Pēc Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes statistikas datiem, šodien Liepājā  vārda dienu atzīmē 50 Visvaldi un 1 Nameda, bet neviens Ritvaldis.

Vārda dienā sveicam Liepājas „Jūrnieku centra” vadītāju Visvaldi Radeli.

Kā jūs nonācāt Liepājā?
Liepājā vispār nebiju bijis, dzīvoju Talsos. Un tad iepazinos ar liepājnieci. 1995.gadā es pēc kartes braucu uz Liepāju. Atbraucu, iepatikās, un 2001.gadā pārcēlos uz Liepāju. Tā kā Liepājā es dzīvoju jau divpadsmit gadus.

Kas par „Jūrnieku centru” būtu jāzina vienkāršam liepājniekam, kurš nav jūrnieks un nav nekādā veidā saistīts ar jūrniecību?
Cilvēkiem vēl aizvien iekšā sēž uzskats, ka „Jūrnieku centrs” ir kaut kas slēgts, kā padomju laikos. „Jūrnieku centrs” ir atvērts visiem. Pamatā doma ir tāda: lai jūrniekiem, kas ir ieradušies Liepājas ostā, būtu alternatīvas atpūtas iespējas. Stereotipu domāšana – jūrnieks izkāpj krastā un viņam ir divas vēlmes: viena sprīdi virs nabas un otra sprīdi zem. Mums ir alternatīvas, un tas aizvien vairāk tiek izmantots. Te viņi, izmantojot „Skype”, var sazināties ar ģimenēm, ir sporta zāle, laiku pa laikam notiek kādas sacensības un tamlīdzīgi. Bet, lai tam nopelnītu naudu (jūrniekiem viss ir par velti), te ir sporta zāle, kur nāk liepājnieki, un – laipni lūgti! – ja ir brīvs brīdis, tad sezonas laikā līdz pat vienpadsmitiem vakarā var nākt. Tāpat ir brīnišķīga kafejnīca, konferenču zāle un tamlīdzīgi, kas ir vaļā visiem. Tātad viens ir alternatīvas atpūtas iespējas, un otra lieta – apmeklējot kuģus, mēs arī palīdzam risināt jūrnieku problēmas.

Jums ir pietiekami rets vārds. Vai ir īpašs stāsts, kādēļ vecāki deva tieši šo vārdu?
Ir divas lietas, kāpēc es esmu Visvaldis. Tēvs ir Haralds, māte Laimdota – arī spēcīgi vārdi. Tētim klasesbiedrs bija Visvaldis Lācis, un arī tēta armijas biedrs, labs draugs, bija Visvaldis. Tāpēc es esmu Visvaldis.

Kas jūs iedvesmo?
Mūzika. Jebkāda – sākot ar blūzu, klasiskā mūzika, roks.

Jūs esat arī bijis dīdžejs.
Vispār es esmu trompetists, mācījos mūzikas skolā. Armijā biju pūtēju orķestrī. Un tad, atnākot mājās, 1979.gadā sāku strādāt Dundagas kultūras namā. Tad Latvijā sāka kaut kas veidoties, sanācām kopā, jauni puiši, un viss beidzās ar to, ka 1982.gadā Latvijā notika pirmā Latvijas PSR diskotēku skate. Es biju viens starp trim diskžokejiem, kas tika apbalvots. Vēl Juris Kīls no „Ventas dzirkstīm,” un Ainars Mielavs. 1984.gadā bija otrā skate, kuru mēs vinnējām, bet ir viena interesanta lieta – ne reizi es neesmu bijis labākais diskžokejs. Pirmajā diskotēku skatē bija tāda padomju lieta – kas tas par vārdu „diskžokejs”, tādu vārdu padomju cilvēks nedrīkstēja lietot, kur nu vēl jaunietis. Man goda rakstā ir rakstīts „diskors”. Otrās skates goda rakstā ir vēl labāk. Melngaiļa kultūras centra diskotēku sektora vadītājs pasmējās par visu to sistēmu, un tur ir rakstīts „diskopis”. Pēc analoģijas – zemkopis, lopkopis, cūkkopis. Bija interesanti – bija jādomā, ko spēlē.

Jūs arī šobrīd mēdzat dīdžejot?
Jā. Mēs salasāmies reizi pa reizei kopā, vecie buki, un Talsos tā ir tradīcija. Mēs jau iesākām 90. gadu beigās, „Saldie 80”. Pēdējos gados gan es dažādu iemeslu dēļ tur neesmu bijis, bet, jā, spēlējam.

Esat daudz ceļojis. Jums labāk patīk ceļot pašam vai organizētās grupās?
Krievu valodā ir teiciens „дикий туризм”, angliski „wild tourism”. Es neesmu bara cilvēks.

Kā jūs atrodat visam laiku? Tā ir ļaušanās plūsmai vai stingra plānošana?
Es neesmu no tiem cilvēkiem, kas ļaujas plūsmai. Tā ir stingra plānošana, īpaši biznesā.

Jums ir kāda īpaši tuva vieta Liepājā?
Esmu saviem draugiem teicis – Liepāja ir fantastiska vieta. Man mīļākā vieta... Mums ir tāda grupiņa, kas viens otru nepazīst un tajā pašā laikā pazīst. Vakarā braukājas ar divriteni, pēc tam piebrauc pie jūras kafejnīcā un pagaida, kad saule riet. Tur salasās vairāk vai mazāk vieni un tie paši cilvēki. Saule noriet, viens uz otru paskatās un aiziet mājās. Jūra – tā ir tā vieta, kas vienkārši fascinē. Bet ne pludmale ar tūkstoš cilvēkiem.

Kas jādara pavasarī?
Sulas jādzer! Pavasarī jāmēģina vairāk smaidīt, jādomā pozitīvi. Pozitīvais pozitīvo pievelk. Saka: pluss pievelk mīnusu. Nekā nebija! Mīnuss pievelk mīnusu.

Jūsu novēlējums šodienas gaviļniekiem!
Domāt pozitīvi!