Šonedēļ ar plašu programmu un vēsturisko notikumu rekonstrukciju svinēs simts gadus kopš Kārļa Ulmaņa vadītās Latvijas pagaidu valdības nokāpšanas no tvaikoņa "Saratov".

Piedaloties Valsts prezidentam Raimondam Vējonim, Latvijas augstākajām amatpersonām un ārvalstu viesiem, ar plašu pasākumu programmu un vērienīgu vēsturisko notikumu rekonstrukciju liepājnieki un pilsētas viesi svinēs simts gadus kopš Kārļa Ulmaņa vadītās Latvijas pagaidu valdības nokāpšanas no tvaikoņa "Saratov", tādējādi nostiprinot jaundibinātās Latvijas valsts faktisko neatkarību.

1919.gada pirmā puse Latvijā bija trauksmains laiks: Latvijas teritorijā saimniekoja gan Stučkas valdība, gan Andrieva Niedras spēki, bet Kārļa Ulmaņa vadītā pagaidu valdība, Lielbritānijas un Francijas karakuģu sargāta, vairākas nedēļas atradās uz kuģa "Saratov" pie Liepājas. 27.jūnijā apritēs tieši simts gadi, kopš Latvijas pagaidu valdība varēja izkāpt krastā. Šie notikumi tiks godināti ar plašu pasākumu programmu Liepājā. Uz svētku norisēm liepājnieki un pilsētas viesi aicināti ierasties laikmetam atbilstošos tērpos.

27.jūnijā pulksten 18 Liepājas Vecajā ostmalā gaidāms viens no galvenajiem svinību pasākumiem – vēsturisku notikumu rekonstrukcija "Kuģa "Saratov" sagaidīšanai Liepājā – 100". Simbolisku pagaidu valdības nokāpšanu no klāja ar svinīgajām uzrunām, dziesmām un parādi izspēlēs kupls dalībnieku skaitu, piedaloties aktieriem un dažādiem mūzikas kolektīviem. Pasākuma norises vieta tiks iekārtota precīzi un stilistiski atbilstoši 1919. gada vēsturisko fotoattēlu piemēriem. Latvijas valdības lomas uzticētas Liepājas teātra aktieriem, bet sagaidītāju pulkā būs brīvprātīgie statisti. Ceremonijas laikā plānots ievērot vēsturiskā notikuma secību, iekļaujot repertuārā gan toreiz dziedātās dziesmas "Dievs, dod mūsu tēvu zemei" un "Latvju himnu", gan aktieru izpildījumā atkārtojot valstsvīru uzrunas. Visas norises muzikāli pavadīs Latvijas Nacionālo bruņoto spēku (NBS) Štāba orķestris.

Vēsturiskajai rekonstrukcijai sekos gājiens no Vecās ostmalas uz Jāņa Čakstes laukumu, kur svinības turpināsies ar NBS Štāba orķestra priekšnesumiem, koru sadziedāšanos un ārvalstu kolektīvu piedalīšanos.

28.jūnijā pulksten 20 laukumā pie Muitas mājas notiks svētku koncerts "Ar prieku un gandarījumu", kura ideja sakņojas Kārļa Ulmaņa runā pēc nokāpšanas no kuģa "Saratov". Tas būs tematisks muzikāls vēstījums par jaundibinātās Latvijas valsts centieniem iegūt zemi, pašnoteikšanos un stiprināt valstiskuma apziņu līdz 1919. gada jūlija sākumam. Koncertā skanēs Neatkarības kara laika mūzika un rokmūzika, piedaloties NBS Štāba orķestrim, jauktajam korim INTIS, grupai "Skyforger", Ievai Akurāterei, Asnātei Rancānei, Ievai Sutugovai, Ivo Fominam, Andrim Ērglim, Jurim Jopem u. c.

Dienas noslēgumā, pulksten 22.30, laukumā pie Muitas mājas norisināsies zaļumballe 20. gadsimta sākuma noskaņās. Apmeklētājus priecēs retro mūzikas ansamblis "Bellacord Tanzorchester", brāļi Auzāni un "Slavenais Jersikas orķestris".

29.jūnijā visas dienas garumā laukumā pie Muitas mājas un Liepājas vēsturiskajos kvartālos norisināsies plaša pasākumu programma ģimenēm un bērniem "Pirms 100 gadiem Liepājā". Ikviens aicināts piedalīties radošajās darbnīcas un tradicionālās 20. gadsimta sākuma spēka un veiklības atrakcijās, būs dažādas teatrālas izdarības, muzicēs kapela, bet uz skatuves uzstāsies vieskolektīvi no Anglijas, Francijas un ASV un pašmāju mūziķi. Tāpat 29.jūnijā Liepājā notiks Tvīda retro velobrauciens.

Diena noslēgsies ar Kurzemes dziesmu svētkiem pulksten 19 LOC Olimpiskajā centrā.

Svinīgo notikumu programmu par godu kuģa "Saratov" sagaidīšanas simtgadei rīko Liepājas Kultūras pārvalde sadarbībā ar Kultūras ministrijas Latvijas valsts simtgades biroju, biedrību "I DID IT" un Liepājas Tautas mākslas un kultūras centru, informē Latvijas valsts simtgades biroja sabiedrisko attiecību speciāliste Linda Pastare.