniecības paraugs ir Rīgas Zooloģiskajā dārzā izbūvētā improvizētā Āfrikas savanna – mītne siltzemju zvēriem. Būvnieks "Tilts" un būvuzraudzības speciālisti no "Būvuzraugi LV" pacentušies, lai būve atbilstu augstiem kvalitātes standartiem.


Ar inovatīvu enerģētikas būvi Latvija izvirzās Baltijas un pat Eiropas priekšplānā. Salaspilī izbūvētā saules enerģijas sistēma izmaksājusi 7 miljonus un enerģijas no tās tiks saņemta jau 2020.gadā. Pasūtītājs "Salaspils Siltums", būvuzraudzību veica "Firma L4".


Gaisma ir tā, kas liek pilsētai iemirdzēties nakts laikā, nereti vēl izteiksmīgāk nekā dienā. "Neonita" speciālisti ir ar ievērojamu pieredzi šajā jomā, tāpēc daudzas Rīgas fasādes ieguvušas estētiski smalku un acij patīkamu izgaismošanas risinājumu.


Dobeles mūzikas skolas rekonstrukcija ir bijušā dobelnieka Alekseja Kudrina un citu mecenātu, arī Pētera Avena labdarības fonda "Paaudze" dāvana. Arhitektūras uzdevumus risināja arhitekts Mārtiņš Ošāns no "MARK, bet projektu vadīja Irina Biržina.


Ne Rīgā, ne Baltijā neatrast jaunbūvi ar tik māksliniecisku elementu kā restaurētais griestu gleznojums, kas rotā daudzdzīvokļu ēkas "Club Central Residence II" ieejas halli Rīgā. Pasūtītājs "Axi Inves"t, bet restaurācijas transfēra izpildītāji Valdis Platais un Madara Rasiņa.


"Bonava" attīstītā Krasta kvartāla devīze ir pilsētnieciska elegance ar skatu uz Daugavu. Iepriekš degradētā teritorija tiek pārvērsta līdz nepazīšanai – tā kļūst par drošu un iekārojamu dzīves vietu.
Bijušais inženierarsenāls atrodas Daugavpils cietoksnī, pašvaldība ir nolēmusi, ka ēkas rietumu korpuss jāpielāgo tehniskas izstāžu funkcijai. Vēl garš ceļš ejams, veikts ir pirmais solis – projektu izstrādāja "REM PRO". Bijušās industriālās teritorijas ir kļuvušas par vietām, kur dzimt jaunām un svaigām idejām.


Kādreizējās saldumu fabrikas teritorijā Rīgā, kas atrodas starp kluso centru un Skanstes rajonu, plānots radīt modernu Rīgas publisko telpu – "Sporta 2" kvartālu.


Izstādes organizators ir biedrība "Building Design and Construction Council" (BDCC). Biedrība iepriekšējos gados organizējusi līdzīgas ceļojošas izstādes – kopskaitā četras, pēdējā no tām – "Radošā inženierija II".


Izstāžu ceļošanas dienasgrāmatas ir publiskotas ŠEIT. Ceļojošas izstādes gada laikā aplūko daudzi desmiti tūkstoši skatītāju.


Izstāde ceļos pa Latviju no 2019. gada oktobra līdz 2020. gada oktobrim, pieturot Rīgas domē, LLU, "Sky&More", " mc2", kultūras pilī "Ziemeļblāzma", tirdzniecības centrā "Akropole", bet līdz 20. jūlijam – "Promenade Hotel".