Valdība pieņēmusi grozījumus Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likumā, kas paredz, ka izsniegtās trūcīgas un maznodrošinātas ģimenes (personas) izziņas derīguma termiņš ir uzskatāms par pagarinātu uz ārkārtējās situācijas laiku un vienu kalendāra mēnesi pēc ārkārtējās situācijas beigām, tas nozīmē līdz 31.maijam, aģentūrai LETA pavēstīja Labklājības ministrijas (LM) pārstāvis Egils Zariņš.

Likumprojekts vēl gan ir jāpieņem Saeimā.

Viņš norādīja, ka trūcīgā un maznodrošinātā statuss dod tiesības ģimenei (personai) saņemt valsts un pašvaldības noteikto atbalstu un atvieglojumus.

Personas, kuras saņem valsts vai pašvaldības apmaksātus sociālās aprūpes un/vai sociālās rehabilitācijas pakalpojumus kā trūcīgas vai maznodrošinātas personas, var turpināt saņemt šos pakalpojumus arī situācijā, ja Covid -19 izraisītās ārkārtas situācijas laikā personai beidzas trūcīgas vai maznodrošinātā statusa derīguma termiņš. Pakalpojuma sniedzējam ir iespējams sazināties ar klienta pašvaldības sociālo dienestu un pārliecināties par izziņas derīgumu.

Ja persona ir atzīta par trūcīgu, tai ir tiesības turpināt saņemt atvieglojumus veselības aprūpes sistēmā, proti, nav jāmaksā pacienta iemaksa, saņemot valsts apmaksātus veselības aprūpes pakalpojumus. Tāpat šīm personām nav jāmaksā pacienta līdzmaksājums par vienā stacionēšanas reizē veiktu ķirurģisko operāciju.

Savukārt saņemot valsts kompensējamos medikamentus līgumaptiekās un uzrādot trūcīgā izziņu, šīs personas tiek atbrīvotas no valsts nekompensētas daļas samaksas un maksas par recepti 0,71 eiro.

Personām, kuras atzītas par trūcīgām vai maznodrošinātām ar ienākumiem līdz 242 eiro uz cilvēku mēnesī, ir tiesības saņemt Eiropas Atbalsta fonda vistrūcīgākajām personām atbalstu - pārtikas preču un pirmās nepieciešamības preču komplektus, ko nosaka Ministru kabineta noteikumi.

Personām, kuras atzītas par trūcīgām vai maznodrošinātām ar pašvaldības noteikto ienākumu līmeni, ir tiesības saņemt nekustamā īpašuma nodokļa atvieglojumu, kā arī saņemt valsts nodrošināto juridisko palīdzību atbilstoši Valsts nodrošinātās juridiskās palīdzības likumā noteiktajam.

Tāpat šīs personas var pretendēt uz atbrīvošanu no tiesas izdevumu atmaksas atbilstoši Civilprocesa likumā noteiktajam, kā arī viņām ir tiesības saņemt elektroenerģijas pakalpojumu par samazinātu cenu atbilstoši Elektroenerģijas tirgus likumā noteiktajam.

Ņemot vērā, ka Ministru kabinets 12.martā izsludināja ārkārtējo situāciju visā valsts teritorijā, LM aicina visus pakalpojumu sniedzējus jau šobrīd turpināt sniegt nepieciešamos pakalpojumus uz iepriekš izdotās izziņas pamata, neprasot to saņemt pašvaldības sociālajā dienestā papīra formātā.

Jau ziņots, ka aizvadītajā diennaktī Latvijā konstatēti 11 jauni "Covid-19" saslimšanas gadījumi, savukārt kopumā valstī līdz šim reģistrēts 71 ar koronavīrusa izraisīto slimību sasirdzis cilvēks.

No piektdienas līdz 14.aprīlim Latvijā saistībā ar "Covid-19" vīrusu izsludināta ārkārtējā situācija, šajā laikā nosakot virkni ierobežojošu pasākumu ar mērķi ierobežot vīrusa izplatību.