Latvijas Radio korespondentes Ingas Ozolas mazā provokācija – Berči projektētajās Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) 2. daļas ēkās Jelgavas ielā 41 veidot mākslinieku rezidenci, izraisījusi plašu rezonansi vietnē Facebook.

Kā jau irliepaja.lv ziņoja, VUGD no 3. februāra ēkas pamet. Savukārt pašvaldība nevēlas tās pārņemt.

Nodrošinājuma Valsts aģentūra, kas apsaimnieko šo Iekšlietu ministrijas īpašumu, saņemot oficiālu Liepājas domes vēstuli ar atteikumu, pieņēmusi lēmumu nodot ēkas atklātā izsolē (šobrīd tiek izstrādāts Ministru kabineta rīkojuma projekts par īpašuma atsavināšanu, februāra beigās vai marta sākumā to plānots izsludināt valsts sekretāru sanāksmē).

Vai diskusija Facebook varētu mainīt pašvaldības viedokli? Pašvaldības, kura netiek galā ar nepieciešamajiem uzlabojumiem jau esošajā kultūras infrastruktūrā (muzejs, "Pūt, vējiņi!", bibliotēka, teātris u.c.). Taču, ja pašvaldība ēkas nepārņems, tad labākajā gadījumā tās nonāks privātās rokās, sliktākajā – gadiem stāvēs tukšas, līdz laika zobs tiks ar tām galā.

Ingas Ozolas ideju par mākslinieku rezidenci atbalstījuši Agata Babina, Linda Skranda, Jana Egle, Inese Muižniece, Sandra Vensko, Inta Genesse-Plaude, Linda Zulmane, Aivis Neimanis, Kristers Krafts, Ziedonis Safronovs un citi.

Neliels ieskats viedokļos:

Linda Skranda: "Izcila ideja!"

Inese Muižniece: [..] "Radošajai Liepājai, kurai trūkst telpas kultūras norisēm, šāda vieta būtu brīnumaina".

Jana Egle
: Vispār ideāla vieta. Lielais Rimi netālu, vieta pie autoostas, garām iet transports uz visām pusēm, parks, olimpiskais centrs ar baseinu, vispār - oi.

Normunds Dzintars: Liepājas Rakstnieku un mākslinieku nams.

Kristers Krafts: "Man tiik ļoti patīk tās "nepabeigtās" vietas. Tās Liepājai piestāv un ļauj cilvēku radošajam garam izpausties. Eiroremonts lai paliek "dzintaram"."

Inese Muižniece: [..] "Arī radošajiem pat, ja nevajadzētu eiroremontu, tad vismaz ūdeni, apkuri un elektrību jau gan gribētos. [..] Un vispār man tas liek aizdomāties, cik pašvaldībai piederošu telpu stāv tukšu šobrīd? Vai nevarētu jau kādu no esošajām nodot kultūras entuziastu rīcībā? [..]

Sandra Vensko: Tev taisnība, Ines, tomēr ar entuziasmu šādas ēkas uzturēt nevar. Var rosināt un aktivizēties, bet ēku jau nepamet aiz vīzdegunības, tā tomēr ir sena un izskatās, prasa lielus kapitālieguldījumus. Smuka, tas gan. Ar dažu pasākumu noorganizēšanu vien to nevar saglābt vai uzturēt. Tur jābūt nopietnam darbam un nopietnai apsaimniekošanai. [..]


Kristers Krafts: Man nebūtu žēl nograut vecās mājas, ja vietā celtu skaistākas.


Vai Latvijā (Eiropā?) ir kaut viens lielveikals, kas ir skaistāks par Liepājas tirgus paviljonu, kas celts pirms 110 gadiem?


Kāpēc viss jaunais ir tikai energoefektīvs, bet nav skaists? Vai skaistums vairs nav vērtība?

Inese Muižniece: [..] varu tik piebilst, ka man allaž ir šķitis, ka ne vienmēr vajag nenormālus ieguldījumus, lai padarītu tās lietojamas kultūras jomas cilvēkiem. Ne vienmēr visur vajag to eiroremonetu pēc augstākajiem standartiem.


Brīžiem domāju – lai pilsēta iedod kādu telpu brīvi pieejamu radošajiem – viņi to radoši pārvērtīs, pielāgos bez visiem mega projektiem.


Linda Zulmane: Liepājas radošā rezidence?


Inta Genesse-Plaude: Vai nevajadzētu sākt turēt roku uz pulsa?


Sandra Vensko: [..] cik labi būtu, ja taptu radošu ļaužu rezidence – rakstniekiem, mūziķiem, māksliniekiem no visas pasaules. Tornītī ar kafijas krūzi un lejā strādā un strādā...


Inese Muižniece: Dziesminiekiem arī patiktu


Sandra Vensko: Visiem patiktu.


Inga Ozola: Liepājā nav arī iestrādes – platformas restaurācijas centram – darbnīcām, darbs ar sabiedrību – izglītošanu. [..] Atliek vien piebilst, ka te būtu ideāla vieta – līdzās koka apbūvei Jaunliepājā.


Normunds Dzintars: Lepni skanētu.


Sandra Vensko: [..] Neiespējami tas noteikti nav, bet kurš ir gatavs vezumu vilkt un skrūves eļļot, nerunājot nemaz par visu pārējo, kas skar šīs ēkas apsaimniekošanu... Ja pilsēta gribētu, tad noteikti viss būtu iespējams. Muzejs, zāle, viesu istabiņas un kamīnzāle ar brokastu kafiju un mākslas darbiem, gleznām, stikla vitrāžām, fotogrāfijām, instalācijām, jūrniecības vai laikmetīgās izstāžu zāles filiāli, koncertiem un mūsdienīgu un stilīgu liepājnieku centrā. Tā ir ideāla vieta Jaunliepājas kultūras videi vēsturiskā skatījumā ar rezidentiem no visas pasaules.

Noslēgumā Ingas Ozolas sacītais: "Ceru, ka pietiks gudrības šo vietu pieskatīt un radīt ko jēgpilnu".