Portāls irliepaja.lv vēlējās noskaidrot, kas jādara, lai zobārsti Liepājā būtu ieinteresēti pieņemt un ārstēt bērnus, jo šobrīd vecāki sūdzas par garām rindām un ilgu gaidīšanu.

Jautājumus uzdevām deputātam un Liepājas Reģionālās slimnīcas (LRS) valdes priekšsēdētājam Edvīnam Strikam*. Diemžēl atbildes tomēr nesniedz "recepti", ko tad vajadzētu darīt, lai situāciju izmainītu.

Edvīns Striks: "Nacionālā Veselības dienesta noteiktais tarifs par manipulācijām, salīdzinājumā ar zobārstniecības pakalpojumu maksas cenrādi, ir divas līdz trīs reizes mazāks. Līdz ar to, aizbildinoties ar finansiāliem un birokrātiskiem šķēršļiem, Liepājā sarucis to klīniku un zobārstu skaits, kas slēdz līgumus ar Nacionālo Veselības dienestu".

Cik ārstu Zobārstniecības poliklīnikā** pieņem bērnus, cik bērnus mēnesī vai nedēļā apkalpo, un kāds ir pieprasījums?

Edvīns Striks: Zobārstniecības poliklīnikā ir trīs zobārsti terapeiti, kas pieņem gan pieaugušos, gan bērnus. Kas attiecas uz bērniem, tad mēnesī ir vidēji 130 plānveida pieņemšanas. Faktiski mēnesī tiek pieņemti vidēji 230 bērni, no kuriem 100 ir ar akūtām sāpēm, traumām, kā arī piena zobu ekstrakcijas un profilaktiskās apskates bērniem, uzsākot apmeklēt bērnudārzu vai 1.klasi.

Mēnesī ārstēšana tiek uzsākta vidēji 23 jauniem pacientiem (bērniem).
 
Gaidīšanas rindā uz plānveida ārstēšanu reģistrējas vidēji 144 bērni mēnesī, t.i. sešas reizes vairāk, nekā mēs šobrīd uzsākam ārstēt. Lai gaidīšanas laiks uz plānveida ārstēšanu sāktu saīsināties, mēnesī būtu nepieciešami apmēram 500 plānveida apmeklējumi, papildus būtu jāspēj pieņemt aptuveni 170 pacienti ar akūtām sāpēm.
 
Vēlos piebilst, ka daudzi neaizdomājas par to, ka bērnu pierakstīt pie zobārsta ir tā mazākā problēma – viņu vajag arī izārstēt. Ar vienu apmeklējumu pietiek tikai 35% pacientu. Pārējiem pacientiem ir nepieciešams labot vairākus zobus vai vienam zobam ir nepieciešami vairāki seansi, kas nereti ir līdz pat deviņiem apmeklējumiem pie zobārsta, līdz pacienta mutes dobums ir pilnībā sanēts.

Gribu pateikt lielu paldies Zobārstniecības poliklīnikas vadītājai Natālijai Kadeģei, kas dara visu iespējamo un arī neiespējamo, lai Liepājas bērni varētu saņemt zobārstniecības pakalpojumus, ņemot vērā arī to, ka visi iedzīvotāji nevar atļauties labot bērniem zobus privātajās klīnikās par lielu samaksu.  
 
*Atbildes saņēmām ar sabiedrisko attiecību speciālistes Indras Grases starpniecību.

** Zobārstniecības poliklīnika ir LRS filiāle