28. un 29.septembrī Liepājas Valsts 1. ģimnāzijas lielajā zālē notiks Liepājas muzeja organizētā zinātniskā konference "Liepāja okupāciju laikā, 1940–1990", kuras mērķis ir veicināt jaunus pētījumus un dziļāku izprati sabiedrībā par notikumiem Liepājā un tās apkārtnē laikā, kad Latvijas Republika bija okupēta, informē Liepājas muzeja vadošā vēsturniece Inna Gīle.

Plašajā divu dienu programmā uzstāsies 16 referenti pārstāvot 13 dažādas institūcijas (Liepājas muzejs, Latvijas Kara muzejs, Latvijas Nacionālais arhīvs, Latvijas Okupācijas muzejs, Latvijas Universitāte, Žaņa Lipkes memoriāls u.c.), piedalīsies arī neatkarīgie vēsturnieki un vēstures pētnieki.

Konference iesāksies ar referātiem par ebreju likteņiem Otrā pasaules kara laikā: Žaņa Lipkes memoriāla pētniece Maija Meiere-Oša stāstīs par ebreju slēpšanās vietām Liepājā, bet Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzeja galvenais pētnieks Mārtiņš Vesperis par ebreju medicīnas darbiniekiem.

Pirmajā dienā uzstāsies arī mākslas doktore (Dr. art.) Vēsma Lēvalde ar referātu par Liepājas teātra darbību okupāciju laikā, un vairāki vēstures doktori (Dr. hist.) – Juris Ciganovs, Edvīns Evarts, Uldis Neiburgs referēs par Padomju Sarkanās armijas bāzēm Latvijā, vācbaltiešu repatriācijas aspektiem un ģenerāļa Kureļa grupas darbību. Uzstāsies arī Latvijas Nacionālās aizsardzības akadēmijas NBS vēstures pētniecības nodaļas pētnieks Valdis Kuzmins ar referātu par Liepājas ostu un vācu armijas grupas "Ziemeļi/Kurzeme" apgādi un LPSR VDK izpētes komisijas pētnieks, jurists, zvērināts advokāts un vēstures pētnieks Linards Muciņš ar referātu par Vācijas–PSRS karu 1941. gadā Liepājā.

Pirmo dienu noslēgs Latvijas Kara muzeja vēsturnieks un Latvijas Universitātes vēstures doktorants Viesturs Rasnacis, kurš stāstīs par Latvijas Republikas bruņoto spēku atjaunošanu pēc Padomju okupācijas, iedziļinoties 6. Liepājas robežsargu bataljona piemērā 1991.–1994. gadā.

Arī otrajā konferences dienā uzstāsies vairāki vēstures doktori, viens no tiem grāmatas "Ziemeļlatgales "Neatkarības vienība". Pretošanās padomju okupācijai 1946.–1954. gads" autors Zigmārs Turčinskis, kurš sniegs ieskatu maz pētītā tēmā – Latvijas nacionālo partizānu cīņās Liepājas apkārtnē 1945.–1959. gadā. Savukārt Indulis Zālīte (Totalitārisma seku dokumentēšanas centrs un Latviešu  Strēlnieku apvienība) ļaus ielūkoties Vladimira Nikolajeva specburtnīcā (LPSR VDK Liepājas pilsētas un ostas daļas dokumentu kolekcijā).

Konferenci noslēgs Liepājas muzeja vēsturniece Aija Raudiņa, iepazīstinot ar Liepājas muzeja krājumu – spilgtākajām okupāciju laiku liecībām, kas atrodas muzejā.

Pēc katras konferences daļas klātesošajiem būs iespēja uzdot sev interesējošus jautājumus. Ar konferences programmu iespējams iepazīties ŠEIT. Visi interesenti laipni aicināti!

Pasākuma laikā tiks veikta fotografēšana un video filmēšana. Iegūtie materiāli tiks izmantoti pasākuma un Liepājas muzeja publicitātes nolūkos. Atrodoties pasākuma teritorijā, jūs apliecināt, ka esat informēts par to, ka tiekat iekļauts/a audio vai vizuālajā materiālā.