Tarifi, pēc kuriem "Liepājas enerģija" aprēķina maksu pa apkuri, nav ekonomiski pamatoti, Liepājas domes Saskaņas centra deputāti raksta atklātajā vēstulē Liepājas mēram.
LIEPĀJAS PILSĒTAS IEDZĪVOTĀJU IESNIEGUMS
par siltumenerģijas jautājumiem
Mēs, Liepājas pilsētas iedzīvotāji, esam satraukti par radušos situāciju Liepājā, kas saistīta ar SIA "Liepājas enerģija" siltumenerģijas piegādi un tās noteiktajiem tarifiem. Neizprotama ir tarifu politika pilsētā un SIA "Liepājas enerģijas" attieksme pret Liepājas iedzīvotājiem.
2010. - 2011.gada apkures sezonai ir īpatnēji "sasniegumi":
1. iedzīvotāju apkures parādu apmaksu paaugstināšana;
2. nemitīga vēlme palielināt tā saucamo bezcerīgo parādu atgūšanas iespējas;
3. vairāku māju atslēgšana no apkures parādu dēļ;
4. palielināts maznodrošināto un trūcīgo iedzīvotāju skaits, kuriem ir tiesības saņemt pabalstus par dzīvokļu apmaksu;
5. jūtami pilsētā samazinās nodrošināto ģimeņu labklājības līmenis, jo tās nevar pilnībā apmaksāt pakalpojumus par apkuri.
Mēs uzskatām, ka galvenā "loma" uzskaitītajos "sasniegumos" piešķirama SIA "Liepājas enerģija" un tās izveidotajai tarifu politikai pilsētā. Jau ilgāku laiku SIA "Liepājas enerģija" valde nav spējīga saprotami un ekonomiski pamatoti (ar visiem grāmatvedības aprēķiniem) izskaidrot pilsētas iedzīvotājiem, vadoties pēc kādiem aprēķiniem tiek iegūti tik lieli skaitļi siltumenerģijas tarifiem, lai gan, salīdzinājumā ar citām Latvijas pilsētām, būtiskas atšķirības pakalpojumu sniegšanā nav saskatāmas.
SIA "Liepājas enerģija" valdei uz visiem jautājumiem ir tikai viens pamatojums – siltums mūžīgi nebūs lētākā produkcija, un viens paskaidrojums – siltumenerģijas tarifu ciešā atkarība no dabas gāzes cenas – aptuveni 70% no siltumenerģijas tarifa sastāvdaļām ir kurināmā izmaksas.
Bet, ja mēs salīdzināsim informāciju par dabas gāzes cenu lielākajiem klientiem (Latvijas Gāzes mājas lapā www.lg.lv) un ziņas par siltumenerģijas tarifiem (SIA "Liepājas enerģija" mājas lapā www.liepajasenergija.lv), tad augstāk minētā "ciešā atkarība" jau neizskatās tik cieša.
Rakstā "Siltumapgāde" (publicēts 2011.gada 19. maija "Kurzemes vārdā") SIA "Liepājas enerģija" valde skaidroja, ka "2010.gadā tika saražots 321.2 tūkst. MWh siltumenerģijas, no tām tika realizēts 250 tūkst. MWh".
Mēs uzskatām, ka nerealizētā starpība - 71.2 tūkst. MWh ir tā sauktie "siltumenerģijas zudumi", kurus SIA "Liepājas enerģija" pazaudē, piegādājot siltumu no ražotnes līdz galapatērētājiem. Protams, ka zudumi 28.48% apmērā no realizētās siltumenerģijas nav pieļaujami, kā arī nav pieļaujama zudumu iekļaušana siltumenerģijas tarifā un to dzēšana no iedzīvotāju ieņēmumiem.
Pirms 2011.-2012.g. apkures sezonas sākuma SIA "Liepājas enerģija" izvirzīja prasību - samaksāt par piegādāto siltumenerģiju 95% apmērā no sniegto pakalpojumu apjoma katram namam. Ja nosacījums netikšot pildīts, tad SIA "Liepājas enerģija" neuzsāks siltumenerģijas piegādi, lai gan apkure ir viena no obligātajiem komunālajiem pakalpojumiem un vairākums no iedzīvotājiem labprātīgi jau bija norēķinājušies par apkuri. Mums nav skaidri izprotama un pieņemama tāda minētā uzņēmuma politika.
Mēs visi redzam, ka SIA "Liepājas enerģija" veic siltumapgādes sistēmas bezgalīgu modernizāciju, zinām, ka uzņēmums ir investējis prāvas summas siltumapgādes sistēmas uzlabošanā, bet nejūtam siltumenerģijas tarifu būtisku samazināšanu.
Un, protams, mums radās vēlme izpētīt 2009.gada 20. februāra Liepājas pilsētas saistošos noteikumus Nr. 5 "Par siltumapgādes attīstības kārtību Liepājas pilsētā". Mēs uzskatām, ka šie noteikumi iznīcināja iespējas slēgt individuālos līgumus ar iedzīvotājiem, kā arī likvidēja alternatīvās apkures un pazudināja konkurenci, nemaz nerunājot par to, ka noteikumi nedarbojas un neaizstāv iedzīvotāju intereses.
Pamatojoties uz likuma "Par pašvaldībām" noteikumiem, kuros uzskatītas pašvaldības funkcijas, tajā skaitā komunālo pakalpojumu nodrošināšana iedzīvotājiem, un ņemot vērā, ka Liepājas Domei pieder 39% SIA "Liepājas enerģija" kapitāldaļu, mēs lūdzam Jūs atbildēt rakstiskā veidā pēc būtības uz mūs interesējošiem jautājumiem:
1. Ko izdarīja vai dara Liepājas pilsētas pašvaldība, lai aizstāvētu liepājnieku tiesības un samazinātu siltumenerģijas tarifus?
2. Vai Liepājas pilsētas pašvaldība kontrolē SIA "Liepājas enerģija" tarifu politiku un vai tā ir tiesīga un rīkoties spējīga tā, lai tarifu izmaiņas būtu par labu iedzīvotājiem?
3. Vai Liepājas pilsētas pašvaldība būtu spējīga nodrošināt iedzīvotājiem apkuri arī parādu gadījumā?
4. Ko Liepājas pilsētas pašvaldība dara, lai nodrošinātu Liepājas iedzīvotājiem likumīgu iespēju slēgt individuālos līgumus ar SIA "Liepājas enerģija"?
5. Kā Liepājas pilsētas pašvaldība var izskaidrot 2009.gada 20. februāra Liepājas pilsētas saistošo noteikumu Nr. 5 "Par siltumapgādes attīstības kārtību Liepājas pilsētā" pieņemšanas iemeslus attiecībā uz Liepājas iedzīvotāju interesēm?
Ar cieņu,
Valērijs Agešins,
Saeimas deputāts
Liepājas pilsētas Domes deputāti:
Sergejs Dikterjovs
Naums Vorobeičiks
Romāns Miloslavskis
Indulis Jankovskis,
LR Saeimas deputāta V. Agešina palīgs
Irina Barbaša,
LR Saeimas deputāta V.Agešina brīvprātīga palīdze
Liepājas iedzīvotāji: (393 vārds, uzvārds adrese, paraksts)