Pēc Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes statistikas datiem Liepājā šodien vārda dienu svin 64 Līvijas, 96 Līvas un 57 Andras. Dzimšanas dienā sveicam Lindu Lauzi.

Pastāstiet nedaudz par sevi un savu ikdienu!
Esmu Liepājas Universitātes profesore, valodniece, interesējos par mūsdienu latviešu valodas lietojumu sabiedrībā.
Mana ikdiena ir daudzveidīga – tā paiet darbā ar studentiem, gatavojot referātus un publikācijas, vācot mutvārdu saziņas piemērus, veicot citus amata pienākumus un rūpējoties par ģimeni, kurā ir trīs bērni.

Kā sākat savu rītu, lai justos labi visu dienu?
Ar radio un labu kafiju.

Pavasaris vairs nav aiz kalniem. Kā tas ietekmē jūs?
Pavasara tuvošanās mani ietekmē pozitīvi – gribas biežāk lūkoties debesīs un noķert saulītes starus.

Kas jūs esat – Liepājas vējš vai mierīgā jūra?
Vējš un jūra nevar iztikt viens bez otra: ir reizes, kad jūtos kā mierīga jūra, un ir reizes, kad esmu kā Liepājas vējš. Abi man dod spēku un harmoniju brīžos, kad tas nepieciešams.

Kuru no Liepājas spilgtajām personībām jūs varētu uztvert kā autoritāti vai piemēru sev un citiem? Kāpēc?
Mani iedvesmo režisore, dziesminiece un dzejniece Maija Kalniņa, kuras enerģija un radošā darbība īsteno fantastiskus plānus un pauž mīlestību pret Liepāju.

Ja Liepāja būtu cilvēks, kāda viņa vai viņš būtu?
Vējā plandošiem matiem, ģitāru rokā un ar stingru stāju.

Kas raksturo Liepāju, izceļot tās būtību?
Liepājas būtība jau ir spilgti raksturota koncertuzvedumā „Es esmu Liepāja”, īpaši tekstā par nozīmīgākajām Liepājas daļām – Rožu laukumu, Gājēju ielu, Pētertirgu, koncertestrādi „Pūt, vējiņi! ”, Karostu.

Kur rodat motivāciju lielām lietām un labākai nākotnei?
Lepojos, ka jaunajā „Latviešu valodas gramatikā” pirmo reizi ir nodaļa par mutvārdu tekstu. Vieni zinātniski pētījumi rada motivāciju nākamajiem, lai latviešu valoda vēl ilgi noturētos mūsdienu pasaulē.

Ja pēkšņi laime kļūtu par nacionālo valūtu, kāds būtu tas darbs, ko jūs gribētu darīt, lai saņemtu algā laimi?
Man ir laimējies, ka man ļoti patīk mans darbs – to strādāju ar aizrautību un prieku.

Kas ir viena no jūsu mīļākajām bērnības atmiņām? Kas to padara tik īpašu?
Tā bija iespēja 7. klasē pārstāvēt Latvijas jaunos žurnālistus Armēnijas galvaspilsētā Erevānā. Vienā no pasākumiem deklamēju Vitauta Ļūdēna dzejoli „Kartupeli, kartupeli”, kuru pēc daudziem gadiem sākumskolā ir mācījušies no galvas arī mani bērni.

Kam, jūsuprāt, ir jābūt katrā dzimšanas dienā?
Tikšanās priekam ar draugiem un tuviniekiem.

Jūsu novēlējums visiem, kam šodien ir svētki!
Novērtēt mirkļa skaistumu! Lai prieka pilna diena!

 

Vārda dienā sveicam Līvu Vecvagari.

Pastāstiet nedaudz par sevi un savu ikdienu!

Esmu Rakstniecības studiju studente Liepājas Universitātē. Šobrīd lēnām top mans maģistra darbs, un atlicis vairs tikai mazs brītiņš, un būšu diplomēta būtne, kas teorētiski ir spējīga labi rakstīt, bet praktiski vēl par to neesmu droša, lai gan kādu brīdi rakstu savu blogu.

Vēl mani par māmiņu sauc mazs, žiperīgs dēliņš, kurš aizpilda lielāko manas dienas daļu.

Pavasaris jau klauvē pie durvīm. Kā tas ietekmē jūs?
Pavasaris ir lielisks gadalaiks! Pats fantastiskākais, ka Liepājā tas sākas ātrāk, nekā citās Latvijas pilsētās.

Nesen, kad ieraudzīju dārzā pirmos sniegpulksteņus, no prieka lēkāju! Ar nepacietību gaidu pavasara smaržas, bērzu sulas un pirmās vizbulītes.

Kas jums ir Liepāja?
Liepāja ir īpaša.

Šī ir lieliska vieta ģimenēm ar bērniem. Šeit ir plašs parks, jūra un ezers, svaigs gaiss, daudz iespēju laiku pavadīt brīvā dabā, nebraucot stundām ārpus pilsētas biezokņiem.

Arī Liepājas vējš, protams, ir īpašs, tas mīt manos matos, jo tos savaldīt ir neiespējami pat bezvēja dienā.

Ja Liepāja būtu cilvēks, kāda viņa vai viņš būtu?
Liepājai patīk atšķirties. Ja citur Latvijā snieg sniegs, Liepājā līst lietus, un kas par to?

Domāju, Liepāja ir kā temperamentīga sieviete, kurai, gluži kā kaķenei, vienmēr patīk iet savu ceļu. Nemēģiniet to pieradināt, vienkāršot un ielikt rāmī, šī pilsēta to nepiedos, tā nav tam radīta.

Liepāja aug, kā sēne pēc lietus. Kā jums patīk šīs pārmaiņas?
Esmu lielā sajūsmā par veloceliņu izbūvi pilsētā. Liepājai ir lieliskas iespējas kļūt par Latvijas velogalvaspilsētu. Šeit ir tik daudz iespēju attīstīt velosportu, un veloceliņi šīs iespējas ievērojami paplašina.

Liels prieks arī par aktīviem, jauniem Liepājas cilvēkiem, kas nebīstas no izaicinājumiem un attīsta savas idejas.

Kādus kultūras pasākumus apmeklējat mūsu pilsētā? Kādi ir iespaidi pēc tiem?
Labprāt apmeklēju dažādus kultūras pasākumus, sevišķi man patīk dažādi ģimenes svētki vasarās, kuros padomāts gan par lieliem, gan maziem apmeklētājiem, piemēram, Līvas ciema svētki, kas paplašina brīvā laika pavadīšanas iespējas pilsētā.

Liels prieks par Liepājas teātri, kas veido kvalitatīvas izrādes, atstājot dziļu iespaidu uz skatītāju. Varu sacīt, ka esmu izlutināta teātra skatītāja, jo Liepājas teātra uzstādītā latiņa ir augsta.

Jā, un vēl – kopš ģimenē ienācis arī mazais skatītājs – esam sākuši apmeklēt Liepājas Leļļu teātri, kura repertuāru arīdzan vērtēju pozitīvi.

Kā sevi uzmundrināt drūmā, lietainā dienā, lai justos labi?
Nevaru sacīt, ka drūmā, lietainā laikā justos slikti, bet esmu priecīga, ja šādā laikā man ir iespēja ievīstīties gultā zem segas ar siltu tējas krūzi un labu grāmatu.

Mans nesenais atklājums (ar brāļa palīdzību) ir mandalas, kuras krāsoju, atbilstoši garastāvoklim. Tas palīdz nomierināt manas visādi citādi klīstošās domas.

Kur rodat motivāciju lielām lietām un labākai nākotnei?
Vislielāko motivāciju rodu savā ģimenē. Vīrs un dēls ir mans vislielākais atbalsts, pat, ja viņi to nemaz nenojauš.

Kādas grāmatas labprāt lasāt un kāpēc? Kura bija pēdējā?
Manas studijas saistās ar daudz un dažādu grāmatu lasīšanu. Katrā grāmatā esmu iemācījusies ieraudzīt kaut ko, kas mani spēj aizraut, jo galvenais jau ir konteksts – konkrētās grāmatas vieta šajā raibajā pasaulē, tāpēc mana lielākā aizraušanās, lasot grāmatu, ir vēlme saskatīt šo nozīmi, lai kāda satura lasāmviela tā būtu.
Pēdējā grāmata, ko esmu izlasījusi, ir Gunta Bereļa “Vārdiem nebija vietas”.

Labāk patīk aktīva atpūta vai mierīga?
Viennozīmīgi, esmu par aktīvu laika pavadīšanu. Ar nepacietību gaidu nedaudz siltāku laiku, kad būs iespējams braukt ar velosipēdu.

Manas vasaras neatņemama sastāvdaļa, jau kopš bērnības, ir arī laivošana un pārgājieni.

Šovasar ar vīru plānojam garāku braucienu ar velosipēdiem pa Latviju. Ceļot ārpus Latvijas ir interesanti, tomēr vienlīdz lieliskas sajūtas iespējams iegūt, apceļojot arī mūsu pašu dzimto zemi.

Kādas ir jūsu iecienītas atpūtas vietas?
Ar ģimeni bieži braucam pastaigāties pa Karostu, uz Ziemeļu fortiem, molu un Beberliņiem. Turienes nepieradinātā, savdabīgi valdzinošā aura kaut kā vilina. To nevar izskaidrot un varbūt arī nevajag.

Kas ir bijis jaukākais, ko esat saņēmusi kā vārdadienas dāvanu?
Bērnībā, kad man vaicāja, ko vēlos dāvanā svētkos, atbildēju, ka man neko nevajag, un tā jūtos vēl arvien. Lai cik banāli tas izklausītos, to, kas patiešām sagādā prieku, nevar uzdāvināt, iesaiņotu paciņā. Lielākoties.

Jūsu novēlējums visiem, kam šodien ir svētki!
Novēlu visiem gaviļniekiem (un ne tikai tiem) ticēt labajam, jo tikai tam ir vērts ticēt!