Pirmdien, 3.septembrī, četrpadsmit Latvijas skolās tiks uzsākts valsts aizsardzības mācības pilotprojekts, kura mērķis ir veicināt pilsonisko apziņu un patriotismu.

Programma arī sniegs iespēju apgūt militārās pamatiemaņas un prasmes, veidojot pilsoniski atbildīgus un Latvijai lojālus pilsoņus, kas ir vitāli svarīgi visaptverošās valsts aizsardzības kontekstā, informē Aizsardzības ministrija.

Jaunajā mācību gadā valsts aizsardzības mācības pilotprojektu uzsāks Skrundas, Kalnu, Tilžas, Alūksnes, Zemgales, Skaistkalnes, Jaunjelgavas, Raunas, Kalnciema, Balvu profesionālā, Staiceles Sporta profesionālā, Daugavpils 16., Rīgas 28. un Oskara Kalpaka Liepājas 15. vidusskola.

"Esmu gandarīts, ka ar šo mācību gadu tiek uzsākts valsts aizsardzības mācības pilotprojekts un tajā ir pārstāvēti visi Latvijas novadi," uzsver aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis. "Izsaku pateicību visām iesaistītajām skolām un pašvaldībām par ieinteresētību un vēlmi sadarboties, kā arī Jaunsardzes un informācijas centram par ieguldīto darbu valsts aizsardzības mācības ieviešanā."

Aizsardzības ministrijas piedāvātajā modelī valsts aizsardzības mācība ir sadalīta četros blokos – valstiskā audzināšana (lokālā un Latvijas vēsture, patriotisms), dzīves skola (dzīvei nepieciešamo iemaņu attīstīšana, piemēram, komandas darbs), fiziskā sagatavotība un militārā sagatavotība (ekvivalenta apmācība ar Nacionālo bruņoto spēku Kājnieku skolas 1. līmeņa pamatapmācības kursu, pēc kura noslēguma var kļūt par rezerves karavīru).

Valsts aizsardzības mācību skolās pasniegs jaunsargu instruktori, kuri papildus esošajai militārai izglītībai iegūs arī pedagoģisko izglītību.
Jau ziņots, ka Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisija 22. maijā atbalstīja ieceri, sākot ar 2024.gadu, valsts aizsardzības mācību ieviest kā obligātu priekšmetu visās valsts vidējās izglītības iestādēs.