Pērn vasaras sākumā Veselības ministrija informēja, ka mediķu piesaistei reģionos atvēlēti gandrīz desmit miljoni eiro. Kāds ir Liepājas guvums?

Visvairāk jauno speciālistu ir piesaistīti Vidzemē un Latgalē, taču ir vērojama tendence, ka pieaug interese no speciālistiem, kuri vēlas strādāt Kurzemes reģionā. Kā portālu irliepaja.lv informēja Veselības ministrijas projektu koordinatore Linda Romanovska, līdz šim brīdim saņemti 49 pretendentu pieteikumi kompensācijām par darbu Liepājā – stacionārajās ārstniecības iestādēs, ģimenes ārstu praksēs un arī Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestā (NMPD).

No saņemtajiem pretendentu pieteikumiem 14 ārstniecības personas, t.i., 5 – ārstu palīgi, 1 – medicīnas māsa, 6 – māsu palīgi, 1 – vecmāte, 1 – ģimenes ārsts, ir saņēmušas kompensācijas par darbu Liepājā, pārējie saņemtie pieteikumi tiek izskatīti.

Kompensāciju saņēmušie speciālisti strādā gan Piejūras slimnīcā, gan Liepājas reģionālajā slimnīcā, gan NMPD, gan ģimenes ārsta praksē. Kā skaidroja Romanovska, ārstniecības personai nav pienākums informēt darba devēju par dalību projektā. Tāpēc, piemēram, Liepājas reģionālajā slimnīcā portālam nevarēja pateikt, vai kāds no jaunajiem speciālistiem piesaistīts, pateicoties šīm kompensācijām. Ministrijas rīcībā esošā informācija liecina, ka kompensācijas 2018. gadā ir saņēmuši divi Liepājas reģionālās slimnīcas speciālisti.

Vai medicīnas iestāde var izrādīt iniciatīvu, pati piesaistot nepieciešamo speciālistu un solot viņam šo ministrijas piešķirto kompensāciju?

Romanovska, atbildot uz šo jautājumu, saka: "Pieteikties uz kompensācijām ir jāizrāda pašiem speciālistiem, kuri vēlas uzsākt darbu ārpus Rīgas. Mēs no savas puses esam informējuši visas ārstniecības iestādes, iespēju robežās apmeklējot lielākās ārstniecības iestādes, prezentējot projektu un informējot par iespējām pieteikties tam, kā arī palīdzot noformēt pieteikumus".

Pretendentu atlase Eiropas Sociālā fonda projektam "Ārstniecības un ārstniecības atbalsta personāla pieejamības uzlabošana ārpus Rīgas" tika uzsākta 2018. gada maijā.

Projekta mērķis ir uzlabot pieejamību ārstniecības un ārstniecības atbalsta personām, kas sniedz pakalpojumus prioritārajās veselības jomās iedzīvotājiem, kas dzīvo ārpus Rīgas. Tādām ārstniecības personām kā ārstiem, ārstu palīgiem, medicīnas māsām, māsu palīgiem, fizioterapeitiem, ergoterapeitiem un vecmātēm par darbu ārpus Rīgas (vismaz uz 5 gadiem) ir iespēja saņemt finansiālu atbalstu. Projekta ieguvēji ir visi – gan ārstniecības personas, gan ārstniecības iestādes, bet galvenokārt iedzīvotāji reģionos.

Veselības ministrija ir gandarīta par līdzšinējiem projekta rezultātiem, un interese par dalību projektā ir ievērojama. Interesi izrāda gan tie speciālisti, kas darbu ārpus Rīgas ir uzsākuši nesen, gan tie, kas tikai plāno darbu uzsākt.