Pēc Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes statistikas datiem, Liepājā šonedēļ populārākie vārdi ir Maksims (308) un Biruta (212).
Šodien vārda dienu svin 211 Dzidras, 66 Gunitas, 35 Loretas un 1 Dzidris.
Dzimšanas dienā sveicam deju kolektīvu "Kvēle" un "Sidrabvilnis" vadītāju Ingrīdu Lūku.
Pastāstiet par sevi!
Esmu dzimusi un augusi liepājniece, vidējās paaudzes deju kolektīva "Kvēle" un senioru deju kolektīva "Sidrabvilnis" vadītāja.
Kurš kolektīvs ir kuplāks?
Šķiet, ka "Kvēle". Tas man arī ir tāds sirdsdarbs, tur es pati esmu dejojusi.
Tas bija apzināts solis un vēlme – dzīvi saistīt ar deju?
Man šķiet, ka tas vairāk vai mazāk bija apzināts lēmums. Kad biju maza meitene, četrus gadus veca, mamma mani aizveda uz "Vadugunīm" dejot. Tajā laikā biju gara auguma meitene, un nebija partnera. Ļoti pārdzīvoju, un teicu, ka savu mūžu nedejošu. Mamma dziedāja korī "Kursa", brauca uz Dziesmu svētkiem un paņēma mani līdzi. Koristiem mēģinājumi beidzās ātrāk, sēdējām parkā un es redzēju – nāk "Kvēles" meitenes, ar piepītām bizēm un viņām tās bizes bija tik skaistas... Mammai pēc tam teicu – viss, es eju dejot!
Kāds ir vislabākais vecums, lai sāktu dejot un sasniegtu augstu meistarību?
Jo ātrāk sāk, jo vieglāk. Ir droši vien kaut kāds lūzuma punkts, kad bērns pateiks – nē, es negribu. Var tāds brīdis būt, un tad varbūt ir jāļauj bērnam nedejot. Bet, ja deja būs iekritusi sirsniņā, tad būs. Man šķiet, ka tas, kurš ir sācis dejot, agrāk vai vēlāk atgriežas pie dejas.
Vidējā paaudze – tie ir cilvēki, kas jau ilgi dejo?
Nē, ir arī tādi, kas tikai tagad sāk dejot. Ir, kas paši atrod partneri (tas gan vairāk senioriem). Ir tādi, kas jau ir dejojuši, vai arī vienkārši piezvana un saka, ka nav dejojuši (vai ir darījuši to ļoti sen) un vēlētos mēģināt. Ja cilvēkam ir vēlēšanās – vienmēr laipni aicināti!
Dejot vairāk nāk vīrieši vai sievietes?
Laikam jau sievietes grib vairāk kustēties un darboties. Tā, man šķiet, ir visos kolektīvos.
Vai jums ir bijusi saskare ar citiem deju stiliem?
Man pašai tieši nē, bet mans dēls kādu laiku dejoja hiphopa dejas. Tagad gan viņš ir atpakaļ pie tautiskajām dejām, dejo pie manis. Jauniešiem jau vajag kaut ko pamainīt, lai atrastu, kas ir patiešām tuvs. Manuprāt, latviešiem tautiskā deja ir tuvāka, tā ir sava. Lai gan – šogad festivāla "Aprīļa pilieni" nolikumā bija rakstīts, ka vajadzētu kāda cita stila deju. Tad nu palūdzām, lai mums izveido citādāka stila deju.
Kā jūs vērtējat citu elementu ienākšanu tautiskajās dejās?
Pozitīvi. Tas ir labi, ka tautiskajā dejā var ielikt arī citu deju elementus.
Vai tautiskās dejas ir kaut kādā ziņā vieglākas?
Es neteikšu, ka vieglākas. Katrā stilā jau ir jācenšas un jāieliek smags darbs. Bet cilvēks, kurš nekad nav dejojis, tautisko deju sāks dejot vieglāk un sasniegs labākus rezultātus.
Kas jūs vēl aizrauj – bez dejas?
Teātris. Regulāri eju uz teātri. No pēdējām izrādēm ļoti patika "Lukrēcija Bordžija". Vizuāli varbūt ne tik, bet saturiski... Šī bija izrāde, kas lika aizdomāties.
Kā jūs sevi palutinat?
Man ļoti patīk vasara. Kad bērni ir pie tantes, tad nedēļu varu pagulēt jūrmalā, kaut vai paskatīties zilās debesīs un paklausīties jūru, putnus, un aizmirst par visu – tas ir pats labākais.
Vai ir kāds ceļojums, ko īpaši atceraties, vai kāda vieta, uz kuru noteikti vēlētos aizceļot?
Reiz Ziemassvētkos braucām ar prāmi uz Stokholmu, bija stiprs vējš un visiem jūras slimība. Tad nu es gribētu paceļot ar kuģi vasaras laikā, kad ir skaisti saullēkti un saulrieti.
Jūsu novēlējums šodienas jubilāriem!
Man ļoti patīk sava dzimšanas diena – kad gan vēl ir tik daudz ziedu! Viss plaukst, man plaukst ābeles un ceriņi. Būt plaukstošiem un ziedošiem!