Virknei Liepājas skolu šobrīd trūkst gan eksakto priekšmetu, gan valodu un citu mācību priekšmetu skolotāju, pēc Izglītības pārvaldes datiem – pavisam desmit. Kā aizpildīt šo robu?

Mēdz teikt, ka nekas labāks par naudu nav izdomāts. Mediķu trūkumu reģionos ar naudas (pārcelšanās kompensācijas) palīdzību sākusi risināt Veselības ministrija. Izglītības un zinātnes ministrija šādu iniciatīvu nav parādījusi, bet varbūt to varētu pašvaldība?

Izglītības pārvalde uz jautājumu, vai pašvaldībai ir iespēja, piemēram, maksāt vairāk tiem skolotājiem, kuru trūkst, lai ieinteresētu strādāt Liepājas skolās, atbild:

"Pašvaldība nepiemaksā. Katras skolas direktors rīkojas ar savai skolai piešķirtām mērķdotācijām un izvērtē iespēju piemaksāt skolotājiem."

Tāpat skolu direktoriem pašiem jārisina jautājums, kur atrast aizvietotāju skolotāju īslaicīgas prombūtnes laikā. Pēc Izglītības pārvaldes sacītā,  skolas tādos gadījumos izmanto "iekšējos resursus", piemēram, ja prombūtnē ir matemātikas skolotājs, tad matemātiku aizvieto cits matemātikas skolotājs, vai matemātiku uz skolotāja prombūtnes laiku samaina ar kādu citu mācību priekšmetu.

Raiņa 6.vidusskolā šogad nav skolotāju deficīta, bet vēl pirms gada, kad bērnu kopšanas atvaļinājumos aizgāja un ilgstoši slimoja vairāki pedagogi, nezinājām, kur ņemt latviešu valodas, angļu valodas, krievu valodas, mājturības skolotājus, stāsta skolas direktors Kārlis Strautiņš. Viņš norāda, ka deficīts valsts mērogā ir arī tā sauktie STEM pedagogi (zinātne, tehnoloģijas, inženierija, matemātika).

Lai piesaistītu deficītos pedagogus, viņi kaut kā ir "jāiekārdina", piemēram, piedāvājot konkurētspējīgu algu, uzskata Strautiņš. Taču skola viena pati to nevar izdarīt. Ja pašvaldība piefinansētu, būtu citādi. Tāpat skola arī nevar radīt "rezervistu soliņu", no kura paņemt pedagogu, kas varētu aizvietot, piemēram, ilgstoši slimojošu pedagogu.

Kā pagaidu risinājumu Strautiņš redz 2., 3., 4. kursa studentu piesaisti. Tāpēc 6.vidusskola jau noslēgusi līgumu ar Liepājas Universitāti, un no 1.septembra izmēģinās studentus kā īslaicīgus pedagogu aizvietotājus.

Viena iespēja, kā vismaz uz pieciem gadiem piesaistīt jaunos pedagogus Liepājai, būtu pašvaldības stipendijas, taču šobrīd ir tikai viena pašvaldības stipendiāte – topošā matemātikas skolotāja, kas mācās Liepājas Universitātes 3. kursā.

Saskaņā ar Izglītības pārvaldes sniegtajiem datiem, šobrīd Liepājas skolās trūkst desmit mācību priekšmetu skolotāju: A.Puškina 2. vidusskolā, Draudzīgā aicinājuma Liepājas pilsētas 5. vidusskolā un O.Kalpaka Liepājas 15. vidusskolā trūkst latviešu valodas un literatūras skolotājs; 3.pamatskolā – mūzikas skolotājs, 5.vidusskolā un 15.vidusskolā – matemātikas skolotājs, 5.vidusskolā – angļu valodas skolotājs, 12.vidusskolā – bioloģijas, dabaszinību un ģeogrāfijas skolotājs.