Trešdien, 23.martā, svinīgi atklājot rekonstruētās ēkas, Liepājas Valsts tehnikums bija pratis padarīt šo dienu par svētkiem gan sev, gan viesiem, tostarp Liepājas mēram un trim viņa vietniekiem.

Kopā ar tehnikuma direktoru Agri Rupertu izstaigājot par 18,8 milj. eiro rekonstruētās ēkas Vānes ielā un Ventspils ielā, apskatot moderno mācību aprīkojumu – desmitiem visdažādāko darbagaldu un iekārtu, programmu, datorthenikas, kas rekonstrukcijas projekta ietvaros iegādāti par vairāk nekā četriem miljoniem eiro, radās pārliecība, ka Liepājas Valsts tehnikums šobrīd jau vairs nav tikai viena no modernākajām mācību iestādēm reģionā, bet ir iespaidīga izglītības industrija, kā to nodēvēja Valsts izglītības attīstības aģentūras (VIAA) direktore Dita Traidās.

Kā uzsvēra IZM pārstāvji, svarīgi arī tas, ka tehnikuma izglītības programmu modernizācija notikusi ciešā sadarbībā ar Nozaru ekspertu padomi un Kurzemes reģiona darba devējiem – tehnikuma izglītības programmas ir ieguvušas aprīkojumu un tehnoloģijas, kas atbilst darba tirgus prasībām un konkrētu darba devēju vajadzībām.

Savā apmācību klasē sastaptais otrā kursa audzēknis, topošais automehāniķis Guntis Feldmani portālam sacīja, ka, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, "tehnikumā mainījies ir pilnīgi viss", tāpat audzēkņiem tagad ir "lielākas izaugsmes, attīstības, kā arī prakses un darba atrašanas iespējas".

Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) projekta (no 18,8 milj.eiro 16,2 ir ERAF finansējums) īstenošana Liepājas Valsts tehnikumā tika uzsākta 2013.gada beigās. Finanšu apjoma ziņā tas ir bijis lielākais no visiem projektiem, kurus šajā ERAF aktivitātē realizēja profesionālās izglītības iestādes. Projekta ietvaros rekonstruētas sešas ēkas: skolas ēka, mācību un ražošanas korpusi, praktisko apmācību korpusi un dienesta viesnīca vairāk nekā 180 iemītniekiem (tā gan durvis vērs tikai 1.septembrī), kā arī modernizētas prioritārās izglītības programmas "Viesnīcu pakalpojumi", "Ēdināšanas pakalpojumi", "Kokizstrādājumu izgatavošana", "Autotransports", "Enerģētika un elektrotehnika", "Mehatronika", "Metālapstrāde" un "Būvdarbi".

Tehnikuma rekonstrukcijas projekts ir bijis arī līdz šim sarežģītākais no visiem, ko īstenojusi VIAA, un tā gaitu vislabāk raksturo aģentūras pārstāves teiktais; "Caur ēkršķiem uz zvaigznēm", proti, ne reizi vien bijušas krīzes situācijas un pamatotas bažas, ka projektu nāksies pārtraukt, un, lai tas nenotiktu, bijuši vajadzīgi 56 (!) papildu projektēšanas sējumi. Taču šobrīd, kad sasniegts tik labs rezultāts, aģentūra arī jaunajā plānošanas periodā ir gatava piešķirt tehnikumam naudu – neīstenoto ieceru pabeigšanai.  

Portāls jau rakstīja, ka, uzsākot būvkonstrukciju demontāžu visos trīs tehnikuma objektos – Ventspils ielā 51 un 51A, kā arī Vānes ielā 4 – atklājās, ka ēkas ir ļoti sliktā stāvoklī pat pēc padomju laika standartiem. Izrādījās, ka, salīdzinot ar sākotnējo būvprojektu, dabā ir būtiskas atkāpes – piemēram, pamati izbūvēti tikai vienai trešdaļai ēkas, bet divām trešdaļām to nav. Ēku izpēte nav bijusi pietiekama, un to tehniskais stāvoklis novērtēts neatbilstoši, vietām tas ir pat avārijas stāvoklī, toreiz atzina VIAA.

Arī tehnikuma direktors, runājot par savām izjūtām šajā svētku dienā, atzina, ka tās varētu sadalīt vairākās grupās, un pirmā viņam saistās ar... cirku. Proti, ar virves dejotāju priekšnesumu, jo tieši tāda – brīžiem pat ļoti bīstama balansēšana uz virves – bijusi tehnikuma rekonstrukcijas gaita. Citas izjūtas direktors raksturoja Ārijas Elksnes vārdiem: "Par visu maksāju es dārgi, un pat par to, kas bija lēts..." , vēl citas – ar vārdu "mūžizglītība", jo rekonstrukcijas gaitā nācies mācīties pilnīgi visiem, un visbeidzot – sajūtu grupa, ko izsaka vārdi "pateicība" un "paldies" tiem, "kuri bija līdzās un kuri mums uzticējās".

Svētkos skanēja arī premjera Māra Kučinska, Izglītības un zinātnes ministra Kārļa Šadurska apsveikumi, Liepājas mēra un citu uzrunas, neiztrūka arī lieliskā Melngaiļskolas bigbenda ritmi, tehnikuma audzēkņu balsis un nešpetno "Atštauku" asās mēles.

Šajā mācību gadā profesionālās izglītības kompetences centrā "Liepājas Valsts tehnikums" 23 dažādas specialitātes apgūst 1071 audzēknis.