Trešdien, 4.janvārī, SIA "Liepājas Reģionālā slimnīca" jaunievēlētā valdes priekšsēdētāja Līga Priedena bija aicinājusi uz tikšanos mediju pārstāvjus, lai atbildētu uz viņus interesējošiem jautājumiem.


Kas jūs pamudināja piedalīties konkursā uz Liepājas Reģionālās slimnīcas valdes priekšsēdētājas amatu?
Tās bija diezgan nopietnas un ilgas pārdomas par to, kāds ir bijis šis laiks slimnīcā un kas šeit ir darīts, jo bez Fizikālās terapijas un rehabilitācijas nodaļas vadīšanas man arī liela daļa darba bija kvalitātes vadība, statistika, kur vairāk bija organizatoriskas lietas. Bija sarunas ar ģimeni. Un tad sapratu, ka ir ļoti būtiski šo slimnīcu, šo struktūru, veidu, kā tā strādā, kāda tā pa šiem gadiem ir izveidojusies, saglabāt. Pasargāt, attīstīt, vest tālāk, saglabājot tos pašus principus, pēc kuriem tas tika darīts visus šos gadus.


Tas bija iemesls, kāpēc iesniedzu dokumentus.


Kāda ir jūsu vīzija par to, kā vēl vairāk uzlabot slimnīcas darbu, piemēram, piekļuvi speciālistiem?
Tās ne vienmēr ir slimnīcas vidē risināmas problēmas. Tās ir globālas, valstiskas problēmas. Manuprāt, slimnīca pa šiem gadiem ir piesaistījusi diezgan daudz speciālistu. Ja salīdzinām Konsultatīvo poliklīniku, kāda tā bija pirms desmit gadiem, tad speciālistu skaists ir audzis un darbs ir jāturpina tālāk, jāskatās, kas nepieciešams mūsu iedzīvotājiem.


Kā ir izdevies piesaistīt jaunos speciālistus, piemēram, pēdējo trīs gadu laikā?
Pēdējo trīs gadu laikā – 2020., 2021., 2022.gadā – piesaistīti un slimnīcā strādā 20 ārsti: anesteziologi-reanimatologi, urologs, traumatologi-ortopēdi, ginekologs-dzemdību speciālists, pediatrs, oftalmologs, otolaringologi, internists, kardiologs, ķirurgs, pneimonologs, pieci fizioterapeiti, viens mūzikas terapeits,  četri zobārsti,  kā arī 32 rezidenti.


Bet ir vēl, pie kā strādāt, – ir nepieciešams vairāk speciālistu pediatrijā, neonatoloģijā, kardioloģijā.


Ko varat teikt par sadarbību ar pašvaldību – mājokļu jautājumā, speciālistu piesaistē?
Šobrīd ir pieejams arī Eiropas fonds, kas atbalsta ārstu piesaisti negalvaspilsētām. Arī pašvaldība, manuprāt, ļoti nāk pretī un veicina sadarbību – palīdz ar darba vidi, dzīvesvietu, dārziņiem, skolām. Kas vēl cilvēkam ir nepieciešams? Tālāk jāveido viņam pašam.


Kādi ir lielākie izaicinājumi slimnīcā pēcpandēmijas periodā?
Jautājums ir, kas notiks ar finansējumu, jo šobrīd mums ir tā sauktais tehniskais budžets, bet ir ļoti daudz manījušās citas lietas – energoresursi, ēdināšana. Vai tās tiks ņemtas vērā slimnīcu apmaksā, to mēs zināsim ar laiku, un tas ir viens no lielākajiem izaicinājumiem.


Kā slimnīcai ir klājies līdz šim?
Šis gads ir bijis labs, bet tā bija cieša sadarbība gan ar Veselības dienestu, gan arī tas, kā tika organizēts valdes darbs. Kāds būs šis gads, nezina neviens. Gaidām, kāds būs tas atspēriena punkts, un, kad zināsim, no kuras vietas jāiet, kas valstī būs prioritātes, varēsim iet tālāk.


Vai varat novērtēt, kādā līmenī šobrīd ir slimnīca, ko saņēmāt?
Es lepojos ar šo slimnīcu. Man viņa ir būtiska, un, ja viņā ir trūkumi, es darīšu tā, lai tos mazinātu.


Kādas pārmaiņas piedzīvojusi jūsu līdz šim vadītā nodaļa?
Nodrošinām gandrīz visus rehabilitācijas pakalpojumus, kādi valstī ir pieejami. Esam izveidojuši ļoti labu pēctecību pakalpojumiem pacientam, tie nav trīs četri mēneši rindā. Ir arī dienas stacionārs, ir akūtā rehabilitācija, kad funkcionālie speciālisti iet uz nodaļām un savlaicīgi veic savu darbu un arī palīdz veikt pacientu atlasi tālākiem rehabilitācijas posmiem. Šī sistēma strādā, un es lepojos, ka mēs slimnīcas pacientam nodrošinām rehabilitāciju, kā ir pareizi, kā ir jādara.


Kad sāku strādāt, Fizikālas terapijas un rehabilitācijas nodaļā bija 12 darbinieki. Šobrīd nodaļā ir 59 darbinieki. Manuprāt, nodaļa ir spēcīga gan speciālistu ziņā – katram ir savas stiprās puses un prasmes, gan aprīkojuma ziņā esam labā, konkurētspējīgā līmenī.


Būs programmas, kas vienmēr būs tikai Vaivaru rehabilitācijas centram, piemēram, spinālie pacienti. Bet kā reģionālās slimnīcas nodaļa, manuprāt, mēs esam labs paraugs tam, kā vajadzētu būt, – kad pašu pacients nekur nav jāpārved, lai izdarītu labāko, ko viņam vari izdarīt.


Kā redzat Liepājas slimnīcas attīstību nākotnē Kurzemes reģionā?

Domāju, ka tā ir viena spēcīga neatliekamās palīdzības slimnīca, viņai noteikti tādai ir jāpaliek. Tādai, kura veicina, uzlabo, to, ko sauc par kvalitāti. Jo kvalitāte ir nebeidzams stāsts. Visu laiku mainās kritēriji, prasības, izmainās situācijas. Tāpēc šis darbs ir nepārtraukts.  Vienmēr ir, ko pilnveidot. Tu sāc labot vienu situāciju, un ieraugi, ka kaut kur citur ir kāds "šaurais kakls”, un tu strādā pie nākamās. Tādā veidā mēs varētu uzlabot savu ārstniecības kvalitāti, komunikācijas kvalitāti, sadarbības lietas, iespējams, kaut kādas cilvēku plūsmas menedžmenta lietas. Tādas mazas, elementāras lietas, bet kas bieži vien dod ļoti labus rezultātus.


Ja notiktu brīnums, un nauda nebūtu problēma, ko jūs gribētu izdarīt?
Lai sasniegtu sapni, nepietiek tikai ar naudu. Tas nav vienīgais resurss, kas nepieciešams, lai visu atrisinātu. Nepieciešams arī cilvēks. Un lai viss strādātu kopā. Rindas ir globāla problēma, tās ir ne tikai Latvijā, citās valstīs to jau uztver kā absolūto normu vai arī definējuši to kā problēmu, kur vajadzētu kaut ko mainīt. Es domāju, ka mēs daudz ko varam atrisināt, jau šobrīd veidojot šo pēctecību: operācija, konsultācija, rehabilitācija, un viss iet tādā zobratiņā. Bet bez speciālista tu to neatrisināsi. Un, ja tu gribi par naudu nopirkt speciālistu, tad to naudu tev vajag mūžīgi, tas nevar būt tikai viens brīnums.


Cilvēks ir svarīgākais. Un cilvēkam ir jābūt tādam, kas māk strādāt, kas grib strādāt, kam darbs ir vērtība, nevis tikai ienākumu avots.


Slimnīcā ļoti daudz kas ir atjaunots. Kas vēl palicis remontējams?
Ēdināšanas bloks. Iekšķīgo slimību nodaļa vēl gaida remontu. Arī administrācijas telpas.


Vai redzat iespēju savienot līdzšinējo darbu ar slimnīcas valdes priekšsēdētājas amatu?
Apvienot ir diezgan grūti, bet tas, ko gribu saglabāt, ir mans profesionālais sertifikāts. Tik, cik man likumīgi atļauj, manuprāt, tie ir 20% no darba laika, tik arī strādāšu. Man ir būtiski saglabāt savu profesiju.


Ko darāt brīvajā laikā?
Pilsētā mani noteikti nesatiksiet. Man patīk pastaigas, būt ārā no pilsētas. Ja darbs ir ļoti saistīts ar cilvēkiem, tad brīvais laiks ir diezgan noslēgtā lokā ar ģimeni, ar suni. Dabā.


Vai esat kādas partijas biedre?
Nekad neesmu bijusi. Nedomāju, ka tam ir būtiska nozīme. Bet, iespējams, es daudz ko nezinu.

******

Kā jau vēstīts, Līga Priedena par slimnīcas valdes priekšsēdētāju vienbalsīgi tika ievēlēta 30. decembrī. Līdz tam viņa vadīja slimnīcas Fizikālās terapijas un rehabilitācijas nodaļu, bet Liepājā viļakiete ieradās pēc rezidentūras beigšanas 2007.gadā.