Atjaunots Jāņa Čakstes piemiņas akmens, Ceriņu svētki, Vasaras Saulgrieži, puķu dobe Bernātu centrā, apgleznota autobusu pietura, un nupat – Mārim Čaklajam veltīts vakars "Sīpolos".

Šie un vēl citi darbi un notikumi ir tas, ko Bernātos paveikuši apmēram pirms gada izveidotās biedrības "Mēs Bernātiem" darboties gribošie ļaudis. Viņu vidū ir Bernātu "Dzintariņa" saimniece Liene Otaņķe, viesu nama "Sīpoli" saimnieki Ņina un Visvaldis Vecvagari, dabas un tūrisma draugs Andris Maisiņš, protams, biedrības vadītāja Diāna Ansule un vēl citi, pavisam ap divdesmit cilvēku.

Otrdienas, 6.augusta, vakarpusē viesu nama "Sīpoli" mājīgajā brīvdabas "teātrī" uz dzejniekam Mārim Čaklajam veltīto sarīkojumu "Mēs Bernātiem" biedri bija spējuši sapulcēt ap 120 cilvēku – tā bija saskaitījis dzejnieka dēls Ingmārs Čaklais, kurš uz muzikālo satikšanos dzejā un mūzikā "Ko viens par otru mēs zinām" bija atbraucis kopā ar ģimeni. Ingmārs Čaklais atzina, ka ir pārsteigts par lielo interesi, jo esot cerējis uz pavisam nelielu satikšanos pie tējas Bernātu "Dzintariņā".

Kāpēc Bernāti? Varbūt tāpēc, ka tā bijusi viena no Ingmāra tēva mīļākajām vietām, vieta, kurā viņš labprāt būtu dzīvojis.

Ingmārs Čaklais pastāstīja, ka valsts simtgades gadā uzsācis divus projektus, ko veltījis savam tēvam un vēlas pabeigt līdz dzejnieka apaļajai jubilejai 2020. gadā. Šie projekti ir fotoizstāde un filma. Fotoizstādē "Nāc uz manam trepēm spēlēties" iecerēts parādīt visas trepes, uz kurām dzejnieks kādreiz spēris kāju, bet filmā par Māri Čaklo dzejnieku visdažādākajās izpausmēs atcerēsies tie, kuri viņu pazina personīgi. Kā "Sīpolu" saimnieks Visvaldis Vecvagars, kurš vienu no saviem atmiņu uzplaiksnījumiem par pasēdēšanu pie vīna glāzes bija ietērpis dzejas rindās: "Kur sākas brīvība? Brīvība sākas dzejniekam, iemīlot rudeni Bernātos..."

Dažas intervijas filmai tapa jau tūlīt pēc muzikāli dzejiskās satikšanās.

Ingmārs Čaklais gan kavējās atmiņās par tēvu, gan arī nolasīja virkni viņa dzejoļu, kuros pats vienmēr rod vēl ko "neieraudzītu, nesataustītu, nesaprastu". Ne tikai ar savām Māra Čaklā dzejoļu, bet arī dziesmu ar dzejnieka vārdiem interpretācijām publiku iepazīstināja aktrise Karīna Tatarinova, kura prata arī daudz un interesanti par tām stāstīt, atgādinot arī, ka dzejas lasīšana ir ļoti intīma un katram atšķirīga tikšanās ar dzejnieku. Aktrisei muzikāli palīdzēja Roberts Dinters, bet vakara noslēgumā, aicinot kopīgi sadziedāties, uz "Sīpolu" brīvdabas skatuves nāca austrasbērni.