Pēc  Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes statistikas datiem, Liepājā šodien vārda dienu svin 175 Gunti, 119 Guntari, bet neviens Guntris.

Šodien dzimšanas dienā sveicam numismātu un vēstures pētnieku Ģirtu Eisteru.

Ar ko ikdienā nodarbojaties?
Ikdienā strādāju Liepājas ostā, esmu kuģu aģents – kuģu operatoru interešu pārstāvis ostā.

Kā sākās jūsu aizraušanās ar numismātiku un kāda veida nauda ir jūsu kolekcijā?
Laiks iet un dažubrīd veltu tam vairāk vai mazāk laika. Kolekcionēt naudu sāku pirms apmēram 35 gadiem – varētu teikt, ka jau kopš mazotnes. Bērnībā bija tāds gadījums, ka manās rokās nonāca viena maza, veclaicīga monētiņa un tā kā arī mans kaimiņš bija aizrāvies ar naudas kolekcionēšanu, soli pa solim sāku to darīt. Sākumā kolekcionēju jebkuras monētas vai papīra naudu. Taču laika gaitā izkristalizējās doma, ka visu nevaru kolekcionēt un naudas specifikācija šobrīd vairāk saistīta ar Latvijas brīvvalsts pirmskara laiku un arī šodienas papīra naudu. Uzsvars likts arī uz pilsētu naudām – 1. Pasaules kara laikā, un tā beigu posmā Liepāja, Ventspils, Jelgava, Rīga un Cēsis izlaida savu papīra naudu. Ir arī atsevišķa monētu tēma, kura gan šobrīd reducēta līdz lielākoties pirmskara Latvijas Republikas periodam.

Kura ir jūsu mīļākā monēta?
Tas ir Kurzemes hercogistes 1780. gada dālderis, kalts Pētera Bīrona laikā. Tā ir īpaša dāvana, kuru savulaik man uzdāvināja kā kādas ģimenes mantojumu ar norunu, ka šo monētu nekad nepārdošu vai neiemainīšu pret citu – tā vienmēr būs pie manis.

Kā atrodat tieši jums nepieciešamās monētas?
Dažādi. Ir kolekcionāru klubiņi, piemēram, Rīgā, kā arī tepat, Liepājā. Savulaik piedalījos arī izsolēs Eiropā, lai iegūtu interesantākus, retākus, labākus eksemplārus.

Vai tas ir dārgs hobijs?
Jā, bet viss ir relatīvs, un, protams, atkarīgs no tā, kādā līmenī ar to nodarbojas. Tagad esmu nedaudz piezemētāks, varbūt šo to pārvērtēju. Bieži ir tā, ka kaut ko ļoti vēlies, bet, tiklīdz to iegūsti savā īpašumā, tā tam zūd vērtība.

Kā izmantojat kolekciju?
Pateicoties mūsdienu tehnoloģijām, paša pētījumiem viss materiāls ir nofotografēts, noskanēts, izmērīts un pētnieciskajam darbam ērti redzams un izmantojams, jo kolekcija materiāls netiek glabāts mājās. Labprāt sniedzu informāciju izpētes nolūkiem par savu kolekcijas materiālu citiem kolekcionāriem; ir veiksmīga sadarbība ar Liepājas muzeju.

Ko darāt savā brīvajā laikā?
Manas intereses ir mainīgas, arī atkarīgas no situācijas un garastāvokļa. Ir brīži, kad gribas "izvēdināt galvu" – tad dodos makšķerēt, lielākoties uz jūru vai Bārtas upi.
Radi un draugi nodarbojas ar autosportu, piedalās Latvijas un Eiropas autokrosa čempionātos. Iespēju robežās palīdzu, un kopā ar ģimeni apmeklējam sacensības kā līdzjutēji.

Kā atzīmēsiet savu svētkus?
Tieši šajā dienā iekrīt darba dežūra. tādēļ svētkus atzīmēšu nedaudz vēlāk.

Jūsu novēlējums visiem, kam šodien ir svētki!
Lai ir laba oma! Mūsdienās cilvēkam ir nepieciešama ne tikai fiziska, bet arī prāta izturība. Nepadoties un, lai nepietrūkst spara savu mērķu sasniegšanai!