Apvienotais Rucavas, Aizputes, Durbes, Grobiņas, Nīcas, Priekules, Pāvilostas un Vaiņodes novads būtu jānodēvē par Dienvidkurzemes, nevis Lejaskurzemes novadu, šāds viedoklis izskanēja šodien Saeimas Administratīvi teritoriālās reformas komisijas sēdē, ziņo aģentūra LETA..

Jautājums par novadu apvienošanu izskatīts bez asām diskusijām, saņemot arī vairāku vietvaru atbalstu šādai iecerei. Izskanējuši arī iebildumi, taču komisijas deputāti neatbalstīja šo novadu kā atsevišķu administratīvi teritoriālo vienību saglabāšanu.

Vienlaikus sēdes laikā izskanēja priekšlikums, sagatavojot likumprojektu "Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likums" trešajam lasījumam, virzīt priekšlikumu par jaunā novada dēvēšanu par Dienvidkurzemes, nevis Lejaskurzemes novadu. Šādu ideju ierosināja Pāvilostas novada domes priekšsēdētājs Uldis Kristapsons ("Mēs savam novadam"), un atbalstīja gan Liepājas mērs Jānis Vilnītis (LRA), gan citi vietvaru pārstāvji un Saeimas deputāti.

Novadu vadītāji nepauda viennozīmīgu viedokli par jaunā novada administratīvo un attīstības centru, un šajā jautājumā domas dalījās, jo daļa par centru labprāt redzētu Liepāju, kas iekļauts arī likumprojektā, bet daļa uzskata, ka par tādu jākļūst kādai citai pilsētai. Pēc diskusijām panākta vienošanās, ka tiks rosināts arī citām pilsētām noteikt attīstības centra statusu, tostarp, lai tās spētu piesaistīt Eiropas Savienības fondu līdzekļus.

Vilnītis klāstīja, ka sadarbību ar jauno novadu Liepāja turpinās, kas noteikts arī likumprojektā. Viņš uzsvēra, ka arī pašlaik pašvaldībām ir veiksmīga sadarbība, piemēram, atkritumu apsaimniekošanas vai tūrisma jomā, taču pilsēta redz arī iespējas sadarbību paplašināt.

Savukārt novadu pārstāvji un arī Saeimas deputāti sēdes laikā vairākkārt uzsvēra jaunveidojamā novada ceļu slikto stāvokli, un daži ceļi, pēc viņu domām, varētu uzvarēt konkursā par sliktāko Latvijas ceļu.

Kā ziņots, sākotnēji novadus ap Liepāju bija plānots apvienot Liepājas novadā. Taču vēlāk koalīcija vienojās, ka Liepājai, Rēzeknei un Daugavpilij saglabās atsevišķu pašvaldību statusu, kamēr Rucavas, Aizputes, Durbes, Grobiņas, Nīcas, Priekules, Pāvilostas un Vaiņodes novadiem rosina izveidot Lejaskurzemes novadu.