Lai ik dienas uzturētu pietiekamus asins krājumus, Liepājas iedzīvotāji aicināti turpināt aktīvi iesaistīties asinsdonoru kustībā. Ikviens liepājnieks, kura vecums un veselības stāvoklis ļauj ziedot asinis, aicināts uz Donoru dienu, kas norisināsies trešdien, 6. decembrī,  RSU Liepājas filiālē, Riņķu ielā 24/26, portālu informēja Liepājas pašvaldības sabiedrisko attiecību un mārketinga daļa.

Šī gada laikā Liepājā ir aizritējušas jau septiņas Donoru dienas, pulcējot vairāk nekā 300 donoru. Noslēdzošā šī gada Donoru diena notiks RSU Liepājas filiālē un asinsdonoru pieņemšanas laiks būs no pulksten 9 līdz 13. Gan pirmreizējie, gan esošie donori tiek aicināti iepriekš reģistrēties, aizpildot anketu ŠEIT vai zvanot pa tālruni 63 481 264 vai 26 557 743. Ziedojot asinis, būs nepieciešams personu apliecinošs dokuments – pase vai eID karte, kā arī jāuzrāda bankas konta numuru atlīdzības saņemšanai.

Lai nodrošinātu pietiekamus asins krājumus, donoru asinis ir nepieciešamas regulāri, un ir tikai viens veids, kā tos papildināt – cilvēks ziedo cilvēkam. Donoru asinis katru dienu glābj dzīvību gan operāciju laikā, gan būtiski uzlabo dažādu pacientu veselības stāvokli un dzīves kvalitāti. Mūsdienās pacientu ārstēšanai neizmanto pilnasinis, bet katra asins deva tiek sadalīta trīs komponentēs – eritrocītos, plazmā un trombocītos, un pacients saņem tieši to asins komponenti, kas viņam ir nepieciešama. Tādējādi viena donora ziedotā asins deva var palīdzēt pat trīs līdzcilvēkiem.

Atgādinām donoriem, ka pirms katras asins ziedošanas reizes ir jāizvērtē savas spējas palīdzēt kādam atveseļoties vai izglābt dzīvību. Tas ietver ne vien drošas donora ikdienas gaitas, bet arī pārdomātu ēšanas režīmu. 24 stundas pirms asins ziedošanas neiesaka ēst treknus, asus ēdienus, kā arī nedrīkst lietot alkoholiskos dzērienus. Dienu pirms asins ziedošanas vēlams ēst saknes, augļus, biezpienu, liesu sieru, biezputras, maizi, liesu gaļu un zivis, medu. Ikdienā ieteicam uzņemt ne mazāk par 1,5 - 2l šķidruma, kas nodrošinās labāku pašsajūtu pēc procedūras. Būtiski atcerēties, ka tukšā dūšā asinis ziedot nedrīkst.

Savukārt pēc asins ziedošanas ir jāatpūšas ne mazāk kā 15 minūtes. Divas stundas nav vēlams vadīt transporta līdzekli, un asins ziedošanas dienā jāizvairās strādāt smagu fizisku darbu, trenēties, skriet, nest smagus priekšmetus, peldēties. Vismaz 12 stundas pēc asins ziedošanas nedrīkst strādāt paaugstinātas bīstamības darbus – pārvadāt pasažierus, strādāt augstumā.

Kļūsti par donoru. Lai dzīvība nepārtrūkst!

Papildu informācija atrodama vietnē www.donors.lv.