Liepājas Universitātes humanitārās jomas pētnieki un studenti savos pētniecības darbos  nodarbojas ar folkloras materiālu vākšanu un apkopošanu. Šobrīd arhīvā glabājas ap trīs simtiem studentu iesniegtu folkloras prakšu materiālu, kas vākti laika posmā no 1989. līdz 2020.gadam, informē Liepājas Universitātes galvenā sabiedrisko attiecību speciāliste Simona Laiveniece.

Tagad tie tiek digitalizēti un publicēti Latviešu folkloras krātuves digitālajā arhīvā garamantas.lv. Studentu savāktie folkloras materiāli ir sakārtoti kolekcijās, kurās reģistrētas 24 753 vienības, kas jau ir ievietotas digitālajā arhīvā. Folkloras materiāliem tiek pievienota arī informācija par teicējiem un tekstu pierakstes vietām.

Liepājas Universitātes folkloras pētnieki šobrīd aicina talkā ikvienu atšifrēt un pārrakstīt studentu vāktos folkloras materiālus. Pētniece Ieva Ančevska uzsver: “Šajos materiālos sev ko interesantu un noderīgu atradīs gan folkloras un tradīciju interesenti, gan studenti, skolēni, novadpētnieki, arī kultūras un tūrisma nozares ļaudis. Plašajā materiālu klāstā atrodami visdažādākie materiāli –  vietu nostāsti un teikas, atmiņu stāsti, tautasdziesmas un ziņģes, tradīciju apraksti, derīgi padomi, kā arī plašs ēdienu recepšu un rokdarbu rakstu klāsts.”

Lai folkloras materiāli būtu vieglāk pieejami un plašāk izmantojami, tiek organizēta akcija “Atšifrēšanas talka”, kurā folkloristi aicina ikvienu interesentu izzināt dzimtajā pusē savāktos folkloras un tradīciju materiālus, palīdzot atšifrēt un pārrakstīt digitalizētos studentu pierakstus. Iespējams, ka starp šiem materiāliem atrodams arī pašu ģimenes, radu vai draugu lokā pierakstītais. Īpaši aicinām talkā kurzemniekus, jo liela daļa materiālu vākti Kurzemē, taču ir krietni daudz materiālu arī no citiem novadiem.

Šifrēt failus var ikviens lietotājs, kas ir reģistrējies lietotnē garamantas.lv. Informācija par šifrēšanas norisi rodama šeit.
Informācija par šifrēšanai pieejamajām kolekcijām atrodama vietnē garamantas.lv/liepu-talka.