Nākamnedēļ apgrozībā nonāks Latvijas pirmā īpašā dizaina divu eiro monēta, kas veltīta Rīgai – Eiropas kultūras galvaspilsētai, informē Latvijas Banka.

Īpašā dizaina divu eiro apgrozības monēta "Rīga – Eiropas kultūras galvaspilsēta 2014" būs likumīgs maksāšanas līdzeklis Latvijā un citās eirozonas dalībvalstīs. Monētas nonāks apritē tāpat kā cita apgrozības nauda – ar banku starpniecību sasniedzot tirdzniecības un citus uzņēmumus un iedzīvotājus. Latvijas Bankas kasēs Rīgā, Daugavpilī un Liepājā tā būs pieejama no otrdienas, 12.augusta.

Savukārt pirmdien, 11.augustā, plkst.14 Rīgā, kultūras vasarnīcā "Esplanāde 2014", notiks šīs monētas prezentācijas pasākums. Pasākumā piedalīsies Rīgas domes priekšsēdētājs Nils Ušakovs, Rīgas domes priekšsēdētāja vietnieks Andris Ameriks (GKR), nodibinājuma "Rīga 2014" vadītāja Diāna Čivle, Latvijas Bankas valdes loceklis un Kases un naudas apgrozības pārvaldes vadītājs Jānis Blūms, monētas mākslinieki Henrihs Vorkals un Jānis Strupulis. Pasākumā tiks pastāstīts par Latvijas pirmās īpašā dizaina divu eiro apgrozības monētas ieceri un tapšanu.

Eiropas kultūras galvaspilsētai Rīgai veltītās monētas sižetā ir Vecrīgas panorāma. Monētas kalta Bādenes–Virtembergas Valsts kaltuvē, kas izgatavoja arī Latvijas eiro apgrozības monētas. Monētas tirāža ir viens miljons monētu, kā arī 5000 monētas suvenīriesaiņojumā.

Katru gadu ikviena eirozonas valsts var izlaist divas īpašās divu eiro apgrozības monētas, kas veltītas valsts, Eiropas vai pasaules nozīmes notikumiem. Papildu tam visas eirozonas valstis kopā var izlaist vēl vienu divu eiro monētu saskaņā ar kādu kopēju Eiropas Savienības valstu tēmu.

Īpašajām apgrozības monētām ir tādas pašas iezīmes un Eiropas puse, kā arī apmales teksts kā parastām divu eiro apgrozības monētām. Taču pusē ar attiecīgās valsts veidoto simboliku tām attēlots piemiņas motīvs.

Īpaša dizaina eiro monētas ir likumīgs maksāšanas līdzeklis eirozonā – tās var izmantot un tās jāpieņem tāpat kā visas pārējās eiro monētas.