Pēc  Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes statistikas datiem, Liepājā šodien vārda dienu svin 518 Ingas, 18 Ivitas, neviena Irvita un 2 Ingeborgas.

Šodien vārda dienā sveicam Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas Bērnu tiesību aizsardzības departamenta galveno inspektori Ingu Dobeli.

Kā norit jūsu ikdiena?
Diena paiet darbiņā, izskatot jautājumus par iespējamiem bērnu tiesību pārkāpumiem pašvaldību un valsts iestāžu darbībās. Kā arī ikdienā sniedzu konsultācijas un metodisko palīdzību bērnu tiesību jautājumos juridiskām personām – dažādiem speciālistiem, un privātpersonām. Ņemot vērā to, ka esmu bērnu tiesību aizsardzības galvenā inspektore Kurzemē, bieži sanāk izbraukt pa skaisto Kurzemi.

Vai šogad, salīdzinot ar pagājušo gadu, ir sniegta palīdzība vairāk bērniem?
Uz šo jautājumu grūti atbildēt ciparos, jo, kas vienam ir daudz, otram maz un, manuprāt, par bērniem nevaram teikt daudz vai maz, jo katrs bērns ir vērtība. Ja ir palīdzēts un sniegts atbalsts vismaz vienam bērnam, tas ir daudz un tas ir svarīgi. Kopumā varu teikt, ka sabiedrība ir kļuvusi redzīgāka, atsaucīgāka un līdzjūtīgāka. Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija arvien biežāk tiek lūgta iesaistīties dažādu ar bērniem saistītu jautājumu risināšanā.

Pēc jūsu novērojumiem, kas mūsdienās visvairāk apdraud un ietekmē bērnus un kā pret to var cīnīties?
Manuprāt, bērnus apdraud ģimenes vērtības nonivelēšanās, iejūtības un mīlestības trūkums vienam pret otru. Reizēm satraucoši ir saskarties ar atbildības trūkumu pieaugušo cilvēku rīcībā. Bērni redz un mācās no mūsu darbiem, ne vārdiem. Ieteicams ikdienā pieaugušajiem vairāk ieklausīties bērnos, viņi patiesībā ir mūsu skolotāji. Bērni māca mums pacietību un mierīgāk paraudzīties uz lietām un notikumiem dzīves steidzīgajā riksī.

Kur jūs rodat spēkus pēc darba dienas?
Mājas gaisotnē pavadītais laiks vakarā kopā ar saviem mīļajiem palīdz pārslēgties no darba atmosfēras uz mierīgu ģimenisku noskaņu. Spēku rodu klusumā, iededzu sveces. Reizēm izmantoju dažādas meditācijas, lai nomierinātu saspringto prātu un dotu vaļu sirdij.

Priecājos par burvīgo iespēju dzīvot tuvu jūrai, līdz ar to noteikti vairākas reizes nedēļā dodos pie jūras – eju garās pastaigās, ieelpoju tās spēku un smaržu, ieklausos, ko stāsta jūra, vēroju kaijas. Vasarā uz jūru dodos katru dienu, bieži pat vairākas reizes dienā, arī pastaigas nedēļas nogalēs mežā kolosāli iedvesmo un uzlādē jaunai darba nedēļai. Vidēji divas reizes nedēļā apmeklēju baseinu – tur jūtos kā zivs ūdenī!

Kas jūs iedvesmo?
Visas iepriekšminētās lietas: ģimene, daba, arī mūzika, kāda laba grāmata.

Kādas ir jūsu ģimenes Ziemassvētku tradīcijas?
Ziemassvētkos cenšamies visa ģimene būt kopā, sniedzot viens otram vairāk prieka un mīļuma. Dodamies uz mežu pēc savas īpašās eglītes, ko nogādājam mājās un izrotājam. Noteikti cepam raušus un piparkūkas, un gatavojam citus gardumus ar kuriem vakarā pie eglītes mielojamies. Nu, protams, ir arī dāvanas un dzejolīši sveču gaismā pie eglītes.

Vai labi sadzīvojat ar savu vārdu? Vai zināt arī tā skaidrojumu?
Jā, tagad labi sadzīvoju. Bērnībā gan bija vēlme pēc dažādiem oriģinālākiem vārdiem. To realizēju saucot lelles sev vēlamajos vārdos, piemēram, Gerda, Madara. Skaidrojumu katru gadu izlasu, bet tad atkal aizmirstu. Cik atceros, bija vairāki skaidrojumi. Man patika tas, kur bija kas teikts saistībā ar dzīvesprieku un radošumu.

Jūsu novēlējums visiem šajā svētku laikā!
Galvenais ir spēt apstāties no ikdienas skrējiena un rast mieru, gaismu un mīlestību sevī. Un dāvāt to citiem. Ne jau dārgas dāvanas spēj priecēt cilvēku sirdis, bet nesavtīga, bezgalīga, gaiša mīlestība un ikdienas rūpes vienam par otru ar prieku!