Liepājas Bērnu un jaunatnes centrs (LBJC) sestdien, 1.februārī, organizēs ikgadējās kuģu modeļu sacensības "Liepājas vilnis 2020". Pateicoties pieredzes bagātajam pedagogam Uldim Skamaram un viņa ieguldījumam bērnu pilnveidošanā tehniskajās zināšanās, kuģu modeļu sacensības Liepājas dzīvē aizvien ieņem būtisku lomu.

Par skolotāja U.Skamara dzīves gājumu
1934. gada 15. novembrī liepājnieku ģimenē dzima ilggadējais Liepājas Bērnu un jaunatnes centra pedagogs, bērnu autoritāte un iedvesmotājs Uldis Skamars.
Pedagogs jau agrā bērnībā izrādīja lielu vēlmi un interesi apgūt tehniskās zināšanas, tāpēc astoņu gadu vecumā Liepājas bērnu tehniskajā stacijā skolotāja Viļņa Edvīna uzraudzībā sāka apgūt lidmodeļu konstruēšanas pamatus.


"Skolas gaitas uzsāku kara laikā, toreiz skola atradās Raiņa ielā. Savukārt otro klasi pabeidzu skolā, kas atradās Tirgus ielā, taču skolas ēka kara laikā tika nopostīta, tāpēc mācības turpināju 2. klasē Ciānas draudzes baznīcas telpās, pēc tam ceturtajā septiņgadīgajā skolā Baseina ielā, iegūstot vispārējo pamata izglītību," atmiņās dalās U. Skamars.

Pirmajās sacensībās ilggadējais pedagogs piedalījās mācoties 4. klasē un pirmā lidmodeļa numurs vēl šobrīd ir saglabājies Ulda atmiņās - tas bija numur 20. Ar siltām domām U. Skamars piemin savu pirmo skolotāju Vilni Edvīnu, kurš savulaik dienesta laikā bijis pilots, tāpēc prata audzēkņus patiesi ieinteresēt lidmodeļu konstruēšanas procesā.

Savulaik lidmodelistu gatavošanas pulciņš Liepājā bijis tikai viens, tāpēc tajā pulcējās visas pilsētas bērni, kam interesēja tehniskās zināšanas. U. Skamars nodarbības apmeklēja līdz pilngadības sasniegšanai, bet uzreiz pēc tam (1951. gadā) uzsāka darba gaitas toreizējā kokapstrādes kombinātā (T.Breikša ielā), kā māceklis, izgatavojot dažādas mēbeles. Savukārt 1952. gadā papildus skolotāja darbam sāka vadīt lidmodelistu pulciņu. 1962. gadā U.Skamars ir ieguvis vispārējās izglītības atestātu.

"Ejot laikam, mainījās redzējums par izglītības sistēmu, tāpēc pulciņa vietā izveidoja arodskolu, kurā varēja apgūt metālapstrādes pamatus, keramiku un galdnieka arodu. Šajā posmā biju kokapstrādes skolotājs, bet vēlākā laikā turpināju mācīt kuģa modelisma pamatus, aizstājot lidmodeļu izgatavošanu. Šāda izvēle tika izdarīta, jo kuģa izgatavošanai nepieciešamie materiāli bija pieejamāki, turklāt vienkāršāks bija modeļu testēšanas process," par darba gaitām stāsta pieredzes bagātais skolotājs.

1954. gadā Uldis Skamars uzsāka darbu Liepājas Jauno tehniķu stacijā par pulciņa skolotāju un turpināja jaunajai paaudzei mācīt lidmodeļu gatavošanas procesu. Arī pats skolotājs aktīvi startēja dažādās sacensībās, piemēram, 1966. gadā piedalījās PSRS meistarsacīkstēs aviomodelismā Harkovā un Ļvovā, kurās Uldis Skamars ieguva sudraba medaļu. Vēl sekoja daudzas godalgotas vietas PSRS Tautu spartakiādēs un septiņpadsmit reizes iegūti republikas čempiona tituli aviomodelismā, kā arī izaudzināti neskaitāmi jaunatnes čempioni lidmodelismā, četri sporta meistari un trīs Vissavienības jaunatnes meistarsacīkšu  čempioni aviomodelismā.

1979. gadā U. Skamars uzsāka darbu kā Liepājas Jauno Tehniķu stacijas direktors, kur īpašu uzmanību veltīja tehniskās jaunrades attīstībai. Papildus strādāja par lidmodelisma pulciņa vadītāju līdz pagājušā gadsimta 90 gadu sākumam.

1994. gadā skolotājs sāka pievērsties kuģu modelismam un mācīja skolēniem, kā izgatavot kuģa modeli precīzi pēc rasējuma, mēroga, kā izgatavot kuģu dzinējus un likt kuģim peldēt precīzi un ātri. U. Skamara audzēkņi vienmēr dažāda mēroga sacensībās ir ieguvuši pirmās vietas visās kuģu modeļu klasēs.

U. Skamars atklāj, ka ar katru gadu sarūk interese par kuģa modelismu un tas ir skaidrojams ar plašo un daudzveidīgo interešu izglītību pieejamību pilsētā, turklāt skolotājs ir novērojis, ka mūsdienu paaudzei trūkst pacietības un mērķtiecība, ja salīdzina šīs īpašības ar jauniešiem pirms vairākiem desmitiem gadu. Tomēr skolotājs ir gandarīts, ka kuģa modelisma tradīcijas arvien ir dzīvas ne tikai Liepājā, bet arī Valmierā un Rīgā.


Liepājas Bērnu un jaunatnes centrā kopā ar pedagogu U.Skamaru tiek izgatavoti dažāda veida kuģu modeļu prototipi – gan peldēšanai atklātos ūdeņos, gan baseinos četrās dažādās klasēs, pat zemūdenes.

Skolotājs aizvien ir priecīgs un patīkami saviļņots, ja izdodas satikties ar bijušajiem audzēkņiem, kas kopumā viņa darba gājumā ir bijuši vairāki tūkstoši. "Es esmu gan stingrs skolotājs, gan saprotošs un atbalstošs. Darbs ar bērniem man vienmēr ir sagādājis prieku un gandarījumu. Ceru, ka zināšanas, kuras esmu devis saviem audzēkņiem, viņiem ir bijušas noderīgas tālākajā dzīvē," par saviem audzēkņiem klāsta U.Skamars. Vēljoprojām LBJC struktūrvienībā "Laumiņa" ir saglabājies bagātīgs un daudzveidīgs lidmodeļu un kuģu modeļu arhīvs, kurš tiek papildināts, jo kuģu modelisma nodarbības aizvien apmeklē zinātkāri jaunieši.

Par sacensībām
Jau sestdien, 1.februārī, pulksten 11 LBJC struktūrvienībā "Laumiņa" telpās norisināsies ikgadējās kuģu modeļu sacensības mini baseinā "Liepājas vilnis 2020". Plašāka informācija un sacensību nolikums ir pieejams: www.liepajasbjc.lv

Informāciju sagatavoja LBJC Žurnālistikas pulciņa dalībnieks Kristiāns Lauris