Jau gads apritējis, kopš bērnu zobārste Airisa Zīdere, tagad Airisa Leščinska, Liepājas Reģionālās slimnīcas Zobārstniecības poliklīnikā uzsāka jaunu, valsts apmaksātu pakalpojumu – zobu labošanu bērniem vispārējā anestēzijā jeb narkozē. Šajā laikā apkalpoti 350 bērni, un, tā kā vidēji vienā reizē ir jāsalabo astoņi zobi, tad kopējais salaboto zobiņu skaits jau sasniedzis 2600, pastāstīja zobārste. Tas ir arī apliecinājums, ka šis pakalpojums Liepājā ir vajadzīgs. Un ne tikai Liepājā – uz kabinetu brauc arī bērni no Ventspils, Kuldīgas, Saldus, Brocēniem, tuvējiem novadiem.
Uz pakalpojumu jāgaida seši septiņi mēneši, un tas ir mazāk nekā vispār uz zobu labošanu bērniem.
Zobu labošanas pakalpojumu bērniem vispārējā anestēzijā galvenokārt saņem bērni vecumā no sešiem līdz septiņiem gadiem, taču piektdien, 1. aprīlī, uz nelielu preses brīfingu aicinātie žurnālisti pie Zobārstniecības poliklīnikas Narkozes kabineta durvīm sastapa liepājnieci Dainu Ozolu, viņa uz zobu labošanu vispārējā narkozē bija atvedusi savu jaunāko dēlu Eināru, kuram vēl pat nav četri gadi.
Daina Ozola uz Narkozes kabinetu atvedusi savu jaunāko dēlu, trīs vecākajiem bērniem zobi jau salaboti. Foto: irliepaja.lv.
"Mēs jau sen zinām šo iespēju, maniem trīs vecākajiem bērniem šeit jau ir salaboti zobi. Uzticamies, arī personāls ir ļoti labs un atsaucīgs," pastāstīja Daina.
Ozolu vecākajiem bērniem ir deviņi, astoņi un pieci gadi. Ar vecāko meitu Daina pirmajā reizē bijusi Rīgā, Stomatoloģijas institūtā, un priecājas, ka tagad pakalpojums, turklāt bez maksas, pieejams arī Liepājā.
Lai varētu nodrošināt zobu labošanas pakalpojumu bērniem vispārējā anestēzijā, liela nozīmē ir anesteziologam un viņa medicīnas māsai, uzsvēra Zobārstniecības poliklīnikas vadītāja Natālija Kadeģe. Pēc viņas sacītā Zobārstniecības poliklīnikā mēnesī vidēji ir sešas, septiņas narkozes dienas, un katrā dienā iespējams pieņemt piecus, sešus pacientus plus vienu, divus akūtos pacientus.
Natālija Kadeģe: "Lielākais izaicinājums bija nodrošināt, lai pieraksts būtu pilns, jo ir ļoti daudz saslimšanas, gan vispārējas, gan "Covid-19", un bija jāpiestrādā pie tā, lai "izkrituša" pacienta vietā ir cits, ko paņemt. Ir bijušas dienas, kad izkrīt visi pieci un jādabū citi pieci vietā."
Lai varētu nodrošināt zobu labošanas pakalpojumu bērniem vispārējā anestēzijā, liela nozīmē ir anesteziologam Artūram Mokanu. Foto: irliepaja.lv.
"Sliktākais, ka ir vecāki, kuri pārdomājuši un atsakās pēdējā brīdī," atzina anesteziologs Artūrs Mokanu.
"Ir normāli, ka cilvēki baidās no narkozes, vienkārši vienmēr vajag izvērtēt mīnusus un kas būs tas, ko mēs iegūsim.
Anestēzijā ir komplikāciju riski un vecāki ar šo informāciju var iepazīties, uzdot jautājumus man, pirms pieņem lēmumu. No otras puses ir jāvērtē, cik ir cauro, sastrutojušo zobu. Tas ir vēl bīstamāk nekā narkoze, un 30 sekundēs tādus nevar ne salabot, ne izraut. Es domāju, ka šī ir ekskluzīva iespēja – stundas laikā salabot visu muti," uzskata anesteziologs.
Vienīgais diskomforts, ko bērni dažkārt jūtot tūlīt pēc pamošanās, ir sajūta, ka reibst galva.
Komandā bez ārstes Airisas Leščinskas un anesteziologa Artūra Mokanu strādā arī asistente Viktorija Uskova un intensīvās terapijas un anestēzijas aprūpes māsa Sintija Užegova.
Kā pastāstīja domes Vides, veselības un sabiedrības līdzdalības nodaļas vadītāja Elīna Tolmačova, pirms gada Liepājā bija tikai divas iestādes, kur laboja zobus bērniem, tagad tādas jau ir sešas ar septiņām ārstu vietām. Līdz ar to samazinās arī gaidīšana rindā uz zobu labošanu. Tomēr jāgaida ir – pie privātajiem ārstiem divus trīs mēnešus, pie valsts apmaksātajiem – apmēram gadu. Taču, ja savlaicīgi pierakstās un regulāri veic zobu profilaktiskos pasākumus, ar ārsta apmeklējumu reizi gadā pilnīgi pietiek, uzskata Leščinska.
Pateicoties Airisai Leščinskai, Liepājas nu jau gadu arī Liepājā
pieejams valsts apmaksāts pakalpojums – zobu labošana bērniem vispārējā
narkozē. Foto: irliepaja.lv.
Airisa Leščinska: "Tas ir tas, ko es saku vecākiem – ka
bērns nav tikai prieks, bet arī atbildība, un mazu bērnu zobu kopšana ir vecāku pienākums un atbildība."
Kā paskaidroja Zobārstniecības poliklīnikas vadītāja, rindā ir arī bērni, kam ir izlaboti zobi, bet kuru vecākiem ir rekomendēts pierakstīties rindā, lai pēc gada var atnākt un profilaktiski parādīties zobārstam.
"Ja katra klīnika pieņemtu savus akūtos pacientus, situācija Liepājā būtu vēl daudz labāka, diemžēl ne visi privātie pieņem to dara vai arī pieraksta divus trīs mēnešus uz priekšu, kas arī neder," atzina poliklīnikas vadītāja.
Domes priekšsēdētājs Gunārs Ansiņš pateicas Zobārstniecības poliklīnikas Narkozes kabineta mediķiem. Foto: irliepaja.lv.
Liepājas domes priekšsēdētājs Gunārs Ansiņš, kurš bija ieradies, lai pasniegtu Pateicības rakstu Airisai Leščinskai un pateiktos visai komandai, kas strādā kopā ar viņu, atgādināja, ka pēdējā gada laikā Liepājā ir pieaudzis zobārstu, tostarp arī bērnu zobārstu skaits, pašvaldība arī atbalsta nepieciešamo speciālistu piesaisti, nosakot tā saukto dienesta dzīvokļa statusu atsevišķiem pašvaldības dzīvokļiem, ko izīrē speciālistiem. Tāpat pašvaldība panākusi, ka valsts arī zobārstiem piešķir ārstiem paredzēto Eiropas fondu pārcelšanās pabalstu.
Zobārstniecības poliklīnikā šobrīd ir pieci zobārsti un trīs higiēnisti. Liepājā joprojām trūkst zobārstu asistentu, taču šobrīd dokumentus kārto trīs cilvēki no Ukrainas, kas drīzumā varētu uzsākt darbu.
0
0