Deputāti Attīstības komitejā 1.oktobrī uzklausīja biedrības "Vidzemes inovāciju un uzņēmējdarbības centrs" pārstāvja Paula Irbina piedāvājumu izveidot zinātkāres centru "Zili brīnumi".

Deputāti priekšlikumu konceptuāli atbalstīja.

Pēc Irbina teiktā, biedrībai Latvijā ir piecu gadu pieredze šādu centru veidošanā, un šovasar Daugavpilī tapis jau ceturtais. Pārējie atrodas Rīgā, Cēsīs un Lielvārdē.

Kas tad ir "Zili brīnumi"? Kā skaidroja biedrības pārstāvis, tas ir izziņas un izklaides centrs ģimenēm ar bērniem 4 –10 gadu vecumā, kas varētu piesaistīt ne tikai liepājniekus, bet arī skolēnus un tūristusTūristu no visa Kurzemes reģiona. Šāds centrs ir arī papildu darba vietas studentiem, kā arī labs sadarbības partneris, piemēram, tehnikumam, kas centra vajadzībām varētu izgatavot dažādus eksponātus vai aprīkojumu.

Centra saturu veido dažādi interaktīvi eksponāti, kas izklaidē un izglīto; izglītojošas nodarbības un zinātniskas izrādes; izbraukuma pasākumi, bērnu ballītes.

Lai šādu centru izveidotu, Liepājā ir vairākas piemērotas telpas, atzina Irbins. Patlaban nolūkotas ap 200 kvadrātmetrus lielās kādreizējās bibliotēkas telpas Autoru ielā 4/6. Sākumam ar to pietiktu, sacīja Irbins, piebilstot, ka vēl piemērotākas telpas varētu būt Dārza ielā 10, taču tas varētu būt nākotnes jautājums.

Vidzemes inovāciju un uzņēmējdarbības centra (VIUC) piedāvājums pašvaldībai ir lēmums par domes iestāšanos biedrībā, deleģēšanas līgums ar VIUC, kurā atrunāts finansējuma apmērs, izmaksu segšana, sasniedzamie rezultāti u.c. Tāpat biedrība vēlas pašbvaldības līdzfinansējumu ap 25 000 eiro eksponātu izgatavošanai, noformējumam, mēbelēm, aprīkojumam. Daugavpils pašvaldība, pēc Irbina sacītā, šim mērķim atvēlējusi apmēram 45 tūkstošus eiro.

Vicemērs Vilnis Vitkovskis, kopumā atbalstot priekšlikumu, tomēr rosināja nesasteigt lēmumu, jo "vispirms ir jāsagatavo juridisko dokumentu pakete". Savukārt domes priekšsēdētājs Uldis Sesks iebilda, ka tikai ar domes lēmumu var uzdot Juridiskajai daļai šādu dokumentu paketi gatavot, turklāt budžeta grozījumos savlaicīgi jāparedz līdzfinansējums centra izveidei.

Kā zināms, bijušā veikala "Māja" kompleksā tā īpašnieks, Krievijas pilsonis Aleksandrs Šličkovs grasījās ierīkot grandiozu Izglītības, zinātnes un izklaides centru. Taču, kā portālam kļuvis zināms, īpašnieks ēkas plāno pārdot.